Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rynek gotowy na NFC

Rynek gotowy na NFC

LuiN 23 Lutego 2011 13:03

0 0

Według firmy doradczej Frost & Sullivan, rynek NFC przeszedł już z etapu "innowacji" do etapu "wczesnych nabywców" oraz od badań do pierwszych wdrożeń komercyjnych.

Temat rozwoju usług Near Field Communication (NFC) był jednym z ważniejszych podczas ostatniego Mobile World Congress w Barcelonie. Android w wersji Gignerbread wpiera już technologię NFC, Samsung przygotował kompatybilny system bada 2.0, a według plotek moduł NFC trafi też do nowego iPhone'a.

Kluczowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi jest upowszechnienie zastosowania NFC w telefonach komórkowych. Frost & Sullivan szacuje, że do roku 2015 na światowym rynku znajdzie się 863 milionów telefonów komórkowych wyposażonych w moduł NFC, co będzie stanowić ponad 53% całego rynku.

Według analiz Frost & Sullivan, w 2015 roku NFC będzie najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem służącym do realizowania płatności mobilnych. Całkowita wartość płatności dokonywanych za pośrednictwem NFC na całym świecie osiągnąć ma w 2015 roku wartość 111,19 miliardów euro, zaś w samej Unii Europejskiej 41,87 miliardów euro.
Już od niemal dekady rozwiązanie NFC zmaga się z problemami natury politycznej i komercyjnej. Większość sektorów zaangażowanych w próby zastosowania NFC nie chce się dzielić znaczącymi dochodami, generowanymi przez to rozwiązanie.

Przykładem może być spór pomiędzy bankami a operatorami sieciowymi. Początkowo, każda ze stron chciała zmusić drugą do przyjęcia swojego modelu biznesowego. Po nabyciu banków przez operatorów sieciowych i operatorów przez przedsiębiorstwa finansowe, okazało się, że kompromis i współpraca są najlepszym rozwiązaniem.

Rynek NFC posiada potencjał generowania dochodów dla całego ekosystemu. Nawet jeśli wydaje się, że w przypadku samego sprzętu - takiego jak karty SIM i kontrolery NFC - dochody spadną, to jednak przychody całego rynku wciąż będą rosły.

Źródło tekstu: Frost & Sullivan     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~ala  2011-02-23 13:14:31  host: public-gprs15334.centertel.pl

  NFC skończy jak WAP i LTE, wiele szumu o nic... lepiej już PIN-pad z chip i łączę GPRS/stałe...

 • 0

  2. ~  2011-02-23 13:55:01  host: public-gprs164296.centertel.pl

  ciekaw jestem co taki mPay i SkyCash mysla o NFC?

 • 0

  3. ~  2011-02-23 19:18:50  host: z03-11.opera-mini.net

  @1 platnosc paypass najczesciej wymaga i tak polaczenia online, tylko wybrane karty maja funkcjonalnosc offline.

 • 0

  4.  2011-02-25 16:46:41

  Czytam już od dłuższego czasu te wiadomości o NFC i nie kumam - zdawało mi się, że sprzętowo to jest bardzo proste, bo sam mam kartę z PayPass, jest na niej chip i to wystarcza... A tu Samsung i Google to w ogóle nową wersję systemu wypuszczają w tym celu, Apple pewnie doliczy kolejne 100$ za moduł ... Jaki moduł, przecież to zwykły chip zbliżeniowy, dają takie na darmowych kartach płatniczych!!!!!!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-229-109.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy standard obsługi klientów na infoliniach operatorów jest satysfakcjonujący?

Koniec głaskania klientów Orange. Nie masz racji? Nie licz na bonus

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet