Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Są pieniądze na ostatnią milę, nie ma chętnych

Są pieniądze na ostatnią milę, nie ma chętnych

LuiN 12 Stycznia 2009 09:22

0 0

Dzięki 200 mln euro z UE szacuje się, że dotacje do końca 2015 r. dostanie aż 2,5 tys. operatorów lokalnych. W kolejce po pieniądze na sieć dostępu do Internetu tzw. ostatniej mili są tylko czterej oferenci. To niecodzienne zachowanie firm chętnie korzystających z dopłat - pisze Rzeczpospolita.

Wnioski o dofinansowanie zainteresowani z siedmiu województw mogą składać od 5 grudnia. Do 8 stycznia wpłynęły cztery aplikacje. Dwie z woj. małopolskiego i dwie z woj. podkarpackiego. Wnioskowane wsparcie wynosi 1,12 mln zł - informuje Wioletta Paprocka, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jedynie 1,7% z ok. 65 mln przewidzianych do podziału.




Ta sytuacja bardzo nas zaskoczyła. Planujemy przeprowadzać badania ankietowe, by się dowiedzieć, gdzie tkwi problem - mówi Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Może lokalnym operatorom postawiono zbyt surowe wymagania - dodaje Kamiński.

Unia finansuje do 70% kosztów budowy sieci na etapie tzw. ostatniej mili, w miejscach, gdzie jest to nieopłacalne na zasadach rynkowych. Operator lokalny musi jednak zagwarantować, że sieć będzie sięgać przynajmniej 40 podmiotów, będzie przynosić dochody i utrzyma się przez przynajmniej trzy lata.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6.  2009-01-12 15:00:02

    Mnie to nie dziwi jakoś... Mam od lat wyrobioną opinię na ten temat i takie informacje mnie tylko upewniają, że miałem rację... Pasożytem być najprościej ;-)

  • 0

    7.  2009-01-12 15:00:56

    A pan Kamiński powienien pracę zmienić, jeśli nie wie w czym problem i publicznie się do tego przyznaje ;-)

  • 0

    8. ~ttt  2009-01-12 17:50:23  host: ip-89-174-118-76.multimo.gtsenergis.pl

    Ludzie, co Wy wypisujecie za głupoty w komentarzach. Przecież UKE nie ma kompletnie nic do powiedzenia w sprawie tych dotacji. Przecież te dotacje są przyznawane przez inne urzędy. A dlaczego nie ma chętnych. Spytajcie głupich urzędasów, dlaczego wyznaczyli tak durne kryteria, że nie ma chętnych. Po prostu kolejny dowód na to, że w Polsce jest za dużo urzędasów i że połowę z nich powinno się zwolnić. Wtedy pozostali zaczęli używać głowy, a nie d... Zapewniam Was, że bardzo wielu operatorów chciałoby pozyskać pieniądze na inwestycje, dla idioci z urzędów tak przygotowują kryteria, żeby operatorzy tych pieniędzy nie otrzymali. Lepiej dla urzędasów dać te pieniądze urzędom, a one już umiejętnie wywalą te pieniądze w błoto (jak zwykle). Podkreślam, tutaj nie ma żadnej winy UKE.

  • 0

    9.  2009-01-12 18:37:50

    a jakie te kryteria są?

  • 0

    10. ~n  2009-01-12 19:54:30  host: clh197.neoplus.adsl.tpnet.pl

    8. Zgadzam się z Tobą. Bardzo wielu operatorów chciałoby pozyskać kasę na inwestycje... z tym, ze raczej na system bilingowy i reklamy usług na kablach tp. Zabawa w kładzenie własnych kabelków jest już dużo mniej opłacalna. Zobacz, że nawet Dialog niewiele powiększył swoje pokrycie kraju na poziomie 13% z przed czasu słusznych, aczkolwiek nie do końca przemyślanych działań Pani Ani. Kto jest temu winien, dżdżownice?

  • 0

    11. ~n  2009-01-12 20:00:32  host: clh197.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A jeśli nadal nie jest to jasne, zadam pytanie. Dlaczego Dialog od 2005 roku nie aktualizuje danych o wielkości własnej sieci? Dlaczego Netia nie chwali się takimi statystykami, chociaż chwali się LLU na 500 węzłach z ponad 100000? Z czym ta data się wiąże? Przypadek?

  • 0

    12. ~ukenamuniu  2009-01-12 20:07:47  host: 86-59-n1.aster.pl

    wlo: Jedyne kryterium to zgromadzenie 40 podmiotów do przyłączenia. Ali Baba ma kłopot ze znalezieniem 40 rozbójników? Może jakaś prezentacja by się przydała: http://pl.youtube.com/watch?v=xZ7FPfvNuto

  • 0

    13. ~adiq  2009-01-12 22:36:32  host: komp-212-59-245-148.protonet.pl

    Śmiech na sali. Byłem kiedyś na takim spotkaniu w urzędzie marszałkowskim w Katowicach w sprawie "dofinansowania" . Było tam kilka firm ISP. Co ciekawe większość z tych firm była poinformowana z przypadku od niektórych firm ISP mimo tego ,iż urząd miał obowiązek poinformowania listownie każdej firmy o owym spotkaniu. Najlepsze były miny właścicieli firm ,którzy musieli udostępnić dane o swoich sieciach ( klienci , technologia , główne węzły , w skrócie opis całej sieci) aby urząd mógł zrobić mapkę tzw. białych plam. Oczywiście każdy myślący człowiek , nie przyznawał się do tego ,że na danym terenie ma sieć bo oczywiście nie dostał by dofinansowania. Tekst na koniec rozbroił wszystkich ... Przykładowo wykładacie kupę kasy na sieć, następnie liczycie na dofinansowanie. To oczywiste ALE ..... w przyszłości macie obowiązek "udostępnić" wybudowaną infrastrukturę "po kosztach " firmom 3cim . Ale każdy zrobił oczy ;) ja zrobiłem pozdrawiam

  • 0

    14. ~  2009-01-12 22:39:22  host: clh197.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ukenamuniu, to nie jest śmieszne. Boje się, że za 5 lat zadam takie samo pytanie, zresztą sam zadawałeś je jakieś 2 lata temu. Jedyna różnica będzie w cyfrze: "Dlaczego od 9 lat alt operatorzy nie aktualizują statystyk swoich sieci, lub w ogóle ich nie podają?".

  • 0

    15. ~n  2009-01-12 22:44:57  host: clh197.neoplus.adsl.tpnet.pl

    13. Rozkminiłeś właśnie powód dlaczego nikt nie chce budować, a każdy czeka na innych. Oczywiście to efekt zmutowanych dżdżownic pożerających kable, nie regulacji.

  • 0

    16. ~nick  2009-01-13 00:36:06  host: ccc175.neoplus.adsl.tpnet.pl

    13. ~adiq - sląski urząd marszałkowski ma w zwyczaju nieinformować o podobnych spotkaniach mimo obowiązku.

  • 0

    17.  2009-01-13 08:52:06

    ~adiq - ciekawe, ze Tepsa nie ma prawa "robić oczu" kiedy swoją sieć po kosztach ma udostępniać?

  • 0

    18.  2009-01-13 08:53:00

    a wiem... bo to bandyta, złodziej, monopolista, żabojad wyprowadzający polskie pieniądze itd. ;-)

  • 0

    19. ~ukenamuniu  2009-01-13 12:52:44  host: 212.160.172.70

    wlo #17: poniżej kosztów, poniżej..

  • 0

    20. ~adiq  2009-01-13 21:51:13  host: komp-212-59-245-149.protonet.pl

    Wlo ,akurat sieć TP nie była budowana za czyjeś pieniądze tylko za "nasze" ,a całą sieć otrzymali za przysłowiową złotówkę ...

  • 0

    21. ~ukenamuniu  2009-01-14 01:00:19  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~adiq: opowiadasz.. Tylko drugi etap prywatyzacji zakończony w październiku 2008 na 35% udziałów (25 FT, 10 Kulczyk Holding) przyniósł powyżej 4 miliardów dolarów (w 1998 był pierwszy etap).

  • 0

    22. ~  2009-01-14 01:01:48  host: 86-59-n1.aster.pl

    do 21: w październiku 2000

  • 0

    23.  2009-01-14 08:49:39

    ~adiq - a Era, Plus, Play, za czyje pieniądze budują sieci? Marsjańskie? Rozśmieszasz mnie ;-)

  • 0

    24. ~  2009-02-09 11:22:32  host: cqn78.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @ukenamuniu , co to jest 4miliardy zlotych przy innych inwestycjach Jana Kulczyka ? A szybszy biznes niz to o czym mowisz

  • 0

    25. ~  2009-02-09 11:23:25  host: cqn78.neoplus.adsl.tpnet.pl

    mowa o np tej inwestycji Jana Kulczyka http://www.infor.pl/przeglad-prasy/67019,PB-Kulczyk-stapa-po-mor zu-ropy.html

Dodaj swoją opinię