Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rusza polski pilotaż płatności NFC

Rusza polski pilotaż płatności NFC

LuiN 17 Listopada 2011 12:00

0 0

mBank, MultiBank i Visa Europe uruchamiają pierwszy w Polsce pilotażowy program płatności NFC dla posiadaczy iPhone’ów.

Dzięki współpracy mBanku, MultiBanku oraz organizacji Visa Europe, klienci dowiedzą się, jak zapłacić zbliżeniowo przy pomocy telefonu komórkowego. To kolejny krok mBanku i MultiBanku w realizacji strategii rozwoju oferty bankowości mobilnej.

NFC (z ang. Near Field Communication) to technologia umożliwiająca przekazywanie na niewielką odległość danych za pośrednictwem fal radiowych. Dzięki niej klienci mBanku i MultiBanku coraz częściej płacą kartami zbliżeniowo, a więc bez konieczności podawania karty sprzedawcom i przeciągania jej przez czytniki terminali. Wkrótce przy tego typu płatnościach będą mogli skorzystać także z "komórki".

Z pilotażu realizowanego w ramach współpracy mBanku, MultiBanku i organizacji Visa, będą mogli skorzystać klienci banków, posiadający iPhone’y. Rozwiązanie zostanie oparte na aplikacji płatności zbliżeniowych Visa Mobile.

W ramach testu płatności mobilnych NFC, użytkownik otrzyma nakładkę (adapter) iCarte na swój aparat Apple, współpracującą z aplikacją Visa Mobile. Aplikacja docelowo będzie bezpłatnie dostępna w internetowym sklepie AppStore. Dzięki nakładce i oprogramowaniu, klienci będą mogli płacić zbliżeniowo za pośrednictwem telefonu komórkowego w sklepach i innych punktach wyposażonych w terminale zbliżeniowe. Dostarczane przez mBank i MultiBank adaptery iCarte będą współpracują ze wszystkimi dostępnymi oficjalnie na polskim rynku iPhone'ami (od modeli 3G wzwyż).




Zdecydowaliśmy się na uruchomienie pilotażu płatności mobilnych dla posiadaczy urządzeń iPhone, ponieważ to z nich nasi klienci najczęściej logują się do serwisu transakcyjnego. Statystyki pokazują, że w MultiBanku aż 35% wszystkich logowań realizowanych jest z telefonów Apple. Także w mBanku odsetek ten jest wysoki i wynosi 20% - wyjaśnia Paweł Kucharski, dyrektor banku ds. marketingu mBank i MultiBank.

Dla bezpieczeństwa, użytkownik usługi płatności mobilnych NFC może zdefiniować dwa tryby działania aplikacji: automatyczny, przy którym transakcje w wysokości do 50 zł wykonywane są bez konieczności potwierdzania ich kodem oraz manualny, w którym wszystkie transakcje (bez względu na kwotę) są potwierdzane kodem bezpieczeństwa.

W pierwszym etapie pilotażu (trwającym trzy miesiące) z usługi płatności mobilnych skorzystają klienci - przede wszystkim członkowie mRady, złożonej z klientów mBanku, oraz pracownicy obu banków. W drugim etapie do testowania rozwiązania zaproszone zostaną osoby, które wcześniej wezmą udział w konkursie ogłoszonym na stronach internetowych banków.

Telefonami z aplikacją Visa Mobile można płacić we wszystkich terminalach przyjmujących karty zbliżeniowe Visa. Obecnie takich terminali jest w Polsce ponad 35 tys., a dzięki programowi Kartą Visa zapłacisz wszędzie ich liczba ma sięgnąć 200 tys. do końca 2015 r.

Źródło tekstu: mBank     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1.  2011-11-17 12:36:40

    Kolejny koszmarny pomysł na zwiększenie liczby transakcji po płatniczych kartach zbliżeniowych. Kradniesz telefon i kasę z konta jednocześnie. Ostatnio kilku znajomych dzięki super kartą zbliżeniowym potraciło sporo kasy z konta. Dla banków bezpieczeństwo klientów nie ma znaczenia ważne by były transakcje, a tak na prawdę ani to szybkie ani bardziej wygodne niż płatność kartą z pinem.

  • 0

    2. ~  2011-11-17 12:41:54  host: z60-04.opera-mini.net

    a kiedy ruszy roczna waznosc konta w plusie?

  • 0

    3. ~Bialy  2011-11-17 12:54:58  host: pc-55197.zdnet.com.pl

    #1: co ty opowiadasz że niby nie szybciej? Przytykam kartę na 1 sekundę i zapłacono, bez czekania, bez pinu...

  • -1

    4. ~ala  2011-11-17 13:04:16  host: user-31-175-184-174.play-internet.pl

    @3. Tylko przy "pikaniu" kartą, nie działa cash-back.... A ludzie się mylą...

  • 0

    5. ~  2011-11-17 13:14:20  host: bnj217.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ostatnio u mnie w sklepie facet za wtyczkę do telewizora chciał płacić kartą. Porobiło się na tym świecie, nie? Ja tylko czekam na podskórne "czipy płatnicze" połączone z bankiem przez Internet.

  • 0

    6.  2011-11-17 13:18:17

    Mam iPhone'a ale Multibank to lepiej niech zacznie od wprowadzenia mobilnej wersji dostępu do banku dla iOS a nie tam jakieś NFC...Przecież to wstyd, mBank ma a Multi nie...

  • 0

    7.  2011-11-17 13:23:08

    Czy może mi ktoś powiedzieć, czym taka płatność różni się od PayWave/PayPass? Jaką rolę przy płatności spełnia telefon?

  • 0

    8. ~nikt  2011-11-17 13:43:10  host: user-188-33-201-98.play-internet.pl

    różnica jest taka że zamiast karty bankomatowej z funkcjonalnością PayWave/PayPass masz telefon, który notabene masz zawsze przy sobie ;)

  • 0

    9. ~  2011-11-17 13:49:29  host: bnj217.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No tak, portfela z dokumentami i kartami już nikt nie nosi. Najlepiej niech wszystkie dokumenty i karty będą w formie elektronicznej schowane w komórce. Będzie to bardzo praktyczne rozwiązanie - dla złodziei.

  • 0

    10. ~nikt  2011-11-17 14:06:00  host: user-188-33-201-98.play-internet.pl

    nie pierdziel, co za różnica, czy złodziej buchnie Ci tylko telefon czy telefon wraz z portfelem??? jak masz tylko telefon to lepiej dla Ciebie bo wszystkich dokumentów nie będziesz musiał na nowo wyrabiać...

  • 0

    11. ~lipa  2011-11-17 15:11:49  host: apn-95-40-21-77.dynamic.gprs.plus.pl

    to rozwiązanie to lipa. już widzę (ironia) jak ludzie zakładają tą nakładkę http://www.icarte.ca/

  • 0

    12. ~  2011-11-17 15:52:32  host: w3cache-1.tzmo.com.pl

    @lipa święte słowa . Toż to profanacja opatentowanych szlachetnych obrysów tego cuda :). Jobs się w grobie przewróci.

  • 1

    13. ~Paul  2011-11-17 15:52:49  host: z18-10.opera-mini.net

    Nie działa mi Play w roamingu Plus!!! Awaria jakaś!! Z tego co wiem to w woj. Lubelskim kilkanaście osób ma problemy i w Polsce tez.. Telepolis niech robi newsa!!

  • 1

    14. ~  2011-11-17 16:00:11  host: 89-69-77-226.dynamic.chello.pl

    @13, raczej wszyscy, którzy mieli ustawiony na sztywno zasięg Plusa w tym regionie, to są bez zasięgu.

  • 1

    15. ~pawel  2011-11-17 16:39:10  host: host-89-167-104-51.nplay.net.pl

    awaria play okolice lublina(gm. Bełżyce) brak zasięgu sprawdzone u pare osób telefon nie rejestruje sie do sieci Play i Plus

  • 0

    16. ~  2011-11-17 16:53:24  host: public-gprs57827.centertel.pl

    Pracownicy mBanku, czyli w zasadzie garstka ludzi? Bo wkoncu cała reszta (CF, mKioski i CC) to Aspiro S.A. - nie mBank

  • 0

    17. ~  2011-11-17 18:33:19  host: 77-255-169-18.adsl.inetia.pl

    Coś się działo w Play. Wczoraj i przedwczoraj w Krakowie nie szło rozmawiać. Telefon nie chciał się zalogować do nadajnika Play i Plusa a jak już to nie dało się rozmawiać. ja słyszałem i mnie nie słyszano. Dzisiaj już jest wszystko w porządku.

  • 0

    18. ~HD  2011-11-17 19:25:09  host: 89-77-4-69.dynamic.chello.pl

    Ktoś weźmie kredyt na 4 k żeby se qpic najnowsze jabco i se przyklei na niego jakieś g..no- już to widzę...

  • -1

    19. ~  2011-11-17 19:30:03  host: host-89-229-131-78.chelm.mm.pl

    Play umiera...

  • 0

    20. ~piotreksa  2011-11-18 13:00:54  host: 89-73-157-161.dynamic.chello.pl

    Wszystko fajnie tylko ten czytnik jest wielki jak cholera :/ http://www.icarte.ca/

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-107-122.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

jowish | 2017-09-22 18:58:18

Wszyscy wszedzie szpiegowani...


~ | 2017-09-22 18:47:57

Bojkot virgin i tigera!


~ | 2017-09-22 18:45:00

Nie kupuje nic co wyprodukował maspex, bojkot tigera na zawsze.


~BB | 2017-09-22 18:39:17

Mam Virgin i faktycznie zasięg internetu jest słaby w roamingu krajowym.


~wer | 2017-09-22 18:16:39

A oferta tez jest dla Taryfy 2012?

Ankieta

Jak oceniasz ofertę Nielimitowanego Internetu Domowego T-Mobile?

Nowa oferta Internetu domowego T-Mobile

 

Zobacz wynik | Opinie (25)

Archiwum Ankiet