Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rynek LTE Broadcast będzie w 2020 roku warty 14 mld dolarów

Rynek LTE Broadcast będzie w 2020 roku warty 14 mld dolarów

LuiN 16 Listopada 2015 16:52

4 2

Z ostatniego raportu GSA wynika, że zainteresowanie usługami LTE Broadcast intensywnie rośnie. W ciągu najbliższych 5 lat usługi tego typu będą dostępne dla 2 mld klientów na całym świecie.

Testy usług przeprowadziło jak dotąd ponad 30 operatorów, w tym w Polsce Polkomtel (w 2014 roku). O ile do niedawna barierę stanowiła dostępność urządzeń wspierających LTE Broadcast, przy obecnej bazie ponad 100 modeli (telefony, tablety, laptopy itp.) nic już nie stoi na przeszkodzie popularyzacji standardu.

Zobacz: Polkomtel i Ericsson testują w Polsce LTE Broadcast
Rozwiązanie LTE Broadcast umożliwia efektywne użytkowanie spektrum LTE i zasobów sieciowych poprzez odciążenie sieci na poziomie transmisji wideo. Unikalne treści mogą być dostarczane jednocześnie do praktycznie nieograniczonej liczby abonentów, np. wiele kanałów wideo pokazujących akcję z różnych kamer, zbliżenia i powtórki podczas zawodów.

Dostęp do treści wideo jest przy tym natychmiastowy i nie występuje problem ciągłego buforowania. Sygnały pochodzące z kilku stacji komórkowych są sumowane przez telefon w celu uzyskania najlepszej możliwej jakości obrazu, co jest bardzo istotne na granicy zasięgu stacji komórkowych (w LTE Broadcast każda stacja LTE emituje dokładnie ten sam sygnał wideo).

Jak dotąd LTE Broadcast został komercyjnie wdrożony przez operatorów jedynie w Korei Południowej i USA. Kolejni zapowiedzieli start usług w ciągu najbliższych 12 - 24 miesięcy.

Źródło tekstu: GSA, Cellural News, wł     

w sumie: 5
 • 1

  1.  2015-11-16 19:45:49

  Widzę że lobbyści z GSA ciężko pracują by nagłaśniać rozwiązanie de facto nieistniejące, poza testami w USA i Korei nikt nie chce uruchamiać tego komercyjnie bo się nie opłaca, taniej nadawać telewizję w DVB-T/T2 ISDB-T czy ATSC. Ale lobbyści już wiedzą że w 2020 będzie warty 14 mld dolarów, a jak będzie wart 14 mln dolarów to też im nikt nic nie zarzuci... Telewizja w komórce nie ma sensu, były standardy jak DVB-H i upadały LTE Broadcast też upadnie, telewizję ogląda się na 50-60 a za chwilę na 80 calach a nie na 5,5...

 • 0

  2. ~Daleki  2015-11-16 23:41:12  host: bkt175.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ale to nie tylko TV ale nie liniowy tylko tzw. Multiscreen, a tego nie ma w DVB-T/T2. Pozatym tez radio, rozkłady jazdy i ich opoźnienia. Ciekawe co UKE odpisze lub odpisało Komisji Europejskiej w sprawie rozwoju LTE Broadcasting na KE rozporządzenie z maja 2015 ?

 • 0

  3. ~janukowicz  2015-11-17 09:12:18  host: amsterdam-nat.juniper.net

  Na dystrybucji rozkładów jazdy i innych informacji tego typu chcą zrobić 14 mld dolarów rocznie? Radio cyfrowe DAB nie może się przebić a tutaj wymyślają nowy pomysł i liczą że się przyjmie.

 • 0

  4.  2015-11-17 15:59:00

  @Daleki - multiscreen nie potrzebuje LTE Broadcast, wystarczy WiFi.

 • 0

  5. ~Daleki  2015-11-17 22:37:38  host: bly133.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @mac: A ten WiFi to czym dojedzie do głowicy ? Multicastem po ADSLu czy FTTH ? Na "wsi" tez ? W samochodzie tez ? Na wakacjach tez ? Na łódce na Mazurach tez ? ...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-228-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet