Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego

sirmark 3 Lipca 2007 17:02

0 0

Użytkownicy poczty elektronicznej będą otrzymywali mniej spamu - przewiduje projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, który przyjął rząd.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, nowe przepisy mają chronić klientów przed nadużyciami ze strony dostawców usług telekomunikacyjnych. Nowe prawo ma uregulować zasady dotyczące przesyłania informacji niezamówionych. Chodzi o spam rozsyłany nie tylko e-mailowo, ale przekazywany także za pośrednictwem np. telefonu, telefaksu lub wizjofonu.

Za rozsyłanie spamu będzie odpowiedzialny ten, kto go rozsyła, zleceniodawca (np. firma, która wykupiła usługę reklamową) i każdy, kto odnosi z tego tytułu korzyści. Przesyłanie niezamówionej korespondencji nie będzie już wykroczeniem ściganym wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego, ale czynem zagrożonym karą administracyjną.

Za rozsyłanie spamu prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mógł nałożyć kary do 100 tys. zł. Zobowiązany będzie też do utworzenia ogólnopolskiego punktu przyjmowania zgłoszeń o przesyłaniu informacji niezamówionych (tzw. spambox), co umożliwi monitorowanie i zwalczanie tego zjawiska. Prezes UKE będzie korzystał z pomocy policji przy zabezpieczaniu elektronicznych dowodów spamu. W zwalczanie spamu mają się włączyć także dostawcy usług internetowych.

Jeden z projektowanych zapisów przewiduje też, że dostawca usług telekomunikacyjnych będzie miał obowiązek informowania abonentów o wszystkich zmianach cen, a przede wszystkim o obniżkach. Dotychczas informował tylko o podwyżkach.
Do wybranej grupy abonentów, np. mających niskie dochody lub szczególne potrzeby społeczne, będą kierowane specjalne pakiety cenowe. Oznacza to, że usługi dla tych osób będą mogły być świadczone poniżej kosztów, ale bez możliwości wyboru operatora.

Nowe przepisy zakładają też skrócenie z 36 do 4 godzin przerwy w świadczeniu usługi, po przekroczeniu której dostawca będzie musiał wypłacać użytkownikowi odszkodowanie. Konsumenci będą mogli też otrzymać dwukrotnie wyższe odszkodowanie za niedotrzymanie terminu zawarcia umowy o świadczenie usługi i terminu rozpoczęcia jej świadczenia.

Ponadto projekt nowelizacji przewiduje wydłużenie z roku do dwóch lat okresu, za który abonent może żądać szczegółowego wykazu zrealizowanych usług telekomunikacyjnych. Będzie można też bezpłatnie ustalić limit miesięcznych wydatków na usługi telekomunikacyjne. Ma to ochronić klienta przed kradzieżą impulsów lub przekroczeniem zaplanowanej kwoty wydatków na połączenia telefoniczne.

Nowelizacja przewiduje, że w momencie zawierania umowy z abonentem połączenia z usługami o podwyższonej opłacie (np. audiotele, sms-y w konkursach) zostaną zablokowane. Użytkownik, poinformowany przez dostawcę o cenach tych usług, sam zdecyduje, czy będzie chciał z nich skorzystać i w jakim zakresie.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~shagg  2007-07-03 18:13:21  host: apn-99-84.gprspla.plusgsm.pl

  taa blokada rozmów wychodzących po przekorczeniu limitu w tp ;-)) miała zostać wprowadzona w momencie ogłoszenia tp operatorem świadczącym usługę powszechną czyli tak gdzieś rok temu. nawet nie chcę cytować co mi tp odpisała na moją reklamację do uke. bo takich bzdur dawno nie czytałem.

 • 0

  2. ~wariat  2007-07-03 20:46:51  host: cge170.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Moje uszanowanie, sądzę że Prawo telekomunikacyjne zwrócone frontem do klienta najszybciej stanie po jego stronie. koniec z 100 smsów które niechciane przychodza na telefon (nastepnym razem operator sie zastanowi czy wyslylac info o głupawym konkursie) no i skrócenie czasu w jakim usunięte maja być awarie itp do 4 h brawo, niech sie martwią ci którzy powinni a nie abonent bogu ducha winny. Blokada poł i sms o podwyższonej oplacie to tez ciekawy pomysł, niektórzy i tak z tego nie korzystaja a nie blokuja bo nie umieją a dostac to tak na start - to powiem szczeże dobra myśl

 • 0

  3.  2007-07-03 23:09:43

  wariat: szczeże to Ci życzę Wszystkiego Najlepszego, ale Ty nie jesteś szczery

 • 0

  4. ~matt  2007-07-04 13:11:20  host: drp61.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Oby tylko nikomu nie przyszlo do glowy zwiekszac kompetencji UKE np. o rostrzyganie sporow. To dopiero by sie dzalo...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-104-202.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet