Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Są fundusze na infrastrukturę, jest też ryzyko

Są fundusze na infrastrukturę, jest też ryzyko

sirmark 12 Maja 2008 12:51

0 0

Bruksela dopłaci do budowy internetowej infrastruktury na terenach wiejskich, czyli tam gdzie to się nie opłaca. Ale firmy boją się skorzystać z tych dopłat - pisze Rzeczpospolita.

Unia dała Polsce 200 mln euro na zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu użytkownikowi końcowemu (tzw. etap ostatniej mili). Z pieniędzy mogą korzystać mali i średni przedsiębiorcy, którzy będą tworzyć sieć tam, gdzie w warunkach rynkowych nie przyniosłoby to zysku. Głównie chodzi o tereny wiejskie, gdzie pociągnięcie światłowodów jest bardzo kosztowne.




Nie wiadomo ile firm skorzysta z funduszy. Aby je otrzymać, część odbiorców Internetu mają stanowić: dzieci i młodzież ucząca się z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, osoby bezrobotne oraz osoby niepełnosprawne itp. Dotacje z UE są przeznaczone tylko na infrastrukturę. Na jej utrzymanie oraz usługi dostępu do Internetu firma musi pozyskać pieniądze z rynku. Problem w tym, że część tych osób może mieć problem z płaceniem rachunków. Co prawda samorządy mogą płacić z unijnych pieniędzy za dostęp do sieci dla osób ubogich, ale mogą tak robić tylko przez dwa lata.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1.  2008-05-12 13:25:06

    Co ludziom biednym po kabelku jak nie maja komputera ?

  • 0

    2.  2008-05-12 14:19:03

    #1 - bylem w lutym na mazurach u rodziny i znajomych dziewczyny. z moich obserwacji wynika, ze wiele osob na tamtejszych wsiach chcialoby miec internet i stac je na to tylko TP, a to nie chce podciagnac kabla (niektorzy po 5 latach staran laskawie dostali linie stacjonarne w grudniu), to u innych ciagle twierdza, ze nie ma warunkow technicznych. i ludzie sie wkurzaja, bo co im po cyfrowych centralach, jak miedziane kabelki sie ponoc nie wyrabiaja... biora iPlus'a i inne takie twory. glownie dla dzieci, zeby nie czuly sie wykluczone ze spoleczenstwa, bo dzis dzieciakowi nie wystarczy dac 25zl na telefon na miesiac, coby mial smsy po 1gr i tanie rozmowy w sieci... musi miec jeszcze gadu-gadu i mozliwosc grania w gry online...

  • 0

    3. ~vari  2008-05-12 14:48:41  host: eji98.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I znowu "polskiemu byznesowi" nic się nie opłaca. Klienci są (i na wsi nie każdy jest biedny) i popyt jest. Wg podstawowej definicji kapitalizmu, tam gdzie jest jakiś popyt na towar lub usługę to zawsze znajdzie się chętny aby go z zyskiem dla siebie zaspokoić. Ale u nas jest pseudokapitalizm i pseudo rynek. Nie dziwię się z drugiej strony przedsiębiorcom bo tak mało przyjaznego (by nie rzec: wrogiego) państwa dla małej przedsiębiorczosci jak Polska to nie ma. To i tak dziw że ktoś wogóle zakłada małe firmy. Na wsi coraz więcej osób się osiedla z miast. Bogaci i chcą mieć internet ale...."nie opłaca się". Z definicji się "jogurtom" (marketingowcom) nie opłaca (bo tak kiedyś mówili na szkoleniu że na wsi to "wykluczeni" mieszkają). Ja takie podejscie "niedasie" widziałem chcąc wezwać kominiarza do przeczyszczenia komina. Jeden przez telefon mówił ze nie przyjedzie bo "za daleko" (zaofiarowałem się że go przywiozę I ODWIOZĘ) - NIE - za daleko i już bo "przez ten czas to ja trzech klientów obsłuże i to takich co tylko pieczątki potrzebują a nie roboty". Drugi kominiarz to był jakis dziadek. Wlazł na dach i nie mógł zejść (oj jaki kłopot był) Do komina oczywiscie nie doszedł. Trzci młody i nawet przyjechał ale.....od razu pyta "a gdzie drabina ? Nie ma pan drabiny ? To po co nie pan woła !". Czwarty to był teoretyk - półtorej godziny gadał, sprawdzał cug świeczką a potem powiedział ze dach jest za stromy a wogóle to komina nie trzeba czyscić bo dobrze ciągnie. I zainkasował....110 PLN. Autentycznie nie wiedziałem że w tej branży tylu "dowcipnisiów". XXI wiek a sytuacja jak z taksówkami z filmu "nie lubię poniedziałku": "Ja tylko na Grochów."

  • 0

    4. ~Nigger  2008-05-12 17:00:27  host: 212.160.172.70

    vari: czy Ty jestes z Samoobrony? 1. Pierwszy kominiarz był właśnie dobrym biznesmanem: po co ma jechać do Ciebie, skoro w tym czasie zarobi trzy razy więcej? 2. Na wsi jest za mało klientów, żeby inwestycja się zwróciła - niska gęstość zaludnienia to fakt i tego nie zmienisz.

  • 0

    5. ~hettman  2008-05-12 17:10:52  host: 78.149.156.8

    nie oplaca sie w polsce,nie oplaca sie tez w UE.ostatnio bylem na angielskiej wiosce i tu zonk-jak internet to tylko dial up... wszedzie tak jest jak jest malo ludzi.

  • 0

    6. ~spiite  2008-05-12 17:53:07  host: arj234.internetdsl.tpnet.pl

    ja na przyklad korzystam z radiowki na wsi. Jest wolno ale da sie wytrzymac i jest 3 razy taniej niz w TP.Jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma..

  • 0

    7. ~ttt  2008-05-12 18:49:49  host: ip-89-174-120-4.multimo.gtsenergis.pl

    vari: nie pozostaje Tobie nic innego tylko samemu kłaść kable po wsiach i malutkich miejscowościach. Tobie na pewno się będzie opłacać. Zrób pierwszy krok i pokaż "byznesowi", że się to opłaca.

  • 0

    8.  2008-05-12 19:22:02

    Bez przesady :) Proste tam gdzie się nie opłaca operatorowi robić infrastruktury to nie będzie tego robił ... Chyba że ktoś mu zapłaci tak za to że będzie mu się to opłacać :-)

  • 0

    9. ~vari  2008-05-12 20:58:26  host: eio125.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @4. Nie, nie jestem z Samoobrony. Jestem z wyspy Wolin. Ale skoro "nie opłaca się" a popyt na usługę NADAL nie jest zaspokojony to nie jest to kapitalizm tylko "kapitalizm z ludzką twarzą" ("jem przecież !"). To właśnie Ty pochwalasz typowo polską hybrydę kapitalosocjalizmu. Przedsiębiorca a zachowuje się jak komunistyczny sprzedawca. Acha-dodam, ze nawet gotów byłem sporo więcej zapłacić temu pierwszemu ("no dobra - za jaką cenę pan przyjedzie ?" - "do pana nie przyjadę bo to za daleko" i tak w kółko). Jeśli "na wsi jest mało klientów" to co tu robi prąd ? Czyzby tylko dzięki "elektryfikacji" jako obsesji Lenina zawdzięczam światło elektryczne w mojej wsi ? Dziwne bo na zachodzie też są małe wioski a prąd tam jest. Ja właśnie chciałbym żeby był kapitalizm taki jak w USA. Tam jak jest dwóch klientów to trzci STAJE się dla nich dostawcą towaru/usługi i zarabia. U nas każdy przedsiębiorca ma "poczucie pozytywistycznej wyższości". ON ma firmę i klękajcie narody bo on daje pracę (na czarno 4 osobom). Ale ja wiem czemu tak jest. Zwyrodniałe struktury państwa niczym afrykański marionetokowy kraik rządzony juntą. To tu jest główna bariera że "ten trzeci" nie staje się małym przedsiębiorcą. Boi się zaczynaćbo go ZUS zje. Tu powodzi się tylko kombinatorom z układami. Taki kominiarz od pieczątek z rekomendacją wlokalnym urzędzie gminy zarabia na tym ze WŁAŚCIWY postawi co tzrba i gdzie trzeba. Bez tego domu w tej gminie nie odda się do użytku.

  • 0

    10. ~zdenerwowany  2008-05-12 21:26:17  host: core.faith.pl

    MOŻE WRESZCIE W MOJEJ WIOSCE TPSA PRZEPROWADZI INWESTYCJĘ. Od 6 lat staram się o internet z TPSA i od sześciu lat mówią mi że nie ma warunków technicznych. Mówią że muszą zainwestować w rozbudowę infrastruktury, ale że się im nie opłaca dla paru użytkowników to tego nie robią. Powiat Tarnowski gmina Pleśna. Może przed śmiercią doczekam się netu z tepsy.

  • 0

    11. ~ukenamuniu  2008-05-12 21:26:37  host: nat-go2-1.aster.pl

    Niestety sporo miejscowych (wiejskich)głupków przeniosło się do różnych korporacji, urzędów, polityki i coraz mniej wsi moze liczyć na dofinansowanie z KE.

  • 0

    12. ~mr. a  2008-05-12 22:00:09  host: 82-35-35-176.cable.ubr01.camd.blueyonder.co.uk

    @vari: a dlaczego sam się nie zabrałeś za zaspokajanie popytu? Wszak to ty jesteś ten 'trzeci' co popyt widzi i wie że można z zyskiem rozkręcić interes który ten popyt zaspokoi. Do odważnych świat należy! Ale jeśli chodzi o kapitalistyczne myślenie, to akurat pierwszy kominiarz jest tu dobrym przykładem: skalkulował że za 'nicnierobienie' (przybicie pieczątek) u trzech innych klientów weźmie wedle wszelkiego prawdopodobieństwa więcej, niż gdyby wybrał się do ciebie. I wybrał coś, co mu się bardziej opłaca.

  • 0

    13. ~mirekb  2008-05-12 22:05:22  host: apn-77-115-65-20.gprs.plus.pl

    @11 to duże uproszaczenie drogi kolego..mam do czynienia z projektami unijnymi na internet na wsiach ale dla Polaka ktory mysli ze kasa z UE przyjdzie tak po prostu jest w dużym błedzie.to ze czepiaja sie wlasciwie wszystkiego to fakt ale ich polityka niedomówień i sytuacji nie przewidzianych paragrafami daje jednak niemałe pole do popisu jesli chodzi o kase.trzeba tylko chcieć i wziąsc sie do roboty,czesto powolnej i trudnej ale w okreslonym czasie sie to zawsze zwraca a miejscowym rządzącym przynosi zyski..czyli opłaci sie wszystkim

  • 0

    14. ~Shinnok  2008-05-13 00:40:31  host: 217.116.104.110

    No i co i do konca świata bedziecie pisac, ze na wsiach itd itp sie nie oplaca inwestowac??To najlepiej tylko miasta niech maja dostep do internetu a wsie nie. Operatorzy zakladajacy internet czy wy nie widzicie ze na wsiach operatorzy komorkowi wam kradna klientow bo maw sie nie chce dupska ruszyc i zainwestowac naprawde ale to jest przykre mamy 2008 rok a na wsiach dalej nie ma szerokopasmowego dostepu do internetu naprawde wstyd niedziwie sie ze jestesmy na przedostatnim miejscu w rankingu szybkiego dostepu do internetu u kazdego domownika.I NIESTETY DALEJ BEDZIEMY TAM TKWIC JEZELI SIE COS NIE RUSZY

  • 0

    15. ~mr.a  2008-05-13 08:26:53  host: 82-35-35-176.cable.ubr01.camd.blueyonder.co.uk

    Operatorzy zakładający internet widzą klientów, ale stwierdzają że im się nie opłaca inwestować na wsi bo za te same pieniądze będą w stanie podłączyć więcej klientów w mieście. Ergo: uzyskać większe zyski. A że w zabudowie rozproszonej (a taka przecież dominuje na wsiach) żyje mniej ludzie na jednostkę przestrzeni to przecież fakt... Firm nie interesuje nasza pozycja w rankingach ani 'poprawianie wizerunku Polski' - firmy mają przynosić swoim właścicielom (akcjonariuszom) zyski. Taka prawda o kapitaliźmie.

  • 0

    16.  2008-05-13 08:45:59

    ~zdenerwowany - to może nie licz na tepsę, tylko np. na Netię , Dialog? Przecież to jest podobno lepsza konkurencja ;-)

  • 0

    17. ~Chrome_TP  2008-05-13 14:13:06  host: 212.160.172.70

    No i podobno inwestują na potęgę w LLU i BSA - szkoda że nie w kable u ciebie... :>

  • 0

    18. ~ukenamuniu  2008-05-13 21:38:46  host: nat-go2-1.aster.pl

    Jakoś nie wyczytałem info, że przyjazny szeryf zmienił pozwolenie Centertelowi na CDMA/450MHz ze służby stałej na również ruchomą, co się przekłada na mobilność. Przy 800-900 stacjach zabawa przednia.

Dodaj swoją opinię