DAJ CYNK

Rusza kampania społeczna "Przytul Hejtera"

orson_dzi

Wydarzenia

16 kwietnia w Pałacu Prezydenckim została zainaugurowana kampania społeczna przeciwko przemocy werbalnej w Internecie Przytul hejtera. Jej celem jest uświadomienie młodzieży szkodliwości internetowego hejtu i mowy nienawiści, a także zaprezentowanie metod reagowania na te zjawiska.

16 kwietnia w Pałacu Prezydenckim została zainaugurowana kampania społeczna przeciwko przemocy werbalnej w Internecie Przytul hejtera. Jej celem jest uświadomienie młodzieży szkodliwości internetowego hejtu i mowy nienawiści, a także zaprezentowanie metod reagowania na te zjawiska. Organizatorem akcji jest Fundacja Dzieci Niczyje, a partnerem firma Facebook. Honorowy patronat nad kampanią objęła małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

Według badań z mową nienawiści w Internecie styka się 4 na 10 młodych ludzi (14-17 lat), a zjawiska zmasowanych ataków w sieci, tzw. cyberprzemocy, których elementem jest również przemoc werbalna, doświadczył już co piąty nastolatek w Polsce (21,5%).
Przemoc werbalna w sieci jest na tyle powszechnym zjawiskiem, że wielu internautów oswoiło się z tego typu wpisami i bagatelizuje tego typu sytuacje. Jednak dla wielu ofiar hejtu, wulgarna, negatywna ocena wyglądu, poglądów, czy umiejętności powoduje poważne, negatywne emocje, z którymi trudno im sobie poradzić - mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje.

Jednym z elementów kampanii jest piosenka Przytul hejtera wraz z teledyskiem. Celem klipu jest przedstawienie fenomenu hejtu w sposób dowcipny i z przymrużeniem oka. W ramach kampanii przygotowano również spot telewizyjny, spot radiowy, reklamę prasową oraz serię materiałów graficznych (m.in. gify), które można wykorzystywać jako odpowiedź na hejt.



Dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych przygotowano scenariusz zajęć, który może być wykorzystywany przez nauczycieli do prowadzenia lekcji na temat przeciwdziałania hejtowi i mowie nienawiści.

Partnerem kampanii jest Facebook. Swoją misję portal realizuje również na polu zaangażowania w lokalne inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa w sieci, realizowane w Internecie i poza nim.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Dzieci Niczyje