Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rząd ma "złotą akcję" w TP i Polkomtelu

Rząd ma "złotą akcję" w TP i Polkomtelu

WitekT 5 Września 2007 22:26

0 0
Rząd przyjął listę spółek z ustawy o tzw. złotej akcji. Da mu to kontrolę nad kolejnymi firmami, w których jest mniejszościowym udziałowcem - m.in. Telekomunikacją Polską i Polkomtelem.4. września rząd przyjął listę spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa. Siedemnaście firm, które się na niej znalazły, będzie faktycznie pod kontrolą rządu - skarb państwa będzie miał w tych spółkach prawo weta przy podejmowaniu strategicznych decyzji. Lista jest aktualizowana co roku, w tym roku trafiły na nią m.in. TP i Polkomtel. Pozostałe firmy to m.in. BOT, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PGNiG, Grupa Lotos, Orlen, KGHM, PKP Polskie Linie Kolejowe.

Wciągnięcie na listę TP oznacza, że skarb państwa będzie mógł na mocy ustawy z 2005 roku wetować decyzje zarządu m.in. w sprawie rozporządzania podstawowym majątkiem. Firmom się to nie podoba, przede wszystkim TP - skarb państwa ma jedynie 3,96% udziałów w tej spółce.

Przeciwko mechanizmowi złotej akcji wypowiadała się m.in. Komisja Europejska. Rząd utrzymuje, że tak złota akcja, jak i lista spółek, są zgodne z unijnym prawem konkurencji.

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  1. ~ukenamuniu  2007-09-05 22:31:56  host: nat-go2.aster.pl

  No to się wreszcie dobiorą do dupala (Rządowi IV RP)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  2. ~boy  2007-09-05 22:51:42  host: xdsl-16360.lubin.dialog.net.pl

  no dobiorą się pewnie wkrótce po wyborach, tzn nie wybiorą bo już nie będzie takiej potrzeby, a potem znowu kilka lat posuchy i zastoju w telekomunikacji :-/ i wiecznego monopolu TPSA

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  3. ~boy  2007-09-05 22:52:18  host: xdsl-16360.lubin.dialog.net.pl

  "tzn nie dobiorą" miało być ;)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  4. ~sympatyczny  2007-09-05 23:38:25  host: chello089076230173.chello.pl

  zawsze wiedzialem ze te ircowe BOTy ktos kontroluje ;p

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-204-240-162.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet