Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sąd utrzymał ofertę dzierżawy łączy

Sąd utrzymał ofertę dzierżawy łączy

sirmark 25 Października 2006 12:31

0 0

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Telekomunikacji Polskiej na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, uchylającą w całości wcześniejszą decyzję URTiP i wprowadzającą z urzędu nową Ramową Ofertę, dotyczącą umów dzierżawy łączy telekomunikacyjnych (o ofercie Bitstream Access pisaliśmy w tej wiadomości).

Ustalenie przez UKE opłat za dzierżawę łączy w oparciu o ceny obowiązujące za tego typu usługi w 15 Krajach Członkowskich "starej" Unii Europejskiej spowodowało obniżenie ich wysokości o kilkanaście, a w przypadku łączy 2 Mbit/s nawet o ponad 20 % w stosunku do opłat ustalonych w poprzedniej decyzji URTIP-u.
W ustnym uzasadnieniu Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) wskazał, iż:
1. Ustawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie pozwala WSA na rozpoznanie zarzutu dotyczącego nieprawidłowości powołania Prezesa UKE. Sprawy wyłonienia piastunów organów administracji nie są, zdaniem WSA, poddane pod ocenę WSA, jako że nie zostały wskazane w tym przepisie. WSA podzielił pogląd prezentowany przez UKE, iż orzekanie w tym zakresie wykraczałoby poza granice niniejszej sprawy.
2. Wniosek TP o umorzenie postępowania z powodu jego bezprzedmiotowości - w ocenie WSA nie zasługiwał na uwzględnienie. Prezes UKE wydał decyzję wprowadzającą z urzędu, do stosowania przez TP, Ramową Ofertę określającą warunki zawierania przez TP z innymi operatorami umów dzierżawy łączy telekomunikacyjnych. Drugie postępowanie dotyczące oferty ramowej w tym zakresie to postępowanie w sprawie zatwierdzenia oferty, czego jednakże Prezes UKE nie uczynił. Oba postępowania miały inny przedmiot, nie można było zatem mówić o bezprzedmiotowości postępowania zakończonego wydaniem decyzji, której dotyczyła ta sprawa.
3. Prezes UKE miał prawo do ustalenia wysokości opłaty za dzierżawę łączy na podstawie stawek innych operatorów europejskich działających na rynkach konkurencyjnych. Prezes UKE prawidłowo i szczegółowo uzasadnił swoją decyzję w tym zakresie.
4. WSA oddalił również pozostałe zarzuty TP dotyczące naruszenia przepisów kpa. Uznał, iż decyzja została wydana prawidłowo, zawiera wszystkie niezbędne dla jej prawidłowości elementy, w szczególności jest poprawnie i bardzo szczegółowo uzasadniona.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 1

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-159-91-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet