Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Samorządy nie chcą korzystać z ostrzegania SMS-em

Samorządy nie chcą korzystać z ostrzegania SMS-em

orson_dzi 4 Maja 2017 11:00

1 5

sms alert

Mieszkańcy siedmiu województw borykają się z lokalnymi podtopieniami. Pomimo tego nie wszystkie samorządy chcą korzystać z SMS-owych systemów ostrzegania.

Przekroczone stany alarmowe rzek szczególnie niepokoją w województwach: śląskim, małopolskim, opolskim, łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim i dolnośląskim. Ostrzeganie i alarmowanie mieszkańców powinno stanowić jedno kluczowych działań podejmowanych przez samorządy w ramach zarządzania kryzysowego, często zdarza się niestety, że mieszkańcy o zagrożeniu informowani są w ostatniej chwili, lub ostrzeżenia nie docierają do nich w ogóle. Gdyby taka informacja docierała do nich wcześniej, mieliby szansę odpowiednio zareagować, chroniąc swój dobytek i ograniczając straty.

W wielu gminach w całej Polsce systemy powiadamiania SMS działają już od wielu lat, jednak na wdrożenie takiego systemu najczęściej decydowały się samorządy, na terenie których dochodziło już w przeszłości do niebezpiecznych zdarzeń pogodowych powodujących duże straty materialne. Dopiero przykre następstwa powodowały impuls, który skłaniał gminy do wdrożenia na swoim terenie systemu ostrzegania przed zagrożeniami za pomocą krótkich wiadomości tekstowych. Dużo wolniej idzie wdrażanie systemów SMS w miejscowościach, w których do dzisiaj nie występowały takie zdarzenia.




Centrum zarządzania kryzysowego określa rodzaj oraz rozmiar zagrożenia i jednym kliknięciem rozsyła komunikat ostrzegawczy do lokalnej społeczności, dając tym samym szansę na uratowanie dobytku i ograniczenie strat materialnych. Powiadomienie SMS dotrze do ludności mimo zalanego terenu, braku prądu czy pozrywanej linii telefonicznej. Metoda jest tak samo skuteczna niezależnie od tego, czy dociera na tradycyjny telefon komórkowy, czy na inne urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety. Właśnie dlatego SMS tak dobrze sprawdza się w kryzysowych warunkach - mówi Kamila Górna, Business Development Manager w firmie Infobip.

Za pomocą SMS-ów urzędnicy mogą też przypominać m.in. o zapłacie podatku, o odbiorze dokumentów, decyzji administracyjnych, a także informować o atrakcyjnych wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Za pośrednictwem krótkich wiadomości tekstowych mieszkańcy dużych miast ostrzegani są o utrudnieniach drogowych oraz remontach ulic.

A jakie są Wasze doświadczenia związane z ostrzeżeniami wysyłanymi SMS-ami? Czy Wasze samorządy korzystają z takiego rozwiązania?

Źródło tekstu: Infobip     
Źródło zdjęć: pixabuynull

Dodaj do:
w sumie: 17
  • -4

    1. ~piotrmak  2017-05-04 11:07:18  host: static-46-238-249-247.awacom.net

    Dla mnie jest to zwykły spam

  • 0

    2. ~jumlo  2017-05-04 11:20:16  host: public-gprs394118.centertel.pl

    MESH - to jest odpowiedź na brak zainteresowania samorządów powiadamianiem alarmowym lub problemami
    z infrastrukturą (uszkodzona/zniszczona). MESH nie potrzebuje pośrednictwa infry stąd jego zaleta ale i pewne wady m. inn. "zasięg" przy braku pewnej minimalnej ilości smartfonów rozsianych w okolicy.

  • 0

    3.  2017-05-04 11:49:01

    1 - spam jest wtedy gdy się nie zamawia. W tych systemach powiadamiania bezwzględnie trzeba się zarejestrować ;-)
    Samorządy wdrażają, owszem. Tylko pytanie czy mieszkańcy tego potrzebują? Po cholerę pieniądze w błoto wyrzucać? Są też samorządy, które - po prostu - są biedne i nie stać ich na wdrożenie i utrzymanie tego typu systemów. A biorąc pod uwagę niewielki odsetek mieszkańców zainteresowanych otrzymywaniem wiadomości...

    Jeszcze można dodać - kiedyś nie było takich systemów i jakość ludzie żyli ;-)

  • 0

    4. ~piotrmak  2017-05-04 12:00:00  host: static-46-238-249-247.awacom.net

    Wlo: I teraz wiesz dlaczego to jest spam.
    Moja była teściowa wiedziała tydzień wcześniej że kolejny raz jej woda dom zaleje na terenach powodziowych i zalewowych. Wystarczyło patrzeć w niebo i ruszyć trochę łepetyną
    Wczoraj dostałem informację (radio, lokalna rozgłośnia) , że dzisiaj do południa bez deszczu i słonecznie. Nastawiłem się na koszenie trawy. I co? Leje od rana. Za takie informacje to ja dziękuję. Zwyczajnie wprowadzają w błąd.

