Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rząd chce, aby Polkomtel pozostał w polskich rękach

Rząd chce, aby Polkomtel pozostał w polskich rękach

WitekT 28 Grudnia 2007 12:04

0 0

W styczniu ma w końcu zapaść wyrok sądu arbitrażowego w sprawie akcji Polkomtela w postępowaniu na wniosek Vodafone, toczącym się sennie od marca 2006 roku. Rząd radzi, by po pozytywnym wyroku polscy właściciele umocnili się w telekomi - pisze Puls Biznesu.

Gra toczy się o to, kto przejmie pakiet 19,61% akcji, należący do duńskiego TDC, wystawiony na sprzedaż na początku 2006 roku. Kupno proporcjonalnej części tych udziałów przez polskich akcjonariuszy, czyli PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, Polską Grupę Energetyczną i Węglokoks, zmarginalizowałoby Vodafone. Dlatego brytyjski operator zablokował transakcję w wiedeńskim arbitrażu.




Jeżeli styczniowy wyrok będzie pozytywny dla polskich akcjonariuszy, dostaną zielone światło na przekroczenie 75-procentowego progu w akcjonariacie Polkomtela. Resort skarbu będzie próbował ich przekonać do niepozbywania się tych akcji i traktowania tego jako długoterminową inwestycję. Tego typu deklaracja nie byłaby zaskakująca w ustach osoby z kierownictwa resortu pod rządami PiS, ale może nieco dziwić w wypadku liberalnej PO. Telekom to jednak dojna krowa — w tym roku wypłacił akcjonariuszom 1 mld zł dywidendy z zysku za 2006 rok.

Polscy akcjonariusze Polkomtela, zgodnie z wewnętrznym porozumieniem, deklarują chęć dokupienia akcji. Najbardziej entuzjastycznie do inwestycji nastawiony jest KGHM, który ma największe nadwyżki gotówki. Płocki Orlen ma agresywne plany rozwoju i niezmiennie deklaruje, że chce kupić akcje, by je potem sprzedać, a PGE powinna inwestować w infrastrukturę energetyczną.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 30
  • 0

    11.  2007-12-28 16:53:16

    I dobrze. Niech będzie coś polskiego. Mamy niemiecką Erę, francuskie Orange. To niech chociaż Plus pozostanie polski. Nie można mieć kompleksów niewolnika i uważania wszystkiego co zagraniczne za lepsze.

  • 0

    12.  2007-12-28 17:13:13

    Rząd ma przykład z Orange, dlatego wie co robi.

  • 0

    13. ~neon  2007-12-28 19:01:09  host: w3cache.wignet.pl

    dla mnie zmiana nazwy z Idei na Orange dużo dało firma i sama nazwa jest ładniejsza oferty też niczego sobie... Vodafone by fajnie wyglądało... ale dobrze że nie korzystam z tego PLUSA ale ta nazwa sieci denna... xD

  • 0

    14.  2007-12-28 22:06:48

    hehe Przewidywalem, ze szumne zapowiedzi orlenu, jakoby mial pozbyc sie swoich uzialow sa tylko darmowa reklama w prasie ;) Orlen mial juz sprzedawac udzialy, a teraz bedzie musial wrecz dokupic ;) Owszem, rzad tylko proponuje, ale przez taka "propozycje" rzadu, prezesi spolek kontrolowanych przez rzad, maja odbierac to jako prikaz... Wychylac sie nie beda, bo i po co tracic intratne stanowisko prezesa? ;) Co o decyzji rzau, to niby fajnie, ze cos bedzie jednak polskie, ale z drugiej strony widzimy efekty chocby po Orlenie, a nawet i Plusie, gzie co wybory, to nastepuje wymiana prezesa i zarzadu, a to nie jest dobre dla firmy, bo co prezes to inne dziwne pomysly i brak dalekosieznego planowania. Rodzi to tez pokusy, jak to juz nieraz widzielismy, wymiane prezesa na: "mierny, bierny, ale wierny". I ostatnim czynnikie, laczego uwazam, ze nie powinno byc polskiego telekomu, to nieuczciwe traktowanie pozostalych podmiotow o tym samym profilu dzialalnosci, czyli faworyzowanie Plusa przez UKE, za to gnebienie Grupy TP i niebawem/juz PTC.O Polkomtelu jakos malo slyszalem, by sie UKE czepial, a przeciez popelnia te same grzechy co Centertel.

  • 0

    15.  2007-12-29 09:46:09

    Neon: gratuluję Ci dobrego myślenia, że nazwa jest w Twoim miemaniu najważniejszą sprawą. Zauważ, że Plus to też międzynarodowe słowo. Jak korzystam na codzień z obu sieci i wiem kto jest lepszy w swoich usługach.

  • 0

    16.  2007-12-29 12:13:31

    neon: masz wybór: nie korzystaj i tyle

  • 0

    17.  2007-12-29 13:09:47

    PO jako partia (niby) liberalna głosiła prywatyzacje majątku państwowego oraz ograniczenie ingerencji państwa w gospodarkę. A po dorwaniu się do władzy robi odwrotnie. Im nie chodzi aby Plus pozostał w polskich rekach tylko o to aby był państwowy (kontrolowany poprzez państwowe firmy). Dzięki temu mozna posadzic na posadkach kolezków i znajomych. PO obiecywała likwidacje progów podatkowych i zastąpienie ich jednym stosunkowo niskim progiem (podatek liniowy) - już dawno sie z tego wycofali. Mili likwidowa koncesje i zezwolenia a tu chcą wprowadzic koncesje na sprzedaż papierosów. Haracz na telewizje i radio też chcili zlikwidowa - dziś polskie portale piszą ze raczej z tego nic nie wyjdzie. Słuzba zdrowia jak zdychała tak zdych. Juz lepsze chyba rządy były Kaczuszek i piszę to z obiektywnego punktu oceny ponieważ od lat głosuje tylko na UPR. Liczyłem skromnie ze PO dla gospodarki zrobi trochę dobrego a tu taka żenada. Ręce opadają.

  • 0

    18. ~Wieszak  2007-12-29 15:36:59  host: host-81-190-115-223.gdynia.mm.pl

    rcicho: PO nadal głosi prywatyzację i prywatyzowac będzie. Ale co innego pozbywac się resztek udziałów w jakiejs pomniejszej firmie, a inna zupełnie sprawa pozbywac sie udziałów w Orlen lub innych ogromnych firmach mających znaczenie strategiczne. Tutaj rozwaga jest jak najbardziej wskazana. Co do podatku liniowego to, mało rozeznany malontencki koleżko, opór stawia PSL a nie PO, warto takie rzeczy wiedziec a nie włącza c się w tryb narzekac, narzekac i jeszcze raz narzekac.

  • 0

    19. ~neon  2007-12-29 16:19:44  host: w3cache.wignet.pl

    Cieszę się że mam wybór. PLUS międzynarodowa nazwa??? hehe Vodafone fajnie by wyglądało. Nie ma Vodafone to na 100% nie będę klientem dennego PLUSA.

  • 0

    20.  2007-12-29 16:39:07

    no coz. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Mysle ze najpierw kupia a potem sprzedadza. Udzialy Orlenu pojda w koncu pod mlotek ale dopiero po wykupieniu czesci udzialow TDC.

  • 0

    21. ~piokuk  2007-12-29 17:13:30  host: 82.160.57.42

    A co mnie Wieszaku obchodzi, że opór stawia PSL? Za 4 lata nicnierobienia pewnie powiedzą, że to wszytsko to wina PSL.

  • 0

    22.  2007-12-29 20:32:41

    Wieszak jakbyś był nieco bardziej rozeznany to byś wiedział ze PO na rękę jest PSL bo zawsze wszystko mogą na nich zwalić. Balcerowicz też głosił i zachęcał do obniżki podatków a później je podwyższał (np. akcyza na paliwo, alkohole).

  • 0

    23. ~  2007-12-29 21:39:43  host: host-81-190-115-223.gdynia.mm.pl

    Cóż, PO zarzeka się, że jest świadoma odpowiedzialności jaką mają. Zobaczymy czy będą pierwszym rządem RP który po 4 latach nic na nikogo nie zwala, czy dotrzymają naszej wiekowej tradycji...

  • 0

    24. ~neon  2007-12-30 14:23:46  host: w3cache.wignet.pl

    A wy jak zwykle o tej polityce jak stare dziady PO ma sprzedać PLUSA i tyle może wtedy siec się poprawi.

  • 0

    25.  2007-12-30 14:57:13

    Neon: Ty chyba nie umiesz jeszcze czytać ze zrozumieniem. Ja pisałem, że Plus to międzynarodowe słowo, a nie że międzynarodowa nazwa - to wielka różnica.

  • 0

    26. ~Wieszak  2007-12-30 23:17:21  host: host-89-228-249-139.olsztyn.mm.pl

    neon: cóż, są ludzie, którzy wolą shop niż sklep, ale w praktyce niewiele to zmienia. I wbrew temu co mówisz zmiana marki Idea na Orange nic nie zmieniło na lepsze... (chyba, że ktoś lubi pomarańczowy).

  • 0

    27. ~xmen  2007-12-31 06:13:12  host: host-d9adaf4c.elsat.net.pl

    Czy ktoś może potwierdzić czy to prawda że Pajda i Biskup wylecieli już z Plusa czy to był tylko taki żart świąteczny

  • 0

    28.  2007-12-31 10:34:38

    Proszę sobie wyobrazić, że poszedłem do salonu PLUSA w Jastrzębie Zdrój w pasażu 24H i chciałem podpisać umowę, wszystkie dokumenty przedstawiłem, już Pan nawet zaczął je kserować, ale do finalizacji umowy nie doszło, bo nie posiadam telefonu na abonament, poproszono mnie o tel. kontaktowy, podałem swój kom. ( Prepaid), zaczyna się, na 601 więc początkowo Pan nieprotestował, bo myślał, że to abonamentowy, ale zapytał w końcu, Ja na to, że to na kartę, wtedy poprosił o inny numer mówił nawet może być kogoś znajomego byle abonamentowy, na to Ja, że nie mam upoważnienia nikogo Mi znajomego do podawania numeru gdziekolwiek, że musi mu wystarczyć mój numer prywatny jako kontaktowy nie zgodził się, i tym sposobem nie podpisałem umowy. To przecież jest GRNDA, co o tym sądzicie?.

  • 0

    29. ~lukaszkkk  2007-12-31 20:34:15  host: 212.160.172.70

    28: sadze, ze powinienes pojsc do innej sieci.

  • 0

    30.  2008-01-02 18:28:03

    28# Tak jak napisal ~lukaszkkk powinienes wybrac innego opa. Ta wymagalnosc stacjonarki w plusie jest w dzisiejszych czasach bynajmniej chora. Byle szczyl moze sobie wziasc jakiegos VoIP'a i podac ten nr, a po drugiej stronie posadzic kolezanke z przedszkola, by ta odebrala na chwile rozmowe z Plusa.. Daaawno kupowalem w Plusie komorke w abo, ale gdyby nie ciotka, to bym nie kupil. Dzisiaj mam abo w TP, ale Plusa juz nie trawie i ich chorych zasad i podejscia do klienta.

Dodaj swoją opinię