Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ruszają płatności mobilne

Ruszają płatności mobilne

LuiN 11 Maja 2009 07:45

0 0

W maju rusza pilotaż płatności mobilnych. Osiem banków, czterech operatorów, MasterCard, eCard i EasyPay przetestują transakcje opłacane przez telefon. Za niecały rok będziemy mogli płacić komórką w sklepach internetowych - pisze Puls Biznesu.

Na 18 maja zaplanowano start pilotażowego programu usług mobilnych. Testowane będą komórki wielkiej czwórki: Orange, Play, Plus i Era. Płatności mobilne to usługa od dawna znana, ale nigdzie, poza Japonią, nie udało się zebrać tak szerokiej koalicji obejmującej w zasadzie cały rynek.




Chodzi o oryginalnie pomyślany, jako w zasadzie bezkosztowy "wehikuł" łączący poszczególne elementy biznesowej układanki, do której każdy z koalicjantów wnosi coś od siebie. Banki - dostęp do rachunków, telekomy - komórki, eCard - obsługę transakcji w internecie. Zwornikiem systemu będzie Mastercard.

Źródło tekstu: Puls Biznesu, PAP     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1.  2009-05-11 07:49:24

    Wkońcu jakiś postęp technologiczny w tej Polsce:).

  • 0

    2. ~...  2009-05-11 08:03:42  host: chello084010043132.chello.pl

    Fajnie, że operatorzy potrafią się jednak dogadać

  • 0

    3. ~  2009-05-11 08:04:56  host: f142-052.opera-mini.net

    czy to bedzie działało na takiej zasadzie jak płatności przez telefon komórkowy przez system mpay czy w jakis inny sposob?

  • 0

    4. ~~spiro  2009-05-11 08:25:27  host: 213.158.194.228

    Bedziemy mieli druga japonie :)

  • 0

    5. ~sympatyczny  2009-05-11 08:27:52  host: chello087206032235.chello.pl

    "Chodzi o oryginalnie pomyślany" - to znaczy jak? "jako w zasadzie bezkosztowy" - o, a to czemu? Ciekawy, ale niekonkretny news...

  • 0

    6. ~  2009-05-11 08:43:00  host: chello084010043132.chello.pl

    3 - z pewnością inaczej, mpay to porażka.

  • 0

    7. ~  2009-05-11 08:47:18  host: nat05.rtk.net.pl

    może tu chodzi o "bezgotówkowy" a nie o "bezkosztowy" sposób?? Bo wystarczy że jak działa nawet taki mpay to niby teraz w plusie są promocje i plus nie pobiera sobie żadnych opłat za kożystanie z mpay (era i orange pobierają) o tyle jak szybko chcesz mieć gotówkę na koncie w mpay przez telefon komórkowy (a nie jak z konta bankowego do 48godzin) to owszem jest sposób ale np jak chce się wpłacić np 50-80zł to jest opłata 1,8zł... Także koszty są i zawsze jakieś się znajdą. A to że jest to kolejny po kartach bankomatowych i kredytowych system bezgotówkowy - to tak - z tym się zgodzę. Chyba że to będzie działało za pomocą Bluetooth'a by to działało i jednocześnie by się masę reklam władowało do naszych telefonów - to tak - jest szansa że użytkownik by nie miał dodatkowych opłat pobieranych (nie licząc spamu - które dostawałby razem z płatnościami - a aby korzystać z takich płatności musiałby zaakceptować regulamin - który mówi - jest albo wersja darmowa z reklamami, albo wersja płatna bez reklam (coś jak teraz poczty e-mail: darmowe i płatne wersje...)

  • 0

    8.  2009-05-11 08:57:09

    Bluetooth odpada, bo wtedy nie angażowaliby się w to operatorzy i byłyby znaczne koszty urządzeń Bluetooth. To, że będzie bezkosztowy może oznaczać, że nie trzeba będzie ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Jak coś kosztuje 10zł to płaci się 10zł i tyle.

  • 0

    9. ~:))  2009-05-11 09:12:12  host: chello084010144023.chello.pl

    a może by tak w 2 zdaniach streścić na czym ma polegać? Bo propozycji było chyba już parę różnych

  • 0

    10. ~stw  2009-05-11 09:12:56  host: apn-77-112-49-183.dynamic.gprs.plus.pl

    na stronie easypay.pl można przeczytać trochę więcej.

  • 0

    11. ~:))  2009-05-11 09:26:41  host: chello084010144023.chello.pl

    mała uwaga - jak można na poważnie brać firmę, która ma całą stronę we Flashu...?

  • 0

    12. ~asa  2009-05-11 09:29:28  host: 87-205-246-116.adsl.inetia.pl

    zobaczcie co tam pisze.wielkiej czwórki.wiec play jest juz w wielkiej czwórce. GRatulacje

  • 0

    13. ~zigzag  2009-05-11 10:05:32  host: doy87.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No i dobrze, kolejny raz operatorzy się dogadali w interesie klientów. do tego wciągnęli w to inne firmy i jest ciekawy pomysł na rozwój rynku

  • 0

    14. ~pduncz  2009-05-11 10:24:03  host: borzoi.net.icm.edu.pl

    "Inicjacja płatności w tym systemie następuje ze strony beneficjenta płatności (czyli sprzedawcy), któremu klient musi podać wcześniej numer swojego telefonu komórkowego, a jeżeli chce zachować większą anonimowość specjalny numer zastępczy." LOL, no jeśli to ma być "prostsze" niż mPay... boki zrywać... Rozjeżdżająca się strona we flashu też nie najlepiej świadczy o autorach pomysłu.

  • 0

    15. ~  2009-05-11 11:45:37  host: ip-89.171.93.30.static.crowley.pl

    Czemu nie? Kiedyś czytałem o tym rozwiązaniu w GW. Idziesz do kiosku prosisz o gazetę. Pan mówi 5 PLN. Ty mu podajesz numer komówki. On go wprowadza do terminala. Na ekranie dostajesz winformacje o transakcji. Potwierdzasz PINem. On na terminalu dostaje info że opłacone. Wychodzisz z gazetką. Co tu skomplikowanego?

  • 0

    16. ~  2009-05-11 12:17:32  host: f142-040.opera-mini.net

    Opy potrafią się dogadać, bo widzą wspólne zyski:P

  • 0

    17. ~pduncz  2009-05-11 12:19:23  host: borzoi.net.icm.edu.pl

    Temu nie, że w najbardziej problematyczną czynność - podawanie i przepisywanie Twojego numeru (koma albo choćby zastępczego) zaangażowane są aż dwie osoby. To potworny narzut, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę efekt skali. Rozwiązanie jakie widzę na szybko: naklejki na komórkę z kodem paskowym, by sprzedawca mógł szybko i łatwo wczytać nasz numer. mPay naprawdę mógłby być taki fajny, gdyby wszyscy opi i banki chciały współpracować... Już zwłaszcza przy zastosowaniu NFC.

  • 0

    18. ~get  2009-05-11 13:33:48  host: host-81-190-85-142.gdynia.mm.pl

    w necie ?! a kiedy telefonem będzie można zapłacić w kasie sklepowej ???

  • 0

    19. ~tymis  2009-05-11 18:54:39  host: 082139032195.radom.vectranet.pl

    Pod tym newsem był już podany adres (easypay.pl) gdzie można dowiedzieć się jaki jest mechanizm działania usługi i jakie są wymagania. Przy okazji, strona się normalnie otwiera i nic się nie rozjeżdża. Można tam przeczytać, że realizacja płatności będzie realizowana m. in. za pomocą dotychczas stosowanych terminali akceptacji kart płatniczych POS. Biorąc pod uwagę, że płacić kartą można prawie wszędzie, powinno to zapewnić powszechną dostępność tej usługi. Będzie to przydatne zwłaszcza kiedy portfel z kartą został w domu a telefon akurat mamy ze sobą.

  • 0

    20. ~pduncz  2009-05-12 11:57:05  host: 190-bi1-5.acn.waw.pl

    @19 - rozjeżdżanie się stron polega m.in. na tym, że jednym się rozjeżdża a innym nie. To że Tobie sie nie rozjeżdża, nie znaczy jeszcze że się nie rozjeżdża. http://img145.imageshack.us/img145/7751/nicw.jpg Wypychanie prostej, głównie tekstowej strony flashem, to jakiś kiepski żart. Płacą webmasterowi od kilobajta? ;-)

Dodaj swoją opinię