Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rząd Wielkiej Brytanii naciska na operatorów w sprawie roamingu krajowego

Rząd Wielkiej Brytanii naciska na operatorów w sprawie roamingu krajowego

orson_dzi 31 Października 2016 15:46

6 0

Brytyjski rząd chce zmusić operatorów do poprawy pokrycia kraju zasięgiem sieci komórkowej. Jednym z pomysłów jest wymuszenie na nich uruchomienia roamingu krajowego.



Specjalnie stworzony zespół składający się z 90 parlamentarzystów przeprowadził dochodzenie w sprawie sposobów poprawy zasięgu sieci komórkowych dla milionów klientów z Wielkiej Brytanii którzy otrzymują niewystarczające usługi, wzywając operatorów do wprowadzenia szeregu reform.

Według parlamentarzystów absurdem jest, że osoby odwiedzające Wielką Brytanię dzięki roamingowi mogą korzystać z lepszego pokrycia sieci, w momencie kiedy mieszkańcy muszą być przywiązani wyłącznie do zasięgu jednego operatora. Najlepszym rozwiązaniem ma być w tej sytuacji wprowadzenie roamingu krajowego, w Polsce stosowanego przez operatora sieci Play. Operatorzy za wszelką cenę starają się odrzucić ten pomysł, określając go mianem niewykonalnego i niepożądanego.




Z sieci LTE własnego operatora może korzystać obecnie zaledwie 53% mieszkańców, a w sumie 17 mln osób ma słaby zasięg w miejscu zamieszkania. 525 obszarów, niestety nieznanej powierzchni, w ogóle nie ma zasięgu sieci komórkowej.

Stworzony w tej sprawie raport przypomina, że w 2014 roku operatorzy zawarli z rządem porozumienie, w ramach którego mieli znacznie poprawić zasięg sieci komórkowych do 2017 roku. Przy tej okazji skorzystali oni z dofinansowania na kwotę 5 mld funtów. Twórcy raportu wątpią, że do przyszłego roku uda się pokryć 90% Wielkiej Brytanii zasięgiem jakiejkolwiek sieci, która umożliwi przynajmniej prowadzenie rozmów głosowych. Wezwali jednocześnie operatorów do zaprezentowania raportu na temat bieżącego stanu rozbudowy sieci.

Patrząc na polskich operatorów, którzy chwalą się prawie 100% pokryciem kraju zasięgiem sieci można śmiało stwierdzić, że na tle Wielkiej Brytanii wyglądamy co najmniej dobrze.

Źródło tekstu: mobileworldlive; wł     

Dodaj do:

Tagi: wielka brytania | roaming krajowy

w sumie: 61
  • 0

    48.  2016-11-01 09:41:53

    @Calm7 (46), za to pewnie ma sens porównanie z Rosją, Białorusią, a przede wszystkim Ukrainą. We wszystkich tych krajach jest drożej niż w Polsce. Nie wspominając już o bardzo zawiłych, pełnych kruczków regulaminach, czy gorszej infrastrukturze. Zresztą podobnie drożej jest w wielu biedniejszych od Polski krajach Ameryki Południowej.

  • 1

    49.  2016-11-01 10:08:50

    @20 w Polsce gdyby wszelaki xDSL po drutach, których najwięcej km w Polsce, był w rzetelnych rękach polskich (nie mylić z jakimś tam TP) to by też był tani jak barszcz, a tak czego wymagasz po francuskiej cytrynie? Oni tu są żeby sobie dobrze robić, a nie Polakom. Polak służy do dojenia.

  • -1

    50.  2016-11-01 10:09:02

    27 28 46). ODWAL SIĘ CHAMIE OD MOJEGO NICKA, CYBERSTALKERZE.

  • 1

    51.  2016-11-01 10:12:54

    @47 a jakby miał wyglądać? Większość Polaków mieszka w miastach, a tam często Play ma ilość stacji bazowych większą niż pozostali W3. Z tego twojego pisania wynika, że Play poza miastami ma tak gdzieś 30 nadajników w całej Polsce. Popatrzysz na mapę to wychodzi tego ~1/4 poza miastem tego co ma np. plus, więc już nie wyolbrzymiaj i nie becz.

  • -1

    52.  2016-11-01 13:45:45

    @49 zajrzyj sobie do planów taryfowych francuskiej cytryny we Francji, przekonasz się kto i gdzie kogo doi.
    Akurat w Polsce wszelakie usługi telko są na tak żenująco niskim poziomie cenowym, że jak robią u nas audyty to się za głowę chwytają. Ale cebula by chciała za darmo z iphone'm 7 albo samsungiem s7, oczywiście darmo i z listem dziękczynnym za korzystanie z usług.

  • 0

    53. ~  2016-11-01 13:49:50  host: 5.254.65.190

    > niepożądenego

  • 0

    54. ~  2016-11-01 14:44:41  host: public-gprs368725.centertel.pl

    Dawno powinni wszędzie tak byc

  • -2

    55. ~  2016-11-01 16:45:19  host: host-89-231-205-19.dynamic.mm.pl

    @mpiter Wspieraj zachodnie firmy niech wyprowadzaja kase z Polski i inwestuja u siebie u nas lepiej jak cebulostwo placi bo jest glupie

  • 0

    56.  2016-11-01 18:04:07

    38 - bo za głupi jesteś?
    Przejrzyj jeszcze raz komentarze ;-)

  • 0

    57.  2016-11-01 18:07:21

    DanielR - no pewnie... Można za złotówkę oferować to co inni za 100 zł. Tyle, ze niedostępny jest towar albo usługa ;-)
    Jeśli to problem, to są zastępy pierdzistołków którzy powinni się sprawą zając chyba, nie?
    Niedopasowana oferta? Teraz wszyscy mają to samo!
    No to chyba oczywista oczywistość?

