Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sąd: niepłacenie rachunków nie może powodować naliczenia kary

Sąd: niepłacenie rachunków nie może powodować naliczenia kary

WitekT 28 Grudnia 2013 16:36

25 2
Sąd w Tychach uznał, że operatorzy komórkowi nie mogą nakładać na klientów, którzy nie płacą rachunków, umownych kar finansowych. Wolno im tylko wypowiedzieć umowę i naliczać odsetki. To ważny wyrok wytyczający granice praw konsumentów - pisze gazeta.pl.



Takie rozstrzygnięcie zapadło w procesie, jaki Polkomtel wytoczył Markowi J., biznesmenowi z Tychów. Mężczyzna był wieloletnim klientem operatora. W maju 2011 roku podpisał dwuletnią umowę na usługi telefoniczne. Znalazł się tam zapis, że w przypadku jej przedwczesnego rozwiązania przez Marka J. zostanie na niego nałożona kara umowna w wysokości 1355 zł (proporcjonalnie pomniejszona o czas pozostały do zakończenia obowiązywania umowy). To samo miało dotyczyć sytuacji, kiedy umowę rozwiąże Polkomtel, ale z winy klienta. Stało się tak 31. października 2012 roku. Wtedy Polkomtel wypowiedział umowę Markowi J., bo od sierpnia do października nie zapłacił rachunków, a kwota zobowiązań wyniosła 105,55 zł.

Marek J. mówi, że to nie była jego zła wola, po prostu przeoczył te faktury. Długi uregulował już po wypowiedzeniu umowy. To jednak nie zamknęło sprawy. Operator komórkowy domagał się, aby Marek J. zapłacił też 1070 zł kary umownej. Kiedy biznesmen tego nie zrobił, Polkomtel wystąpił przeciwko niemu do e-sądu, który wydał nakaz zapłaty. Biznesmen wniósł sprzeciw, bo żądanie operatora uznał za absurdalne.

Po zapoznaniu się z dowodami oraz przesłuchaniu Marka J. sąd wydał wyrok, w którym oddalił żądanie operatora komórkowego. Karę umowną można zastrzec tylko na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego - stwierdził sędzia Mariusz Rupa, przewodniczący składu orzekającego.

Taką karę stosuje się, jeśli np. ktoś deklaruje, że wybuduje dom, ale tego nie zrobi lub wybuduje wadliwie. Nie można jednak kogoś karać za to, że nie zapłacił rachunków w terminie. W ocenie sądu, w takiej sytuacji operator komórkowy miał prawo wyłącznie nałożyć na klienta odsetki. To była jedyna dopuszczalna prawem kara. Są nałożył na Marka J. tylko 70 groszy karnych odsetek za nieterminowe zapłacenie faktur. Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:

Tagi: polkomtel

w sumie: 119
  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    113.  2013-12-29 14:00:43

    @109 "SĄDY stanowią prawo" czyżby? Proponuję się dokształcić.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    114. ~rough  2013-12-29 14:17:48  host: 89-77-176-219.dynamic.chello.pl

    @113 - owszem, sądy w dużej mierze STANOWIĄ prawo, dlatego że "goła" ustawa, czy nawet rozporządzenie trzeba zinterpretować i dopiero ta interpretacja wskazuje jak prawo stosować, często robi to NSA, SA, lub TK, ale nawet "mały" sąd czasem ustanawia pewien zwyczaj, czy interpretację - tak jak w tym przypadku (o ile wyrok utrzyma się w wyższej instancji) stricte sądy nie stanowią prawa, ale de facto można powiedzieć że w dużej mierze to robią, szczególnie w takiej luźnej dyskusji jaka tutaj ma miejsce, to nie jest sala sądowa ani z posiedzenie w urzędzie, może lepiej by było żebyś to ty się dokształcił, to może będziesz rozróżniał takie rzeczy jak miejsce i charakter dyskusji...

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    115. ~  2013-12-29 14:47:40  host: user-46-112-38-218.play-internet.pl

    @114 jakoś władza ustawodawcza i sądownicza to nie to samo. Poza tym co to za interpretacja, e-sąd co innego, sąd w Tychach co innego.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    116. ~Biznesmennn  2013-12-29 17:45:51  host: acfh31.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ale mają co poniektórzy polewkę "biznesmen" . Ktoś zakłada działalność gospodarczą bierze telefon na firmę . Nikt tu nie napisał czy jest to duże przedsiębiorstwo , korporacja czy działalność jedno osobowa . Więc po co to opluwanie "biznesmen" . Opluwaczom radze otworzyć działalność i spróbować tego dobrobytu , ZUS za to posunięcie również będzie całował po rączkach . Ktoś podpisał umowę na firmę i koniec .... Zresztą nie jest powiedziane ,że spółki Zo.o. zawsze mają pieniądze , bo jak by tak było to by nie było upadłości . Trochę wyrozumiałości a nie tylko opluć bo facet wziął telefon na firmę . Ps. Wraca odliczenie 100% VATu od samochodów z kratką na firmę , wkur... ni ? Tak to proszę założyć sobie firmę .

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    117. ~  2013-12-29 18:09:28  host: user-46-112-38-218.play-internet.pl

    @116 wgrywam Androida nowego telefonom, mam siedzibę w pokoju z NIP-em. Wezmę samochód z kratką, mówcie mi best biznesmen.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    121. ~Jacek  2013-12-29 19:58:03  host: 188.29.166.80.threembb.co.uk

    Dziwna wysokość kary...

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    122.  2013-12-29 21:44:32

    na telix jest dużo nowych artykułów i bezpłatnych :-) a tu nuda wieje!!!! nawet na gazeta.pl jest więcej nowinek w zakładce technologia :-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    123.  2013-12-30 01:23:16

    @100 Nie jestem żadnym konsultantem. Proszę bez obrażania. Ale skoro tak to sobie też pozwolę. NIEZGODNE pisze się razem bo to przymiotnik jest :) Widać kolego że w szkole się nie uważało. Skoro pisać nie umiesz to również pewnie czytanie umów nie idzie ci dobrze. @109 Również proszę o wypowiadanie sie bez chamstwa. Ja nikogo nie obrażam, tym bardziej nie wyzywam od żadnych prostytutek. To jest miejsce do dyskusji. Tak się składa że jestem przedsiębiorcą i wiem że ludzie kombinują jak mogą żeby uciec od odpowiedzialności a sądy tak jak w tym przypadku jeszcze temu poklaskują. Aha i kolego sądy nie stanowią prawa. Sądy go implementują.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    128. ~do JackLondon !!!!!  2013-12-30 09:20:14  host: public-gprs516956.centertel.pl

    Weź GIMBUSIE !!! Nie baw się w polonistę !!! .W twoich wypowiedziach pod tym tematem można jasno stwierdzić że lubisz sieć plus GSM !!!!. Dla nie to są złodzieje !!!,naciągacze !!!,i przekręty !!!!.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    132. ~moim zdaniem  2013-12-30 11:49:43  host: 178.183.176.58.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    ..to chyba wina Plusa, który nie zadbał o prawidłowe określenie warunków umowy. W skrócie.. Kupujesz i nie płacisz to rozwiązują z Tobą umowę i naliczają karę. Jasne i przejrzyste. Jeżeli komuś to nie odpowiada to przygotowane są dla nich oferty pre-paid. W przeciwnym razie ... Będzie Chaos! Wszystkie Fraudy wylegną ze swoich dziupli.. :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    133. ~Play user  2013-12-30 12:08:32  host: 217.153.182.70

    A mowil mistrz joda ,,drogi padawanie drobny druczek czytac musisz abys zlej strony mocy nie poznac musial "

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    134.  2013-12-30 12:19:13

    132 - widzisz... Tylko tu jest durna dyskusja o facecie, który poczuł się potraktowany niewłaściwie i poszedł z tym do sądu... Kto z Was - pierdzistołków i speców za dychę poszedł do sądu kłucić się o parę złotych? No kto? Jakoś nie znam nikogo stąd, kto by potwierdził ;-) Śmieszne więc są wszystkie te wasze wynurzenia na temat innych...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    135.  2013-12-30 13:48:17

    wlo, zdajesz sobie sprawę ze te argumenty z @126/127 są nieco naciagane :D ? Dostawał faktury ale wyrzucał a ponaglenia nie dochodziły bo tel ma ktos inny kto niecnie kasował sms ponaglajace oraz kontakt ze strony BOKu? Facet powinien się cieszyc że ludzie tak dbają o jego zdrowie psychiczne i go nękać nie chcieli :P A już odchodząc od rzeczonego pana - jak myślicie, o ile % wzrosną ceny abonamentów przed upustami u operatorów po takich wyrokach jeśli będą częstsze? Już teraz nie raz zdarza się sytuacja gdy na fakturze masz "abo 60, upust 30, do zapłaty 30" a coś mi sie widzi że 'ulgę' można jeszcze ostro napompować ^^

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    136. ~  2013-12-30 14:30:43  host: n06-03-03.opera-mini.net

    wlo, śmieszne to jest pisać 'kłócić' przez 'u' zwykle.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    137.  2013-12-30 14:50:13

    Tuldor88 - oczywiście, ze są. Ale ponieważ mi osobiście nie raz się zdarzyło, ze zapomniałem o fakturze na 29,90 za myszkę do komputera, mówię, ze są takie sytuacje. W przypadku Plusa, przypominają o zaległościach bardzo często - dzwonią, esemesują... Więc sytuacja że ktoś nie płaci 3 miesiące musi być "specjalna" - np. jak napisąłem, ze telefonu używa pracownik i nie reaguje na to co operator przysyła, bo uważa, ze to sprawa właściciela. Dzisiaj np. dostałem z firmy gdzie dzwoniłem kontakt na komórkę do pracownika. Dzwoniłem 2 razy - nie odbierał, poczta się zgłaszała. Po pewnym czasie telefon - inny numer, ale ten człowiek z którym chciałem rozmawiać - przedstawia się i mówi, ze miał 2 połączenia z mojego numeru - pogadaliśmy, ale pytam go - o co chodzi z tym numerem - z innego dzwoni nić ja dzwoniłem... Sam nie wiedział. Najpewniej jakieś przekierowanie miał czy coś podobnego. 136 - rzeczywiście.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    138. ~thonka  2013-12-30 15:19:20  host: host-89-228-240-90.kalisz.mm.pl

    @135 nie muszą kombinować. Wystarczy, że cennikowa aktywacja będzie na poziomie 1000zł, a oni dadzą Tobie ją w promocji za 50zł. I już masz te 950zł ulgi, można tak z wieloma opłatami. W Austrii Orange ma coś takiego jak opłata za obsługę poprzez BOK i sieć salonów. Mogą jeszcze zawsze poprosić o kaucję... Jeżeli wyrok w wyższej instancji się utrzyma to operatorzy znajdą już sposób na uniknięcie takich sytuacji w przyszłości.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    139. ~thonka  2013-12-30 15:33:19  host: host-89-228-240-90.kalisz.mm.pl

    @116 właśnie dlatego, że to biznesmen tym bardziej dziwi tłumaczenie, że przeoczył faktury. Można przeoczyć jedną, ale 3? Jak to świadczy o nim samym i jego wiarygodności przed potencjalnymi współpracownikami i kontrahentami? W tej sytuacji ciężko mówić o tym, że miał dobrą wolę... Bo, że je uregulował to żaden wyczyn. Pewnie zdawał sobie sprawę z tego, że operator nie będzie się bawić i sprzeda dług, a już windykatorzy nie są tacy potulni. Nie wiem jak w Plusie, ale mi w TM zdarzyło się raz przeoczyć jedną z faktur (a mam jeszcze ją papierową) i następnego dnia po terminie płatności miałem już smsa z informacją, że nie odnotowano wpłaty. Inna zupełnie sprawą jest wysokość opłat za zerwanie umowy. A ZUSy itp. rzeczy nie mają tu nic zupełnie do tego. W ostateczności nikt nie zmuszał bohatera tej historii do zostania przedsiębiorcą ani tym bardziej do podpisywania umowy z operatorem.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    140. ~  2013-12-30 15:58:57  host: n06-09-03.opera-mini.net

    JackLondon, widzę, że jakiegoś wielbiciela się doczekałeś, hehe

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    141.  2013-12-30 16:39:52

    ~thonka - jak biznesmen to uważasz, ze ma tylko swój telefon? Moja koleżanka prowadzi firmę (jako jednoosobowa działalność gospodarcza) - zatrudnia ponad 100 ludzi i ma ponad 50 numerów komórkowych na kilku czy nawet kilkunastu kontach. Wystarczy, że ktoś z księgowości nie pobierze z któregoś konta e-faktury i jest niezapłacona. To naprawdę możliwe. A kontrahenci wcale na ten numer dzwonić nie muszą, bo to może być numer jednego z dozorców - bo tych zatrudnia wielu - kilka obiektów do pilnowania jest ;-) Nie rozwlekaj tematu. To jego sprawa jest. Na pewno nie płacze z tego powodu, że wygrał sprawę w sądzie ;-) Tu ważniejszy jest wyrok a nie to czy on płacił w terminie czy nie. Ja też jeszcze nie zapłaciłem ostatniej faktury i nie przejmuję się zupełnie odsetkami jakie zapłacę za kilka dni zwłoki ;-)