  • 0

    5.  2017-05-04 12:08:54

    4 - pojęcia nie masz chyba o czym mówisz ;-)
    Sytuacją nie jest pogoda a następstwa - nagły (!) wzrost poziomu wody, przerwanie wałów itp.
    Jeśli ktoś postawił dom na takim terenie... Ja głupoty nie komentuję ;-)

  • 0

    6. ~  2017-05-04 12:20:00  host: user-94-254-225-41.play-internet.pl

    @4, no jest piękna pogoda, słonecznie i bezdeszczowo, +21 stopni C.

  • 0

    7.  2017-05-04 13:12:54

    Sama idea systemu ostrzegającego o niebezpieczeństwach jest OK ale zawsze pozostaje problem jak to finalnie będzie zorganizowane.

    Poza tym takich komunikatów nie może być zbyt wiele, aby ludzie z czasem nie bagatelizowali takich ostrzeżeń.
    Osobiście nie korzystałem z takiego systemu ale pamiętam jak kilka lat temu w mediach lokalnych "straszyli", że idą trzaskające mrozy, bo będzie -10 stopni. Media rozpisywały się jakby miał nadejść koniec świata, a kiedyś -10 zimą to była norma i nikt z tego powodu nie robił afery.

    Obecnie jest tendencja, że z byle powodu robi się aferę, a to może spowodować, że ludzie nie zareagują na ostrzeżenia, gdy będzie zbliżało się prawdziwe niebezpieczeństwo, bo uznają, że znowu ktoś przesadza i wyolbrzymia.

  • 0

    8. ~bb  2017-05-04 13:28:42  host: 89-64-49-174.dynamic.chello.pl

    W Gdańsku to działa i się sprawdza. Jak była ulewa w lipcu, co pół miasta zalało, to dzień lub 2 dni wcześniej, już było o tym info, iż przewidują deszcze cały dzień. O sztormach również wiem wcześniej, żeby mi z tarasów rzeczy nie pozrywało.

  • 0

    9. ~pabloki  2017-05-04 13:41:16  host: apn-46-215-65-146.dynamic.gprs.plus.pl

    szczególnie ta przypominajka o zapłacie podatku pewnie była by porządana. hahaha.
    dalej jednak nie wiem dlaczego nie chcą korzystać. wiąże sie to z kosztami? dużymi?

  • 0

    10. ~Maniek  2017-05-04 14:47:57  host: ip-5-172-238-212.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Jak to zwykle w naszym kraju bywa : pomysł na 5 realizacja na 2

  • 0

    11.  2017-05-04 16:23:52

    Moje doświadczenie? System nie działa. Na stronie gminy ostrzeżenie a sms jak nie było tak nie ma. Pewno leniwy urzędnik zapomniał wysłać informacje

  • 0

    12. ~  2017-05-04 18:13:17  host: chaos.tpnet.pl

    Wystarczy spamów nie wiadomo skąd i telefonów z garnkami Filipiaka.

  • 0

    13.  2017-05-04 19:35:01

    ten system powinien byc wszedzie i dzialac jak nalepiej. nie ma w tym momencie szybszego rozwiazania jak dotrzec do wszystkich z wazna informacja

  • 0

    14. ~POZ  2017-05-04 22:06:38  host: dhcp95-108-32-77.eaw.com.pl

    W Poznaniu też jest taki system. Działa - nie spamują. Tylko ważne komunikaty. Szczegóły na głównej stronie miasta.

  • 0

    15.  2017-05-04 22:26:34

    Nie rozumiem. Przecież system istnieje. Nazywa się ePUAP. Dlaczego nie skorzystać już z istniejącego systemu do powiadamiania? Nie trzeba niczego generalnie wdrażać tylko np. wysłać do użytkowników z danego obszaru sms z informacją o niebezpieczeństwie. Ale zapomniałem, że w Polsce najprostsze rozwiązania są albo zbyt proste albo niekonstytucyjne.

  • 0

    16.  2017-05-04 23:13:21

    dla przekazywania istotnym wiadomości, system powinien dzialać. najszybsze dotarcie z info do ludzi obecnie, plotki są drugim najszybszym.

  • 0

    17. ~gmina kobylnica , pomorskie  2017-05-06 22:11:19  host: 159-205-145-35.adsl.inetia.pl

    U mnie, Kobylnica, kod 76-251 możesz sobie wybrać, czy chcesz informacje z gminy, czy tylko alerty. Mam wszystko, a wyślą z 4 smsy na miesiąc.

Dodaj swoją opinię