  • 1

    58.  2016-11-01 19:22:07

    @55 a kogo z polaków mam wspierać? Dla zasady mam wziąć neta u Zębatego i handryczyć się z jego mierną jakością? Albo u lokalnego dostawcy, który tak mi ograniczy net, że nie pobiorę nawet linuxa przez torrenta. A za opcję wifi mi policzy tyle, że będę musiał wziąć drugi etat.
    Zresztą, popatrz ile tych"polskich" firm wyprowadza pieniądze za granicę, albo stosuje optymalizacje podatkową(patrz ile Zębaty zapłacił podatków za zeszły rok- śmiech).

  • 0

    59. ~w uk  2016-11-01 20:28:02  host: cpc84395-newc18-2-0-cust81.16-2.cable.virginm.net

    Mieszkamw UK i polski internet, stacjonarny jak i mobilny jest o niebo lepszy :)

  • 2

    60. ~julko  2016-11-01 21:01:16  host: user-94-254-161-83.play-internet.pl

    Mozna z LTE w roamingu T-mobile ale tylko dla taryf biznesowych.Play uruchamia tylko dla tych taryf.Ostatnio polaczenia videorozmowy dzialaja w roaming T-mobile jak i HD Voice.Wystarczy zalogowac sie do roamingu T-mobile i wykonac polaczenie do T-mobile.Jakosc lepsza niz z Play do T-mobile.A co ciekawe jak numer byl wczesniej w T-mobile i przeniesiony do Play.To tu osoby maja piorytet logowania do roamingu T-mobile

  • -2

    61.  2016-11-01 22:55:50

    @52 tak drogie dziecko, w Polsce wszystko jest za grosze............. Kolejny co przelicza po kursie bez brania pod uwagę siły nabywczej waluty.
    Wchodzimy na francuskiego neta http://tlp.is/bmt nie widzę aby mieli jakoś wybitnie drogo dla zwykłego francuskiego zjadacza chleba, w porównaniu do teoretycznej usługi FTTH oferowanej przez cytrynę głównie w reklamie i na bilbordach w Polsce.
    Już widzę jak w PL orangutan świadczy usługę 500Mb za 53zł Polakom........................................
    Srajfoniki adresujesz błędnie, bo nie jestem z pokolenia srajfonów. Używam telefonu bez żadnych dotykowych ekranów, a net mam na blaszaku w domu. Nigdy nie brałem żadnych umów z telefonikami, które tacy jak ty wymieniają co rok, bo rok bez wymiany słuchawki rokiem straconym.

  • 2

    62.  2016-11-01 23:02:06

    @wlo, ale tak "ogólnie", to jesteś za roamingiem wewnątrzkrajowym, czy też nie? Bo jakoś nie mogę tego jednoznacznie wywnioskować z twoich wypowiedzi.

  • -1

    63. ~  2016-11-01 23:46:03  host: 89-79-231-64.dynamic.chello.pl

    @51 Co za brednie wypisujesz. Gdzie Play ma więcej stacji w miastach niż W3? Play nie ma 5 tys swoich w całej Polsce a np NetWorks ma ponad 10 tys. Czyli N! ma więcej stacji poza miastami niż Play w miastach? Widze prymus z matematyki i z logicznego myślenia się znalazł.

  • 0

    64.  2016-11-02 08:47:42

    DanielR - myślałem, ze jak czytasz moje opinie, to wiesz? Już lata temu mówiłem co myślę o obowiązku budowania odrębnych sieci (w sensie infrastruktury) i zakazie roamingu, jakie nakładał regulator na operatorów ;-)
    A ja jak krowa... Nie zmieniam światopoglądu ;-)

  • 0

    65.  2016-11-02 08:52:59

    "Patrząc na polskich operatorów, którzy chwalą się prawie 100% pokryciem kraju zasięgiem sieci "
    Słowo klucz, to "chwalą się". Chwalenie się,a rzeczywistość to nie to samo.

  • 0

    66.  2016-11-02 08:53:27

    A zadając pytanie - co pomoże roaming w sytuacji gdy żaden operator nie ma zasięgu - zadałem raczej retoryczne pytanie niż wyraziłem opinię o bezsensie wprowadzania roamingu raczej, nie sądzisz?
    Takich miejsc jest całkiem sporo. Sam mam ze 3-4 klientów, którzy muszą stosować dodatkowe rozwiązania techniczne, żeby mieć zasięg wybranego operatora (a wybór zależy od tego co ten zaoferuje w kwestii polepszenia zasięgi na terenie firmy).

  • 0

    67.  2016-11-02 09:15:22

    Play nie ma zasięgu czterech sieci, bo standardowo tylko trzech w tym swojej. Żeby fon przełączał się na orangutana trzeba zadzwonić na infolinie pleya i prosić o włączenie dla swojego numeru takiej możliwości.

Dodaj swoją opinię