Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rynek telefonów komórkowych w 2009 roku

Rynek telefonów komórkowych w 2009 roku

Q! 2 Lutego 2010 09:25

0 0

W 2009 roku liczba telefonów komórkowych sprzedanych na całym świecie zanotowała spadek. Stało się tak mimo dobrego IV kwartału, w którym sprzedaż była wyraźnie wyższa, niż przed rokiem - informuje firma analityczna IDC.



W 2008 roku na świecie sprzedano 1,19 mld telefonów komórkowych. Rok później - już tylko 1,13 mld. Oznacza to spadek rok do roku o 5,2%. Sytuacji nie uratował fakt, że w IV kwartale 2009 roku sprzedaż ta była o 11,3% wyższa, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wartości te kształtowały się na poziomach, odpowiednio 325,3 oraz 292,4 mln sztuk.


Jednak jak przewiduje IDC, 2010 rok ma być tym, w którym rynek telefonów komórkowych się wzmocni. Ma w tym pomóc nie tylko poprawiająca się sytuacja ekonomiczna, ale również wprowadzanie na rynek coraz bardziej zaawansowanych i coraz ciekawszych urządzeń.


Najbardziej perspektywicznym rynkiem od kilku kwartałów pozostaje rynek smartfonów. Mimo sytuacji ekonomicznej w 2009 roku, ludzie coraz chętniej wybierali telefony tego typu i coraz częściej korzystali z ich możliwości. To sprawiło, że w ciągu ostatniego roku urósł on aż o 30% i wszystko wskazuje na to, że tendencja ta utrzyma się w kolejnych kwartałach - twierdzi IDC.


W IV kwartale 2009 roku Nokia sprzedała 126,9 mln urządzeń (o 12,2% więcej, niż rok wcześniej), zagarniając tym samym 39% rynku. Na drugim miejscu znalazł się Samsung, który sprzedał 68,8 mln telefonów (+30,3%), obejmując 21,1% udział. Na trzecim miejscu uplasował się LG ze sprzedażą na poziomie 33,9 mln sztuk (+31,9%) i udziałem w rynku na poziomie 10,4%. Pozostali producenci zanotowali udział poniżej 5%.


Udział w rynku w czwartym kwartale 2009 r.

Producent 4Q2009 (mln sztuk) 4Q2009 udział 4Q2008 (mln sztuk) 4Q2008 udział Zmiana 4Q2009 / 4Q2008
1. Nokia 126,9 39,0% 113,1 38,7% 12,2%
2. Samsung 68,8 21,1% 52,8 18,1% 30,3%
3. LG 33,9 10,4% 25,7 8,8% 31,9%
4. Sony Ericsson 14,6 4,5% 24,2 8,3% -39,7%
5. Motorola 12,0 3,7% 19,2 6,6% -37,5%
Inni 69,1 21,2% 57,4 19,6% 20,4%
Razem 325,3 100% 292,4 100% 11,3%





Udział w rynku w 2009 r.
Producent 2009 (mln sztuk) 2009 udział 2008 (mln sztuk) 2008 udział Zmiana 2009 / 2008
1. Nokia 431,8 38,3% 468,4 39,4% -7,8%
2. Samsung 227,2 20,1% 196,6 16,5% 15,6%
3. LG 117,9 10,5% 100,8 8,5% 17,0%
4. Sony Ericsson 57,1 5,1% 96,6 8,1% -40,9%
5. Motorola 55,2 4,9% 100,1 8,4% -44,9%
Inni 238,6 21,2% 227,6 19,1% 4,8%
Razem 1127,8 100% 1190,1 100% -5,2%


Źródło tekstu: IDC, wł     

Dodaj do:
w sumie: 34
  • 0

    15. ~Elektron  2010-02-04 10:59:21  host: 213-238-118-190.adsl.inetia.pl

    A co do mojej "obrony" (jaką mi przypisywałeś) to bronie bardziej faktów, prawdy i logicznego myślenia, a nie Nokii! A poza tym nie jestem konformistą i nie będę jak chorągiewka przychylał się do wyraźnie obserwowanego trendu (mody) "najeżdżania" na Nokię, tym bardziej jeśli jest ono bezmyślne i pozbawione argumentów. Poza tym dlaczego wałkujesz w kółko to samo?! Przecież ja nie kwestionuje tego, że Samsunga zmniejsza dystans do Nokii! Ale nie można przemilczeć faktu (jak ty to robisz), że dystans ten cały czas pozostaje ogromny! A co do tych twoich śmiesznych obliczeń to nie są one potrzebne w tej dyskusji, ponieważ kiedy wcześniej pisałem "...że Nokia sprzedała nieco mniej telefonów niż rok wcześniej" i że "spadek ten jest bardzo niewielki (zważywszy na skalę sprzedaży tej firmy)" to miałem na myśli skale sprzedaży Nokii, a nie Samsunga, a tym bardziej nie różnice w poziomach sprzedaży Nokii i Samsunga - zatem podstawowa umiejętność czytania ze zrozumieniem ci się kłania! ;-) Sam zauważyłeś, że Nokia straciła tylko 1,1% rynku, a biorąc pod uwagę takie "okoliczności" jak: Po pierwsze - jak na rok światowego kryzysu gospodarczego (nie zwróciłeś na to uwagi, ale cały rynek telefonów komórkowych się skurczył) to z punktu widzenia praktyki biznesu taki wynik może być uznany za sukces, a nie porażkę. Po drugie to nie od dzisiaj znana jest teza, że łatwiej się zdobywa pozycję lidera niż jej broni. Po trzecie wynik podany za cały rok często nie odzwierciedla aktualnej sytuacji i tak jest właśnie w przypadku Nokii, której sprzedaż i udział w rynku od ostatniego kwartału 2009 roku rośną.

  • 0

    16.  2010-02-04 12:21:58

    Elektron - strasznie się podnieciłeś jak widzę. W przypadku SE i Motoroli stwierdzenie (wszyscy wiedzą) oczywiście nie dotyczy całej ludzkiej populacji, tylko stałych czytelników portali telekomunikacyjnych takich jak Telepolis.pl, więc stwierdziłem, że tych spadków komentować nie muszę. Odnośnie wylatującego z pracy analityka, który nie bierze pod uwagę ostatniego kwartału, mogę powiedzieć tylko, że wyleci on również, gdy tylko będzie się kierował właśnie tym ostatnim kwartałem. Co do ostatniego kwartału 2009r i spektakularnego wzrostu Nokii, wiąże się to z tym, że ostatni kwartał 2008r Nokia miała strasznie kiepski, stąd porównanie z nim tak ładnie na papierze wygląda http://www.telepolis.pl/news.php?id=13768 Teraz przeczytaj raz jeszcze komentarz nr.3, od samego początku piszę że Nokia może się obawać konkurencji która goni nieubłaganie, trend jest widoczny od pewnego czasu. Nie miałem na celu atakować Nokii, tylko stwierdzam fakt poparty cyframi w zestawieniach.

  • 0

    17. ~Elektron  2010-02-04 12:35:11  host: 213-238-118-190.adsl.inetia.pl

    Ja się nie podniecam tylko się z ciebie śmieje ha ha ha ha Weź przeczytaj te dziecinne swoje teksty - "w przypadku SE i Motoroli stwierdzenie (wszyscy wiedzą) oczywiście nie dotyczy całej ludzkiej populacji, tylko stałych czytelników portali telekomunikacyjnych..." a ty rozumiem masz upoważnienie żeby wypowiadać się za tych wszystkich ha ha ha i jeszcze jedno - a o tym, że Nokia sprzedała w 2009 roku nieco mniej telefonów i że straciła "gigantyczne" 1,1% rynku to myślisz, że nikt tu nie wie i musisz to wszem i wobec ogłosić, bo ludzie sami nie potrafią tego znaleźć w tabelach, tylko jakiś "hose" musi im to zakomunikować ha ha ha Weź jeszcze coś napisz, bo niezły polew ma z tych twoich tekstów ;-D

  • 0

    18.  2010-02-04 12:48:12

    Elektron - Nokia sprzedała 7,8% mniej telefonów w 2009r, faktycznie to jest "nieco". Wszystkie twoje niby argumenty padły, został pusty śmiech, równie pusty jak jak jego właściciel. Pozdrawiam.

  • 0

    19. ~Elektron  2010-02-04 12:51:50  host: 213-238-118-190.adsl.inetia.pl

    Poza tym nadal nie potrafisz czytać ze zrozumieniem - gdzie jak napisałem, że wspomniany analityk może zbagatelizować zestawienie roczne sprzedaży??? A po wtóre to ten komentarz nie był adresowany do ciebie... no chyba, że "jaco" to twoja druga jaźń ha ha ha Nie dość, że masz fobie to jeszcze schizofrenię? ;-) Nie tłumacz się, że chciałeś tylko stwierdzić fakt, ponieważ twoje uprzedzenie do Nokii i tendencyjność w ocenie wyników tej firmy jest tak wyraźna, że tylko ślepy i głupi by tego nie zauważył! Jak dla ciebie prawie dwukrotna przewaga na drugim w kolejności konkurentem i sprzedaż większa niż suma sprzedaży trzech kolejnych graczy na rynku to jest mało to zajmij się lepiej dojeniem krów, a nie analizą wyników sprzedaży i określeniem pozycji konkurencyjnej.

  • 0

    20. ~E  2010-02-04 12:55:52  host: 213-238-118-190.adsl.inetia.pl

    "hose" cały czas się jeszcze bardziej kompromitujesz - tera piszesz wybiórczo o Nokia sprzedała 7,8% mniej telefonów w 2009 roku, a przemilczasz fakt, że cały rynek telefonów komórkowych skurczył się o 5,2%! Czyli tak naprawdę Noki straciła dużo mniej niż próbujesz tu na siłę zasugerować!

  • 0

    21.  2010-02-04 13:03:01

    Dziwne że dla Samsunga i LG rynek się nie skurczył, odpowiednio 15,6% i 17% wzrostu, to jeszcze dobitniej potwierdza moje racje. Nie kompromituj się więcej.

  • 0

    22. ~Elektron  2010-02-04 13:06:58  host: 213-238-118-190.adsl.inetia.pl

    Twoje uprzedzenie i chęć żeby na siłę "dokopać" Nokii prowadzi cię wręcz do absurdalnych stwierdzeń - że wzrost sprzedaży i udziału w rynku Nokii, wiąże się niby z tym, że ostatni kwartał 2008r Nokia miała kiepski..." buuuhahaha Głupszego rozumowania chyba nie mogłeś wymyślić! Idąc tym twoim żałosnym tokiem rozumowania można by stwierdzić, że to, że Samsung osiągnął w ostatnim kwartale 2009 roku wzrost na poziomie 30,3% nie był spowodowany tym, że firma ta się rozwija tylko (według ciebie) tym, że miał kiepski ostatni kwartał 2008 roku ha ha ha ha. Jednakże kontynuując to twoje śmieszne myślenie sam sobie "strzelasz gola", ponieważ zgodnie z tym można powiedzieć, że Nokia zanotowała w skali całego 2009 roku spadek sprzedaży i udziału w rynku dlatego, że miała pod tym względem bardzo dobry rok 2008 (co by się zgadzał, bo w 2008 roku Nokia sprzedała więcej telefonów niż 2007 roku.)

  • 0

    23. ~E  2010-02-04 13:11:44  host: 213-238-118-190.adsl.inetia.pl

    Trochę ci współczuje, bo pewnie jak mówiłeś do mamy - "patrz jak urosłem! nie cieszysz się?" to pewnie otrzymywałeś odpowiedź: "nie ciesz się tak, tylko dlatego urosłeś bo wcześniej byłeś mały" hehe

  • 0

    24. ~Elektron  2010-02-04 13:15:39  host: 213-238-118-190.adsl.inetia.pl

    Chciałbyś... ale fakt, że Samsung i LG odnotowało wspomniana wzrost sprzedaży wcale nie potwierdza, że masz rację - ponieważ owe wzrosty Samsunga i LG odbyły się głównie kosztem Sony Ericssona i Motoroli, a tylko w niewielkim stopniu kosztem Nokii!

  • 0

    25.  2010-02-04 13:35:40

    Wiesz, nie mam pojącia co paliłeś ale z całą pewnością dobre to jest. Zobacz rok 2007 i 2008 w wydaniu Nokii, zobacz również ostatnie kwartały tych lat też w wydaniu Nokii i pomyśl, wyjedzie ci o czym mowa, zwykła matematyka.

  • 0

    26.  2010-02-04 13:45:19

    Tak podkreślasz ostatni kwartał tego roku, zobacz, Nokia w ostatnim kwartale 2007 roku sprzedała więcej telefonów niż w tym zachwalanym przez ciebie okresie. Widać że kryzys tylko Nokie dotyka.

  • 0

    27. ~Elektron  2010-02-04 13:49:06  host: 213-238-118-190.adsl.inetia.pl

    Nie mierz innych swoją miarą! Jak ty coś "podpalasz" to nie znaczy, że inni też tak mają. ;-) Ale już ci pisałem, o tym, że wierzę, że umiesz dodawać oraz odejmować i nawet jak używasz do tego kalkulatora to i tak cie podziwiam ;-D Zadowolony? Dużo gorzej jest u ciebie z rozumowaniem i wyciąganiem właściwych w wniosków z tych obliczeń - co tylko potwierdzasz swoimi kolejnymi wpisami

  • 0

    28. ~Elektron  2010-02-04 13:51:22  host: 213-238-118-190.adsl.inetia.pl

    Czy ty naprawę nie rozumiesz o czym jak pisałem, czy tylko udajesz głupka? bo to ci pozostało jak nie umiesz się odnieść do tego co napisałem.

  • 0

    29.  2010-02-04 13:57:17

    Przeczytaj sobie co napisałeś w komentarzu 22, o moim głupim rozumowaniu. Sądze że czytając dostatecznie wiele razy zrozumiesz jakie bzdury tam wypisałeś. Właśnie dzięki temu że Nokia miała czwarty kwartał 2008 tak słaby tegoroczny czwarty kwartał wygląda tak różowo, porównując czwatre kwartały 2007r (niby tak słabego roku Nokii) i 2009 r wygląda to już stanowczo gorzej, w/g tego Nokia nie wróciła nawet do poziomu sprzed 2 lat. W wydaniu Samsunga i LG trend jest od dawna wzrostowy.

  • 0

    30.  2010-02-04 13:59:48

    Pisz sobie dalej, ja już znikam, odpowiem może później jeśli oczywiście napiszesz coś co jest poparte liczbami a nie tylko twoim chorym przeświadczeniem o tym że Nokia tak pięknie sobie radzi.

  • 0

    31. ~Elektron  2010-02-04 14:54:24  host: 213-238-118-190.adsl.inetia.pl

    Też sobie zrobiłem przerwę... W każdym razie tęsknił za tobą nie będę... ;-) Ja w odróżnieniu od ciebie dobrze co wcześniej napisałem i się z tego nie wycofuję, ponieważ w świetle tego co napisałeś wszystko to pozostaje aktualne. To ty się gubisz "w zeznaniach" i co chwile wyszukujesz jakiś nowych liczb, które miały by potwierdzić tą dramatyczną sytuację w jakiej niby zalazła się Nokia ha ha ha ha Nie interesują mnie twoje podniety liczbami z czwartego kwartału 2007 roku, bo przecież nie o to mi chodziło. Ale jak taki jest twój fetysz to się tym dalej jaraj... ;-) Poza tym ja pisałem, że w 2008 roku Nokia sprzedała więcej telefonów niż 2007 roku i to mi wystarczy. A ty tymczasem tak podnieciłeś się analiza czwartych kwartałów, że nie zauważasz śmieszności swojego rozumowania... Odpowiedz mi w takim razie na następujące pytania - dlaczego to, że nokia poprawiła te notowania w czwartym semestrze wynika według ciebie z tego, że miała gorszy czwarty kwartał 2009 roku?! Dlaczego w przypadku Samsunga nie napisałeś, że odnotował wzrost w 2009 dlatego, że w 2008 sprzedał mniej telefonów?! Dlaczego według ciebie jak wzrasta sprzedaż telefonów Nokii to źle o niej świadczy, a jak wzrasta Samsungowi to już dobrze?! Skąd w ogóle takie idiotyczne tezy, że jak coś rośnie to dlatego, że wcześniej było małe (kiepskie, niezadowalające)?! Problem tkwi w twoich błędach logicznych, a nie w liczbach z zestawień sprzedaży!

  • 0

    32. ~El  2010-02-04 15:20:14  host: 213-238-118-190.adsl.inetia.pl

    I jeszcze jedno wiedz o tym, ze jest tak prawidłowość, że zestawienia roczne sprzedaży najczęściej wykorzystywane są do celów "statystycznych", fiskalnych (rozliczenie należnych podatków), czy też finansowych (rachunek zysków i strat, rozliczenia z udziałowcami itp.) Natomiast do aktualnej gry rynkowej i działań biznesowych bardziej przydatne są "świeższe" i bardziej szczegółowe dane - czyli wyniki za ostatni kwartał, lub nawet miesiąc. A te wskazują coś diametralnie różnego od twoich wizji niemalże katastrofy Nokii i deptaniu jej po piętach przez konkurencje - to jest najbardziej śmieszne: jak można deptać komuś po piętach mając tak jak Samsung (już o LG nie wspominam bo dzieli je od Nokii przepaść) o blisko połowę niższą sprzedaż od niego?. Najbliższe miesiące pokażą czy zapoczątkowany kwartalny trend zwyżkowy w przypadku Nokii się utrzyma. W każdym razie ja Nokii źle nie życzę.

  • 0

    33.  2010-02-04 16:08:37

    A ty ciągle swoje. Nie powiedziałem że ktoś komuś depcze po piętach (nie pij tyle). Nokia rośnie, tylko ciągle sprzedaje mniej niż 2 lata temu (czyli nie rośnie a wraca do sprzedaży sprzed kryzysu). Samsung i LG rośnie stale z taką samą dynamiką jakimś cudem nie zważając na kryzysy, jeszcze parę lat...

  • 0