Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rynek rozpoczynania połączeń - TP ma pozycję znaczącą

Rynek rozpoczynania połączeń - TP ma pozycję znaczącą

WitekT 11 Lipca 2006 13:10

0 0

10. lipca prezes UKE podpisał decyzję dotyczącą ustalenia, że na krajowym rynku świadczenia usługi rozpoczynania połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej nie występuje skuteczna konkurencja oraz wyznaczenia Telekomunikacji Polskiej jako przedsiębiorcy posiadającego pozycję znaczącą na tym rynku oraz nałożenia na tę spółkę obowiązków regulacyjnych.

Analizowany rynek rozpoczynania połączeń w sieci stacjonarnej (rynek 8) na poziomie hurtowym składa się z usług rozpoczynania (inicjowania):
połączeń telefonicznych w ruchu krajowym i międzynarodowym, w tym do sieci ruchomych,
połączeń do numeracji dostępu do usług sieci inteligentnych (0-80X),
połączeń do numeracji dostępu do usług audioteksowych sieci inteligentnych (0-70X, 0-400, 0-300),
połączeń do numerów sieci teleinformatycznych.

Pozycja rynkowa TP

TP ma na rynku świadczenia usługi rozpoczynania połączeń w sieci stacjonarnej znaczącą przewagę nad swoimi konkurentami i kontrahentami. Źródłem siły rynkowej TP jest fakt, iż przez kilkadziesiąt lat była ona naturalnym monopolistą na rynku telekomunikacyjnym. Rozbudowała wtedy swoją infrastrukturę, systematycznie poszerzała liczbę użytkowników, miała zapewnioną także protekcyjną politykę państwa. W momencie otwarcia rynku telekomunikacyjnego w połowie lat 90-tych XX wieku, dysponowała więc, w porównaniu ze swoimi konkurentami, ogromnym zapleczem finansowym, technologicznym i przeważającą liczbą użytkowników.

Udziały w rynku 8 TP i pozostałych operatorów na nim działających, w oparciu o przychody osiągnięte w latach 2002-2005.

Operator

2002

2003

2004

2005

TP

89,18%

88,4%

95,69%

92,57%

Pozostali

10,82%

11,6%

4,31%

7,43%


Pod względem wielkości przychodów, udziały TP w latach 2002-2005 zwiększyły się jeszcze o ponad 3%. Mamy tu więc do czynienia z sytuacją odwrotną do tej, jakiej można by się spodziewać na rynku konkurencyjnym, gdzie to operatorzy alternatywni zwiększają swój udział w rynku.

Udziały TP i pozostałych operatorów w rynku 8, obliczone na podstawie wielkości ruchu czyli całkowitej liczby połączeń rozpoczynanych w sieci stacjonarnej przez poszczególnych operatorów w latach 2002-2005.

Operator

2002

2003

2004

2005

TP

99,5%

98,86%

99,32%

95,38%

Pozostali

0,5%

1,14%

0,68%

4,62%


Udziały TP i pozostałych operatorów w liniach abonenckich w latach 2002-2005.
Operator

2002

2003

2004

2005

TP

90,52%

90,44%

90,51%

89,87%

Pozostali

9,48%

9,56%

9,49%

10,13%


Zdaniem UKE jedynym operatorem, który tak naprawdę liczy się na rynku świadczenia usługi rozpoczynania połączeń w sieci stacjonarnej jest TP. Jej udział w rynku wskazuje na sytuację niewiele odległą od monopolu.

Znaczącym problemem na rynku 8 są ciężary inwestycji związanych ze zbudowaniem lub rozbudowaniem sieci stacjonarnych. Dlatego celem regulacji prezesa UKE jest udostępnienie sieci TP dostawcom usług telekomunikacyjnych, którzy mogą świadczyć wówczas usługi detaliczne w oparciu o preselekcję i selekcję. Obecnie 41 operatorów ma przydzielony numer dostępu do sieci NDS (popularnie zwany prefiksem) i może prowadzić działalność telekomunikacyjną w zakresie realizacji połączeń telefonicznych. Są więc potencjalnymi odbiorcami usługi rozpoczynania połączeń na rynku 8.

Kolejnym zidentyfikowanym przez prezesa UKE problemem na rynku detalicznym jest brak bezpośredniego "dostępu hurtowego" do abonentów TP rozumianego w ten sposób, że operatorzy alternatywni nie mogą skonstruować konkurencyjnych ofert typu "abonament plus liczba darmowych minut".

Przeprowadzona przez UKE analiza wyraźnie pokazuje spokojną i ustabilizowaną sytuację na tym rynku pod względem udziałów w ciągu ostatnich kilku lat. Dotychczasowy stan rynku nie pozwala przypuszczać, aby bez odpowiedniej regulacji ex ante na rynku hurtowym, powyżej przedstawiona sytuacja na rynku detalicznym mogła ulec zmianie.

Decyzja regulacyjna

Prezes UKE po przeprowadzeniu w dniach 27. kwietnia – 28. maja publicznych konsultacji projektu rozstrzygnięcia i po zapoznaniu się z uwagami uczestników rynku telekomunikacyjnego, wydał 10. lipca decyzję, w której:
uznał, że na krajowym rynku świadczenia usługi rozpoczynania połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej nie występuje skuteczna konkurencja,
wyznaczył TP jako przedsiębiorcę o znaczącej pozycji na tym rynku,
nałożył na TP obowiązki regulacyjne.

Wśród wskazanych w decyzji obowiązków regulacyjnych nałożonych na TP znajdują się m.in.:
obowiązek zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego do sieci TP innym przedsiębiorcom, w tym użytkowania elementów sieci oraz udogodnień towarzyszących, w celu świadczenia usługi rozpoczynania połączeń w sieci stacjonarnej (w tym: zapewnienie możliwości zarządzania obsługą użytkownika końcowego, oferowanie usług na warunkach hurtowych w celu ich dalszej sprzedaży – m.in. dla usługi WLR, zapewnienie infrastruktury telekomunikacyjnej, kolokacji i innych form wspólnego korzystania z budynków),
obowiązek równego traktowania przedsiębiorców w zakresie dostępu telekomunikacyjnego,
obowiązek ogłaszania specyfikacji technicznych sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, charakterystyk sieci, zasad i warunków świadczenia usług oraz korzystania z sieci, a także opłat,
obowiązek prowadzenia rachunkowości regulacyjnej i kalkulacji kosztów świadczenia dostępu telekomunikacyjnego oraz kalkulacji opłat za dostęp w oparciu o uzasadnione koszty,
obowiązek przedstawienia w terminie 3 miesięcy oferty ramowej o dostępie telekomunikacyjnym.

Decyzja Prezesa UKE posiada rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1.  2006-07-11 20:39:30

    Proponuje aby UKE rozsprzedała do końca operatora TP,tak jak to zrobila ekipa Buzka- oraz wszelkie dochody pompowac poza POLSKE jak dotychczas.Wszelkie zyski -nam w głowie sie nie mieszczace (w mld zł) pompowane sa poza granice POLSKI,acha jednocześnie spadnie nam bezrobocie-nastepni wyjada z Polski...szukac pracy

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-160-105.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet