Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sąd podtrzymał karę 5 mln zł za SMS-ową loterię Orange

Sąd podtrzymał karę 5 mln zł za SMS-ową loterię Orange

WitekT 14 Lipca 2014 10:01

10 1

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Orange od decyzji Prezesa UKE, nakładającej na spółkę karę 5 mln zł w związku z niewypełnieniem obowiązku uzyskania zgody abonenta lub użytkownika końcowego, o której mowa w art. 172 Prawa telekomunikacyjnego przy przeprowadzaniu wśród abonentów i użytkowników Orange loterii audiotekstowej.

 

Zobacz: [Aktualizacja] 5 mln zł kary dla Centertelu za SMS-y w "Loterii Orange".

Zgodnie z art. 172 Pt zakazane jest używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba, że abonent albo użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę.




W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd stwierdził, że zarzuty Orange nie były zasadne. Odnosząc się do zarzutu wadliwej procedury nałożenia kary i braku skierowania do Orange zaleceń pokontrolnych Sąd wskazał, iż w tym zakresie podziela ugruntowaną już linię orzeczniczą Sądu Najwyższego, iż art. 209 Pt stanowi samoistną podstawę do nałożenia kary.
Sąd nie zgodził się również z argumentacją, że to nie Orange było organizatorem loterii, ale podmioty, którym zlecono jej zorganizowanie. Zdaniem Sądu w sytuacji, gdy to Orange był dysponentem numerów do których zostały skierowane wiadomości tekstowe oraz na podstawie umowy cywilnej zlecił podwykonawcom wykonanie konkretnych zadań przy loterii zasadnym jest, aby to Orange ponosiło konsekwencje za naruszenie przepisów prawa.

Odnosząc się do zarzutu, iż kara była nadmiernie wysoka Sąd wskazał, iż należało mieć na uwadze, iż w skutek działania Orange doszło do naruszenia przepisów prawa w stosunku do ponad ośmiu milionów abonentów co przemawia za tym, iż nałożona kara nie mogła być niższa.

Wyrok nie jest prawomocny, a Orange przysługuje odwołanie.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: orange | uke

w sumie: 16
  • 0

    1. ~  2014-07-14 10:42:50  host: user-94-254-136-116.play-internet.pl

    Jak te kary są wykorzystywane przez Skarb Państwa, na co?

  • 1

    2. ~Ralf  2014-07-14 10:48:37  host: 78.133.137.186

    I SŁUSZNIE! Powinni wiecej wlepić

  • 0

    3. ~cccp  2014-07-14 11:15:05  host: dns.studioaurum.pl

    co to za kara na takiego molocha jak 5 mln to oni w miesciac zarobia nabijac ludzi w butelke z abonamentem wileka firma wilekie mozliwosci to i kary tez powinny byc odpowiednie takie telekomy powinny byc brane do wiekszej odpoiwedzialnosci ale oczywiscie maja prawinków którzy skrópulatnie omijaja kodesksy prawo szukajac luki i wykorzystujac ja dlaczego telefkomy sie transformuja zmieniaja nawzy prezesów rady tylko po to aby unikac odpoiwedzialnosci nie ma w polsce uczciwego telekomu zeby swiadczyc normalne uslugi przez to ze telekomy nie sa pewnymi instyucjami na rynku pod katem prawnym pojawia sie rozkład kady robi co chce i jak chce nie ma twrdych regóul które by to wszystko trzymaly w ryzach bez machlojstwa i kretactwa

  • 1

    4.  2014-07-14 11:26:15

    Łatwizna - złapać operatora... Mnie bardziej interesują złodziejskie metody firm zewnętrznych, w szczególności mających siedzibę poza granicami Polski... Uwikłanie się klienta w takie usługi premium to dopiero jest problem! Od razu zwrócę uwagę potencjalnym "wiedzącym lepiej" - limity albo blokady jakie zgodnie z przepisami można zakładać są do [...]. Czemu? Ano temu, ze blokując uniemożliwiamy sobie korzystanie z całkowicie uczciwych, nie grożących żadnymi dziwnymi opłatami czy zobowiązaniami płatności - nawet za usługi własnego operatora!

  • 0

    5. ~wiek  2014-07-14 12:12:25  host: google-proxy-66-249-81-103.google.com

    Powinni dac 100 mln zł jako ostrzeżenie dla innych przed wprowadzaniem na siłe takich głupich konkursów.

  • 0

    6.  2014-07-14 12:12:45

    @4, akurat konkursy samochodowe z subskrypcjami premium - poza brakiem etyki - mają mało wspólnego. Ale odnosząc się do tego, że firmy mają siedziby poza granicami, to akurat jedna z większych firm w Polsce, która obsługuje te przekręty z lokalizatorami poprzez program partnerski ma siedzibę w Polsce, w Płocku. I co? I nic.

  • 0

    7. ~  2014-07-14 12:15:26  host: gaja.tpnet.pl

    Brawo! Szkoda tylko, że te 5 mln dla Orange, to tyle co dla mnie 5 zł.

  • -2

    8.  2014-07-14 12:16:08

    ~wiek - a może Tobie zamiast 500 zł mandatu za przekroczenie na zabudowanym, od razu 10 tysięcy dać - tak jako ostrzeżenie?

  • -2

    9.  2014-07-14 12:16:35

    Albo i 50 tysięcy - a co tam...

  • 0

    10. ~  2014-07-14 12:22:49  host: 212.160.68.100

    Przykładowo - zysk netto Orange za I kwartał 2014 roku to 272 mln zł.

  • 1

    11. ~pabloki  2014-07-14 13:07:20  host: public-gprs516846.centertel.pl

    dali 5 mln pro forma. to śmiesznie mało nawet nie 1 zł na abonenta. o innych dostajacych takie kary na razie nie słyszałem a też robią jak orange

  • 1

    12.  2014-07-14 14:32:45

    @8, jeśli zarabia milion miesięcznie, to czemu nie? Twoje porównanie jest tak wyssane z palca, że aż szkoda bardziej komentować

  • 0

    13.  2014-07-14 16:31:48

    12@ ma rację. Generalnie wszelkie kary, mandaty powinny być uzależnione od zarobków i wyrażone procentowo, nie kwotowo.

  • 0

    14. ~  2014-07-14 17:09:33  host: ip-78-30-80-253.free.aero2.net.pl

    @13 czyli bezrobotny nie dostanie żadnego mandatu. I słusznie.

  • 0

    15. ~też ultralewak  2014-07-14 22:50:32  host: ip-94-42-2-99.multimo.pl

    13. Ceny w sklepach też powinny być procentowo uzależnione od zarobków!

  • 0

    16. ~Vad91  2014-07-15 17:07:13  host: 81.219.84.18