Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ruszył test LTE w Wielkiej Brytanii

Ruszył test LTE w Wielkiej Brytanii

Q! 3 Lutego 2009 11:12

0 0

Motorola poinformowała, że uruchomiła dzisiaj pierwszą testową sieć telekomunikacyjna pracującą w technologii LTE (4G). Pierwsi z takiej możliwości skorzystają mieszkańcy Swindon.

Uruchomiona sieć działa w paśmie o częstotliwości 2,6 GHz. Umożliwia ona jednocześnie przeprowadzanie rozmów głosowych oraz transmisję danych w technologii 4G. Szacowane prędkości transmisji danych mają mieć wartość od 29 do 226 Mb/s, w zależności od aktualnego ruchu w sieci oraz ilości anten, z których telefon może korzystać w tej samej chwili.




Komercyjne uruchomienia sieci 4G mają się rozpocząć już na początku przyszłego roku. Jednak niektórzy operatorzy, jak np. amerykański Verizon, poinformował, że testowo jego sieć 4G ruszy jeszcze w tym roku. W 2010 roku swoje sieci czwartej generacji mają także uruchomić AT&T, T-Mobile, Bell oraz Telus - choć w USA będzie to najprawdopodobniej technologia WiMAX.

Więcej o technologii LTE pisaliśmy w tej wiadomości oraz tej wiadomości.

Źródło tekstu: electronista.com, wł     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1. ~nyczaj100  2009-02-03 11:15:59  host: 078088224018.klc.vectranet.pl

    W Polsce też ma ruszyc test LTE w sieciach korzystających z infrastruktury Ericssona. Może to być Era lub Plus.

  • 0

    2.  2009-02-03 11:16:20

    Miała być jedność co do systemów, a amerykanie już sie wyłamują. Miało być tak pięknie, a wyjdzie jak zwykle...

  • 0

    3. ~  2009-02-03 11:17:22  host: ip-81-210-37-132.netia.com.pl

    (...) testowo jego sieć ruszy 4G ruszy jeszcze w tym roku.

  • 0

    4.  2009-02-03 11:29:01

    3: fixed, dzięki! :-)

  • 0

    5. ~  2009-02-03 11:36:47  host: 195.94.215.34

    W polsce to bedzie za jakies 10lat jak zawsze rusc będą mieli wcześniej od nas!!!

  • 0

    6.  2009-02-03 11:44:03

    e, tak źle nie będzie. Przecież już było info, że Ericsson jest gotów do testów w Polsce. I rzeczywiście, w gre wchodzą dotychczasowi kooperanci Szwedów. Ja bym widział w tej roli Ere, bo kilka razy zmieniała nasz rynek odważnymi decyzjami

  • 0

    7.  2009-02-03 11:58:18

    W PL jako pierwszy 4G zapewne uruchomi Plus a to z tego wzgledu ze najbardziej tej technologii im brakuje. Orange ma HSDPA, CDMA i BSA na laczach TPsa. Era oprócz HSDPA ma Wimax oraz BSA. Plus ma tylko HSDPA.

  • 0

    8.  2009-02-03 12:02:53

    Tzn mało ważne jest kto pierwszy 4G uruchomi ale kto najszybciej i najlepiej zbuduje działającą sieć.

  • 0

    9.  2009-02-03 12:18:40

    rcicho: Zgadzam się z Tobą, Plusowi najbardziej brakuje 4G. Era i Orange dobrze się rozlokowali pod względem różnorodności ofert. Kiedy Orange wprowadzi modemy i ofertę hybrydową 3G/CDMA Plus może dużo stracić, tym bardziej, że nie wszędzie ma nawet EDGE...

  • 0

    10. ~  2009-02-03 12:22:46  host: f96-033.opera-mini.net

    Jedmak motorola sobie radzi.pewnie kolejne v-ki beda z lte.z hsdpa tak bylo.wiecej sieci ericssona ma ptc wiec byc moze juz po brandzie odpala lte,plus po zmianie na czerwien tez ostro zacznie.mirekb

  • 0

    11.  2009-02-03 12:34:17

    Plus? Nigdy. Oni po prostu nie potrafią budować sieci. Pozwolenia wiszą w powietrzu od roku.

  • 0

    12.  2009-02-03 12:40:04

    @widex: Może Cię zaskoczę ale w Plusie sie coś zmieniło. Jest bardzo dużo miejscowości w zasięgu 3G gdzie pozwoleń wcale nie ma. Sam narzekałem na ten wolny rozwój 3G, ale coś sie zmieniło na lepsze. Uruchamiają zanim pokaże się pozwolenie w wykazie. Co prawda są też miejscowości które są w wykazie a 3G brak. Jednak zaznaczam że coś sie pomału zmienia na lepsze.

  • 0

    13. ~  2009-02-03 13:20:47  host: ipw100.internetdsl.tpnet.pl

    @12 jest 3g a nie ma pozwolenia ? chyba sobie żarty stroisz przecież to jest nielegalne

  • 0

    14.  2009-02-03 13:29:52

    @13: Nie żartuję. Ba, są miejscowości gdzie 3G działa komercyjnie a pozwoleń w wykazie UKE brak!

  • 0

    15.  2009-02-03 13:54:30

    13: Orange dostało karę kiedyś za to, że blisko 40% stacji w Małopolsce nie ma zezwolenia. Stąd taka mała ilość stacji w wykazie UKE i ostatnie szybkie wzrosty ilości stacji.

  • 0

    16.  2009-02-03 15:16:38

    @2: tak, oni zawsze po swojemu... Długo nie chcieli GSM-u, to była dla nich sól w oku (mówili "this fucking GSM"), bo mieli częstotliwosci zajęte, potem odpalili na 1900. Jak to - światowy sukces europejskiego a nie ichniego systemu? :-) Potem w 3G miała już być chyba w założeniach ogónoświatowa standaryzacja, ale gdzie tam - amerykanie musieli znowu namieszać i znowu zrobił się rozłam. Teraz będzie chyba powtórka z rozrywki.

Dodaj swoją opinię