Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sąd rozstrzygnie o czym URTiP zapomniał

Sąd rozstrzygnie o czym URTiP zapomniał

WitekT 19 Września 2005 22:53

0 0

Sąd zdecyduje, czy atrakcyjne częstotliwości dostanie Polkomtel, PTC, a może żadna z tych firm. W tle sprawy jest Polpager.

URTiP przydzielił spółce OSP Polpager częstotliwości w paśmie 883-887 MHz. Firma jest operatorem sieci telefonii stacjonarnej z dostępem radiowym Sferia. Wkrótce potem Polkomtel stwierdził, że te fale znajdują się tak blisko jego zakresu, że powodują zakłócenia. Dlatego też w maju 2004 r. wystąpił do URTiP o zarezerwowanie dla niego do wykonywania usług telefonii GSM częstotliwości 880-890 MHz i 925-935 MHz. URTiP odmówił, argumentując, że o te same częstotliwości wystąpiła PTC, a w tej sytuacji nie wolno dać zgody na przydział fal żadnej z firm i trzeba rozpisać przetarg. W tym czasie zmieniło się Prawo Telekomunikacyjne. Nowe obowiązuje od września 2004 r.

Przepis przejściowy, który nakazuje prowadzić postępowania sprzed zmiany prawa według dawnych przepisów, wskutek decyzji URTiP nie stosuje się do naszego wniosku o przydział. To postępowanie jest już bowiem zamknięte, zakończone decyzją odmowną — tłumaczy mec. Elżbieta Barenbruch, radca prawny Polkomtela.
W piątek Polkomtel starał się podważyć decyzję URTiP w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Zdaniem mec. Barenbruch, URTiP nie powinien był odmawiać przydziału, tylko jak najszybciej rozpisać przetarg.

Sprawy pewnie by nie było, gdyby URTiP od razu rozpisał przetarg na zakres żądany przez Polkomtela i PTC. Prawo nakazuje mu uczynić to niezwłocznie, lecz nie później niż sześć miesięcy od wpłynięcia pierwszego wniosku o przydział. Ten termin minął w październiku 2004 r.

Spór ma też drugie dno. Polkomtel kwestionuje przydzielenie częstotliwości Polpagerowi. Nie było planu ich zagospodarowania i nikt inny nie występował o nie, bo nie wiedział, że URTiP będzie je oddawał — mówi mec. Barenbruch.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-194-80.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Najlepszy smartfon do 2000 zł to:

Polecane smartfony - maj 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet