Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Są rezerwacje 1800 MHz dla P4 i T-Mobile

Są rezerwacje 1800 MHz dla P4 i T-Mobile

WitekT 17 Czerwca 2013 13:10

24 1

14. czerwca Prezes UKE Magdalena Gaj podpisała decyzje o rezerwacji częstotliwości z zakresu 1800 MHz dla P4 (trzy rezerwacje) oraz T-Mobile (dwie rezerwacje). Każda z rezerwacji obejmuje zasób częstotliwości o szerokości 5 MHz, przeznaczonych do świadczenia na obszarze całego kraju usług telekomunikacyjnych w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej lub stałej na okres do 31. grudnia 2027 roku.

 

Zobacz: [Aktualizacja] Znamy zwycięzców przetargu na 1800 MHz!

W ciągu roku od wydania tych decyzji na rynku szerokopasmowego Internetu w technologii LTE pojawi się konkurencja, a nowoczesne usługi staną się bardziej dostępne. Jako konsumenci zyskamy możliwość wyboru spośród kilku ofert, a szybki mobilny Internet dotrze także do małych miast i na wieś. To w znacznym stopniu pozwoli ograniczyć zjawisko wykluczenia cyfrowego, szczególnie na obszarach ubogich w infrastrukturę światłowodową - powiedziała Magdalena Gaj.




Obie spółki zobowiązały się bowiem do inwestycji w sieć telekomunikacyjną poprzez budowę lub modernizację po 3200 stacji bazowych każda, w ciągu 24 miesięcy od dnia wydania decyzji rezerwacyjnych. Z tego przynajmniej 50% stacji bazowych powstanie na obszarach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich lub miast poniżej 100 tys. mieszkańców.

P4 i T-Mobile są także zobowiązane do rozpoczęcia wykorzystywania przyznanych częstotliwości w ciągu 12 miesięcy od otrzymania decyzji o rezerwacji. Ponadto w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji rezerwacyjnych, Spółki muszą wpłacić na rzecz Skarbu Państwa jednorazowe opłaty zadeklarowane w przetargu w kwocie: P4 - 498 mln zł, a T-Mobile - 453,5 mln zł. Łącznie do budżetu państwa wpłynie z tego tytułu ponad 950 mln zł.

W wyniku decyzji Prezesa UKE przydział konkretnych zakresów częstotliwości kształtuje się następująco:
  • P4 - 1729,9-1744,9 MHz oraz 1824,9-1839,9 MHz,
  • T-Mobile - 1744,9-1754,9 MHz oraz 1839,9-1849,9 MHz.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: p4 | t-mobile | uke

w sumie: 109
  • 2

    100. ~  2013-06-18 15:35:26  host: 87-205-62-45.adsl.inetia.pl

    @99 - a nosisz chociaż kapelusik z folii aluminiowej? Z tonu wypowiedzi - powinieneś :-).

  • 2

    101.  2013-06-18 19:48:01

    ~Octopus - nie mam pojęcia więc o co Ci tak naprawdę chodzi? Wyrzuć komórkę i wyjedź - na Sybrerię czy gdzieś... Spalamy bo jak sądzę chciałbyś ciągle tanio mieć prąd i jedzenie? Jak na razie to najtańsze źródło energii. Nie ma perpetuum mobile, więc żeby maszyny przetwarzające energie wytwarzać trzeba energię jakąś mieć... Skąd ją brać?Ławo powiedzieć - wiatrak... trzeba go zrobić ;-) Neodym - rzadki (nie że przez palce przelatuj...) pierwiastek... Ziemię trzeba przekopać, przerobić... Chińczyków jest sporo, można im łopatę dać do ręki - niech kopią... A co z ptakami? Tzw. ekolodzy nie chcą wiatraków. Wodne? A co z rybami? Słoneczne? A co z "dość" niebezpiecznymi składnikami fotoogniw (od surowca po odpad)? A powierzchnie? A transport energi?? Bo przecież w Polsce są idelane warunki dla pozyskiwania takiej energii? Kablem? Co z polami elektromagnetycznymi od sieci? Itd., itp. Życie to śmiertelna choroba, Życie nie trwa wiecznie więc i gatunków nie żałujmy aż tak jak niektórzy przeginają - nas też nie będzie, szybciej niż wielu innych gatunków ;-) Może zamiast chrzanić o technologiach, wcześniej wyedukuj ludzi, zeby racjonalniej i efektywniej wykorzystywai zasoby jakie nam dano?

  • 0

    102.  2013-06-18 19:51:54

    A!! Najpierw trzeba wyrąbać trochę lasu, zeby styliska do łopat zrobić i przekopać trochę ziemi, zeby wydobyć rudę, przetopić ją i wyklepać te łopaty ;-) Można energią wiatru zasilić wielki piec, tylko skąd węgiel do stopu żelaza,- mięciutkiego metalu, żeby stal uzyskać? No z odnawialnych źródeł - bambusa...?

  • 1

    103.  2013-06-18 19:56:47

    Mam nadzieję, ze rowerem (kurczę też energię nieodnawialną zużyto na jego wytworzenie...) a nie samochodem na paliwa ropopochodne ani nawet na prąd pozyskiwany ze spalania węgla się poruszasz?

  • 2

    104. ~M.  2013-06-18 20:53:10  host: 87-207-188-55.dynamic.chello.pl

    @Octopus. No tak, fizyk jądrowy autorytetem w zakresie medycyny. Ale w sumie skoro projektant obudowy silnika może być ekspertem od wypadków lotniczych...

  • 0

    105. ~Octopus  2013-06-19 11:43:22  host: 37-128-125-106.ip.netia.com.pl

    Ubawiles mnie wlo tym wywodem :)) . Ale niech ci.bedzie. Co prawda mowilismy o falach..a paliwa kopalne to przeciw waga technologiczna. Ale trafiles..rozbijamy sie o cene pozyskania i zarobienia na tym.

  • 0

    106. ~Octopus  2013-06-19 11:54:39  host: 37-128-125-106.ip.netia.com.pl

    104. Mylisz pojecia.Mam nadzieje,ze nie wynika to z nieznajomosci zagadnien nad ktorymi deliberujemy. Odrobine czym innym jest analiza zjawisk zach. w przyrodzie na poziomie endogennym,poczatkowym.. Co prawda medycyna czerpie garsciami z fizyki- spektrometry, analizatory mas.. I cala.masa innych wynalazkow.A czym innym leczenie skutkow zmian. Ale co ja tam sie bede rozdrabnial :) W kazdym razie zasada jest jedna..jak jest kupiec, to trzeba sprzedac.

  • 1

    107. ~...  2013-06-19 15:14:05  host: 178-37-140-179.adsl.inetia.pl

    @wlo wtrące się w nie swoja dyskusję ale... "Spalamy bo jak sądzę chciałbyś ciągle tanio mieć prąd i jedzenie? Jak na razie to najtańsze źródło energii." - tu się mylisz kolosalnie. Nie chodzi o cene, a olbrzymie grupy nacisku, w tym szczególnie ponadnarodowego i równie stojącego ponad prawem konsorcjum naftowego. Poczytaj o Tesli i o tym jak został zniszczony, poczytaj o tym bydlaku Edisonie, który za to swoimi "osiągnięciami" wprowadził monopol na energię, trwający zresztą do dziś. Octopus ma rację - w tej chwili zdrowie nawet nie jest brane pod uwagę, kasa - kasa i władza - i nic więcej. My jesteśmy użyteczną gnojowicą, zwykłym szambem jednorazowego użytku.

  • -2

    108.  2013-06-19 15:21:36

    Ufff, całe szczęście - http://www.rp.pl/artykul/439825,1021114-Bedzie-co-najmniej-jedna -skarga-na-przetarg-1800-MHz.html Dajesz Zygmunt, dajesz :D

  • 1

    109. ~  2013-06-20 07:38:09  host: v53-08.opera-mini.net

    Krok mógłby się zająć ulepszaniem ofert a nie ciągłym blokowaniem konkurencji

  • 0

    110. ~Cupisz  2013-06-20 10:09:48  host: 87-205-160-113.adsl.inetia.pl

    ~95 P4 było tutaj mocno premiowane, także szans na 3 bloki realnie nie mieli (w sumie było ich pięć), a z tym co mają też już da się trochę zdziałać, tym bardziej jeśli spora część nadajników jest już lteready

  • 0

    111. ~kontroler  2013-06-20 17:44:01  host: dziekana-z-bie227201223077.c201.msk.pl

    Zobaczymy czy trafi na wieś Piasek Wielki w świętokrzyskim.

  • 0

    112. ~Sig  2013-06-20 22:59:17  host: 159-205-67-167.adsl.inetia.pl

    Do kiedy Play i T-mobile muszą zapłacić za przyznane rezerwacje częstotliwości 1800Mhz??

  • 0

    113. ~  2013-06-21 18:12:20  host: 31-41-144-41.net.kth.pl

    @112. Z tekstu wiadomości wynika, że mają na to 14 dni od otrzymania decyzji rezerwacyjnej. Na pewno wysłana była listem poleconym, ale czy priorytetem to nie wiem. Czyli najpewniej mają czas do przynajmniej 8 lipca.

  • 0

    114. ~darek  2013-06-23 11:05:09  host: 93.154.191.53

    Pytanko do Witka, dlaczego przydzielane są pasma rozłączne a nie ciągłe dla play i t-m, przecież nie jest to optymalne dla wydajności poszczególnych sieci?

  • 0

    115. ~Krzysiek  2013-06-23 12:58:30  host: dziekana-z-bie227201223077.c201.msk.pl

    Pani Magdaleno Gaj. Czekam kiedy internet jakikolwiek pojawi się w gminie Nowy Korczyn na wsi w Piasku Wielkim. Bo jak na razie nie ma ani internetu ani telewizji naziemnej DVB-T. Biała plama.

  • 0

    116.  2013-06-23 21:40:02

    @114. Ależ przyznane bloki częstotliwości są jak najbardziej ciągłe. To co tobie wydaje się dziwne to wymienienie częstotliwości dla przesyłania danych od użytkownika do stacji bazowej (uplink). W przypadku DCS są one właśnie z zakresu 1700Mhz. Zazwyczaj mówi się o pasmie 900/1800/2100, z których to częstotliwości służą do transferu danych od stacji bazowej do użytkownika (downlink), ale w domyśle każdy zorientowany wie, że w określonych technologiach obustronną jednoczesną komunikację (dupleks) zapewnia dopiero zestawienie pary zakresów częstotliwości (Frequency Divided Duplex).

  • 0

    117. ~  2013-06-30 12:34:42  host: public29212.cdma.centertel.pl

    po co się ładować w taką częstotliwość

  • 0

    118. ~  2013-06-30 15:13:55  host: 31-41-144-41.net.kth.pl

    @117. Aktualnie jest to jedyna rozsądna dostępna w Polsce pod LTE a propagacja jest nieco lepsza niż dla UMTS2100. Pasmo 2600MHz wymaga bardzo wysokiego zagęszczenia stacji bazowych a z 800 będzie tylko 25MHz FDD i przetarg rozstrzygnięty zostanie dopiero w przyszłym roku.

  • 0

    119. ~  2013-07-03 12:10:55  host: v30-04.opera-mini.net

    T-Mobile i Play otrzymały pasma 1800MHz i będą na nich oferować sieć LTE w miastach ? Różowy pewnie przez Networks!, a fioletowy razem z Plusem ?

Dodaj swoją opinię