Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sądy będą płacić za informacje telekomunikacyjne?

Sądy będą płacić za informacje telekomunikacyjne?

Q! 18 Czerwca 2012 12:35

0 0

PIIT przedstawiła propozycję nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego. Według niej, sądy oraz prokuratury miałyby płacić za dostęp do danych telekomunikacyjnych.

Według Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, obecnie państwo zmusza branżę telekomunikacyjną do ponoszenia kosztów działania na jego rzecz. Chodzi tutaj o bezpłatne udostępnianie danych telekomunikacyjnych.




PIIT uważa, że wprowadzenie minimalnej opłaty za taki dostęp pozwoli na znaczne zmniejszenie nadużywania dostępu do takich danych. A według najnowszych danych, w Polsce taka możliwość wykorzystywana jest najczęściej w Europie. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

PIIT proponuje wprowadzenie jednostkowego cennika za udostępnienie danych lub wprowadzenie opłaty ryczałtowej. Kolejna propozycja to możliwość odliczenia od podstawy podatku dochodowego kosztów udzielania informacji na rzecz uprawnionych podmiotów.

Źródło tekstu: rp.pl, wł     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~marzenkagg16026379  2012-06-18 12:57:02  host: public-gprs165242.centertel.pl

    i tak beda brac nasze dane bez wzgledu na cene( a koszty spadna na osoby prawujace sie)

  • 0

    2.  2012-06-18 13:31:28

    Niech płacą... Firmy żeby cokolwiek załatwić po urzędach dziesiątki tysięcy opłat skarbowych, sądowych itp. płacą... Są publicznie dostępne rejestry, ale nie - papier musi być! I kilka dyszek czy stówek z kasy znika... Bo urzędnik sobie życzy.

  • 0

    3. ~nikc  2012-06-18 13:33:23  host: z55-15.opera-mini.net

    jeśli będzie ryczałt to nic się nie zmieni

  • 0

    4. ~kuba  2012-06-18 13:39:45  host: user-109-243-110-84.play-internet.pl

    czy jest możliwe odtworzenie (np. na wniosek sądu) rozmowy telefonicznej czy zapisywany jest tylko rejestr wykonanych połączeń? Jeśli tak to ile lat (miesięcy) wstecz?

  • 0

    5. ~nikc  2012-06-18 13:54:21  host: z55-15.opera-mini.net

    24 miesiące

  • 0

    6. ~Aaaa  2012-06-18 13:59:42  host: aafv16.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nikc: z nowelizacją ma to się chyba zmienić i skrócić do 12 miesięcy?

  • 0

    7.  2012-06-18 14:20:48

    Archiwizowany jest tylko rejestr połączeń, a nie sama rozmowa w formie dźwiękowej.

  • 0

    8.  2012-06-18 14:36:23

    Przecież pracownicy sądownictwa nie zapłacą ze swojej kieszeni za zapytania więc liczba zapytań nie zmniejszy się bo niby dlaczego? W ostatecznym rozrachunku te pieniądze tak czy siak pochodzą z naszego portfela więc mi to ryba jak zostaną mi zabrane, dla mnie ta zmiana jest bezsensowna bo niczego nie naprawia.

  • 0

    9. ~kuba  2012-06-18 15:27:32  host: user-46-112-4-92.play-internet.pl

    #5 i #7: a jak to jest w przypadku smsów? Treść jest archiwizowana?

  • 0

    10.  2012-06-18 15:57:04

    `kuba #5 #7 #9 tez mnie to zastanawia ?!

  • 0

    11. ~thecarpenter  2012-06-18 16:34:54  host: user-46-112-57-62.play-internet.pl

    ciekawe jak to jest z archiwizacja rozmow i sms w przypadku uzytkownikow blackberry. widzialem sytuacje jak bylem w salonie jednej z sieci komorkowej( nie sugerowac sie hostem) ze klient skladal telefon na gwarancje. Ale imei za tel i na gwar sie nie zgadzal. to sprzedawczyni zadzwonila po pomoc na BO i moglem tylko wnioskowac zeby klient wlozyl karte do innego tel. bo w tym co obecnie jest karta(a byl to bb) nie mogli nic sprawdzic jaki imei itp. a wlozyl karte do noki e52 i wszystko mogli mu powiedziec. Z drugiej strony to posiadacz przykladowego numeru powienien miec prawo i w tym wypadku sad powinien sie pytac o zgode na przetwarzanie danych. dobrze mysle? i moglby sie ktos z wieksza wiedza wypowiedziec odnosnie tej sytuacji z bb.

  • 0

    12. ~kuba  2012-06-18 16:35:27  host: user-164-126-44-187.play-internet.pl

    Wg tego co jest zapisane w prawie telekomunikacyjnym to operatorzy mają obowiązek tylko do rejestracji próby bądź wykonania połączenia (art. 180 a i c). Nie ma mowy o smsach. W/w dane mają przechowywać przez 24 miesiące. Może przydałby się artykuł na telepolis z tego tematu.:)

  • 0

    13. ~  2012-06-18 18:42:46  host: ip-37-209-138-200.free.aero2.net.pl

    Niech płacą ale tylko z własnej kieszeni choć pensje mają z naszych podatków to nie powinni nas prześladować. Wniosek: takie informacje nie powinny być im udostępniane a ni nawet gromadzone.

  • 0

    14. ~MAXCIO  2012-06-18 18:44:06  host: access-82.11.rev.fr.colt.net

    Bardzo niekorzystna wiadomosc. Sady teraz jedynie z najtrudniejszych sprawach beda siegac po to narzedzie.

  • 0

    15. ~zzz  2012-06-18 19:09:33  host: 188.141.37.17

    moze w koncu przestana szpiegowac 90% spoleczenstwa. Powinno to kosztowac przynajmniej 10 pl za jeden billing.

  • 0

    16. ~Tomek  2012-06-18 19:14:40  host: host-89-230-84-136.rzeszow.mm.pl

    @15. Przemyśl jeszcze raz to, co napisałeś. Pomyśl, że kiedyś być może Ty staniesz się ofiarą przestępstwa, albo zostaniesz o coś niesłusznie posądzony i Sąd nie zdecyduje się na sięgnięcie po dowód w postaci billingu w sytuacji, w której taki dowód mógłby Cię uratować...

  • 0

    17.  2012-06-19 00:43:27

    @14 kto utrzymuje sadownictwo? wszyscy podatnicy. nie zmieni sie zupelnie nic po za tym, ze operatorzy beda mogli zarobic/zaoszczedzic. w kazdym panstwie takie dane sa przechowywane i operator musi to sobie wkalkulowac w koszta dzialalnosci na danym terenie.

  • 0

    18.  2012-06-19 09:58:20

    17. thonka - jedna rzecz - budżet - nie jest nieograniczony i każdy szef sądu czy prokuratury zastanowi się zanim bezkrytycznie każe ludziom dzwonić do operatorów po dane ;-)

  • 0

    19.  2012-06-19 09:59:52

    I jeszcze inna rzecz - podwónego "podatku" na to nie będziemy płacić. Bo jak na razie płacimu na funkcjonowanie sądów i w cenie usług płacimy za utrzymanie komórek i sprzętu zajmujących się udostępnianiem i przechowywaniem tych danych.

Dodaj swoją opinię