Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rozwój usług w chmurze może dać nawet 2,5 miliona nowych miejsc pracy w UE [wideo]

Rozwój usług w chmurze może dać nawet 2,5 miliona nowych miejsc pracy w UE [wideo]

LuiN 5 Listopada 2013 07:47

3 0

Wzrost PKB o 1 proc. rocznie i 2,5 mln nowych miejsc pracy - takie korzyści dla unijnej gospodarki - według Komisji Europejskiej - dałoby pełne wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej. Unijna strategia w tym zakresie już jest, urzędnicy pracują nad konkretnym planem działania, ale i tak główny nacisk w rozwoju tych technologii położony będzie na regulacje krajowe.

Polska musi zadbać o to, by chmura znalazła się w funduszach strukturalnych. Główny nacisk jeśli chodzi o finansowanie chmury będzie w państwach członkowskich. Należy wiec stworzyć polską strategię dla chmury i Eurocloud prowadzi już rozmowy z Ministerstwem Gospodarki. Myślę, że środowisko powinno wywrzeć silną presję, by stworzyć tę strategię - mówi Anna Katarzyna Nietyksza, prezes EuroCloud Polska i Eficom SA oraz członkini Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Dodaje, że istotne jest, by technologia chmury została uwzględniona w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa. Konsultacje założeń programu kończą się jutro. W połowie miesiąca ma być znany jego ostateczny kształt.

Najważniejszym elementem będzie doprowadzenie do tego, by w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa znalazły się konkrety dotyczące traktowania wydatków nie jako nakładów inwestycyjnych, tylko kosztów operacyjnych [OPEX - red.]. Chmura to jest właśnie OPEX, czyli możemy sobie kupić usługę płacąc abonament miesięczny, a nie musimy kupować serwera i trzymać go przez kilka lat, zapewniając trwałość projektu - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Nietyksza.

Chmura obliczeniowa polega na przechowywaniu danych na serwerach wyspecjalizowanych firm znajdujących się w innymi miejscu. Dzięki temu można uzyskać dostęp do swoich danych z dowolnego podłączonego do internetu komputera. Zdaniem ekspertów jest to rozwiązanie pozwalające na znaczne oszczędności, a także bezpieczniejsze.
To jest zupełna zmiana w myśleniu o finansach publicznych i firmowych - dodaje Nietyksza. Chmura daje 30-70 proc. optymalizacji kosztów infrastruktury. Przewagą chmury jest jeszcze to, że nie ma gigantycznego kosztu zakupu oprogramowania i licencji na nie i ciągła jego aktualizacja.

W ramach realizacji ogłoszonej pod koniec ubiegłego roku Europejskiej Strategii na rzecz Wykorzystania Chmury Obliczeniowej, promowani mają być europejscy dostawcy chmury obliczeniowej. Chodzi tu zarówno o dostawców infrastruktury, oprogramowania i platform. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że wykorzystując w pełni możliwości chmury obliczeniowej można stworzyć 2,5 mln nowych miejsc pracy w Europie i przyczynić się do wzrostu PKB UE o 1 proc. rocznie do 2020 roku.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny patrzy na to z dystansem i może aż tak ambitnych celów nie uda się zrealizować. Niemniej jednak rzeczywiście chmura tworzy nowe miejsca pracy, szczególnie dla młodych ludzi, w sektorze tworzącym oprogramowanie. Sprzyja także rozwojowi małych i średnich firm, gdyż nie wymaga inwestycji - dodaje prezes EuroCloud Polska i Eficom SA.Trwają prace nad konkretnym planem wdrożenia europejskiej strategii. Pod koniec października powołano grupę ekspertów, którzy mają zająć się wypracowaniem standardów w zakresie świadczenia usług chmurowych. Pierwsze posiedzenie grupy ma się odbyć jeszcze w listopadzie.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: anna katarzyna nietyksza | cloud

w sumie: 21
 • 1

  2. ~  2013-11-05 08:27:09  host: abav229.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja mam lepszy sposób na miejsca pracy i rozwój usług. Po pierwsze skuteczna blokada dla produkcji w chinach. Po drugie promocja produkcji u nas z czego jest realna, a nie wirtualna kasa. Po trzecie brak regulacji ograniczających rozwój usług. Po czwarte skuteczne rozbicie oligopolu i monopolu ubijanego skutecznie przez polityków i oligarchów. Po piąte inwestycje, a nie ich ograniczanie.

 • 1

  3. ~pawel  2013-11-05 08:42:01  host: anx230.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Czyli rozumiem, że wtedy bez problemów zaakceptujesz skokowy wzrost cen? Zresztą Chiny niczego nam nie wtykają. To konsument świadomie wybiera. A wracając do tematu. Aż przykre, że ktoś wypisuje takie bzdury. A najgorsze, że wystarczy zrobić ładną prezentację, wytłuścić 2,5 miliona miejsc pracy, pokazać politykowi (który z reguły nie ma pojęcia za dziedzinę za którą odpowiada) i pieniążki na dotację się znajdą. Nawet gdy podzielimy tą liczbę przez 20, to i tak będzie oderwana od rzeczywistości! No ale głupi ciemny lud to kupi! Niech żyje socjalizm!

 • 0

  4. ~  2013-11-05 08:59:17  host: abav229.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dlaczego sądzisz, że nastąpiłby skokowy wzrost cen? To tylko twoja wyobraźnia, bo nikt tego nie wiem. Przenoszenie produkcji do chin to nie tylko jednostkowa cena buta. Chiny nam wtykają wszystko, choć jako nieświadomy konsument możesz tego nie zauważać. Problem polega na tym, że my u nich sprzedać nic nie możemy, bo ten znienawidzony przez ciebie socjalizm nie pozwala, a oni u nas mogą sprzedać wszystko i do po cenach dumpingowych.

 • 0

  5. ~:)  2013-11-05 09:53:50  host: 87-207-23-211.dynamic.chello.pl

  skoro t- mobile orange ma chmure to czemu tego Play nie ma?

 • 0

  6. ~madmax  2013-11-05 10:01:37  host: adnx206.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @3. do szkoły marsz - i to nie po to, aby uczyć się formułek na pamięć, ale po to, aby przyswoić zwyczaj myślenia.

 • -2

  7.  2013-11-05 10:35:20

  @2 kolejne wyidealizowane farmazony, jak to Polak zmienia Polskę poprzez pisanie komentarzy na telepolis. Haha

 • 0

  8. ~  2013-11-05 10:45:15  host: abav229.neoplus.adsl.tpnet.pl

  7. Do tego trzeba dorosnąć. Nie oceniaj też innych przez pryzmat swojej osoby. Są tacy co robią też inne rzeczy poza czytaniem i pisaniem na telepolis.

 • 0

  9.  2013-11-05 10:53:43

  @8 potwierdzasz tylko to co napisałem wcześniej. No, ale wkręcać możesz sobie dalej co ty nie robisz i jaki ty masz sędziwy wiek.

 • 0

  10. ~  2013-11-05 10:56:25  host: abav229.neoplus.adsl.tpnet.pl

  9. Tak się składa, że nie potwierdzam, ale widać nie zrozumiałeś aluzji. Cóż...

 • 0

  11.  2013-11-05 11:05:20

  chmury są przede wszystkim po to, żeby był łatwiejszy dostęp do naszych prywatnych (firmowych) danych, nie korzystałem, nie korzystam i nie będę korzystał z żadnej chmury, a już przenoszenie urzędowych danych do chmur do jakaś paranoja

 • 0

  12. ~dan7  2013-11-05 11:12:09  host: n06-05-01.opera-mini.net

  Wojtaszek - zgadzam się z tobą w 100%. Żadnej synchronizacji.

 • 0

  13. ~ABP  2013-11-05 15:22:59  host: 77-253-67-106.adsl.inetia.pl

  Zastosowanie chmur obliczeniowych wygeneruje 2,5 mln miejsc pracy, bo tyle ludzi trzeba będzie dodatkowo zatrudnić, żeby jakoś ogarnąć i posprzątać bałagan, który powstanie po ich powszechnym wprowadzeniu. Przechowywanie danych w chmurze już przerabialiśmy. Megaupload się nazywała. O wrażenia z tego doświadczenia proszę zapytać tych, którzy z niej korzystali i którzy najprawdopodobniej już nigdy nie odzyskają swoich danych. Kto zagwarantuje i poręczy swoją kasą na ewentualne odszkodowania, że ta historia się nie powtórzy? A nawet jeśli, to to i tak jest pomysł od początku chybiony. Jak w pracy popsuje się komputer, to, jeśli muszę zrobić coś pilnego, usiądę do innego. Jak nie będzie prądu, to podłączę jeden komputer do UPSa i najpilniejsze sprawy załatwię. Jak nie ma prądu dłużej, to włączę generator (przerabialiśmy to w firmie). A co jak nie będzie dostępu do internetu (u nas przy wyłączeniu prądu i pracy z własnego generatora nie było) albo coś się stanie z serwerami dostawcy chmury? Zamknąć firmę? Odpowiadać klientom: "Przepraszam, ale nic nie mogę teraz zrobić, proszę zadzwonić kiedy indziej. Kiedy? Nie wiem."? Zanim się pomyśli o przesiadce do chmury, to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jak się będzie funkcjonować w sytuacjach awaryjnych. A o tym jest jakoś cicho.

 • 0

  14. ~KDT  2013-11-05 15:54:59  host: 89-73-42-203.dynamic.chello.pl

  2,5 mln nowych miejsc pracy? A to niby skąd? Max 2,5 tysiąca techników/informatyków wystarczy, a reszta to pewnie ukraińskie sprzątaczki do odkurzania tych przestronnych hal z kompami i dyskami :) No i po co? Żeby eurobiurokraci mieli sutą premie za kolejny chybiony pomysł, z którego niewiele firm skorzysta w obawie o bezpieczeństwo danych?

 • 0

  15. ~e  2013-11-05 18:12:56  host: public-gprs312370.centertel.pl

  Ci ludzie naprawdę są bez wyobraźni! Jak można pie^$*^ić takie dyrdymały?! Jakie 2,5 mln nowych miejsc pracy, skoro infrastruktura zostanie przeniesiona w chmurę, to po co w takim razie administrator? Ci ludzie myślą choć trochę, czy tylko foldery reklamowe potrafią oglądać?

 • 0

  16. ~pawel  2013-11-05 19:38:12  host: eax203.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @4, kolego tu nie ma sądzenia, tylko bezduszne liczby. Dam Ci prosty przykład. Prowadzę kilka sklepów odzieżowych. Ostatnio szukaliśmy koszulek, popularnych tshirtów znanej marki. I wiesz co? Dostawca na zaoferował identyczne, w identycznej jakości wyprodukowane w Chinach po 9 zł +3,5 zł transport i Polskie po bodajże 24 zł + transport. O czymś to świadczy. Przykład kolejny - panele fotowoltaiczne. Dla jasności, bo chyba nie rozumiesz. Chińczycy nam niczego nie wciskają. To importer importuje, jeśli widzi w tym zysk. A rozbieżności w cenach są wielkie. Zakażesz, ok. Ale fakt faktem to Ty pokryjesz koszt pensji pracownika, a ten jest różny. Kolejne bzdury wypisujesz mówiąc, że nie możemy sprzedać. Możemy jak najbardziej do nich wszystko eksportować. A dlaczego nie eksportujemy? Bo przegrywamy kosztami pracy, które są kilku-kilkunasto krotnie wyższe w świecie zachodnim i typowego Chińczyka nie stać na produkty made in UE. Za to eksport produktów luksusowych ma się bardzo dobrze. @6, w szkole kolego nie uczą myślenia. Tam sie tylko przerabia temat i zalicza. Wysyłając mnie do szkoły dobitnie to potwierdzasz.

 • 0

  17. ~serti  2013-11-05 21:38:53  host: dhcp95-108-83-252.eaw.com.pl

  Te miejsca pracy to chyba w Indiach ..... Ach ta Unia ......

 • 0

  18. ~ja nic nie wiem  2013-11-05 22:19:01  host: acec143.neoplus.adsl.tpnet.pl

  4@ proponuję poszukać w google czy aby na pewno nasz eksport do ChRL jest równy 0 , ewentualnie poduczyć się trochę . Wracając do tematu , według mnie już osoby z lobby wiedzą o co chodzi z chmurą . Serwery na których to będzie przetrzymywane to pewnie w naszym kraju wyprodukują i od zysku zapłacą pewnie podatek . Dotacje dostanie każdy i na wszystko , czy tylko znajomi znajomego tak jak z ministrem od zegarków . Dodatkowo chmura wymusi kupno stałych łączy a nie każdego na to stać lub brak możliwości świadczenia przez operatora , bez tego nikt nie dostanie się do własnych danych . O inwigilacji nie wspomnę a te dane są najcenniejsze , wystarczy popatrzeć na giełdę papierów .

 • 0

  19. ~  2013-11-06 08:04:12  host: afob176.neoplus.adsl.tpnet.pl

  16. Twoje ograniczenie postrzegania świata sprowadza się do operowania kilkoma cyferkami. Nie widzisz też nic poza czubkiem swojego nosa. Jak nie wiesz w wielu przypadkach chińskie firmy stosują ceny dumpingowe, bo chodzi o to żeby wcisnąć towar i wykończyć zachodnich konkurentów. Przykłady tego są i na naszym rynku i każdy ogarnięty człowiek zna przykłady. Oprócz tego my wprowadzamy ułatwienia inwestycyjne dla chin, ale oni nadal blokują europejskich inwestorów, a ty piszesz, że możemy eksportować. Rzecz w tym, że nie mamy co i jak i nie jako Polska, ale jako Europa. USA i Australia już się zorientowały i przymykają rynki na import z chin. A co do kosztów pracy i zatrudnienia to przeniesienie produkcji z Europy do chin spowoduje u nas wzrost podatków i innych obciążeń, a do tego zmniejszy jednostkowe świadczenia socjalne przy jednoczesnym wzroście wydatków na ten cel. Taka polityka powoduje spadek przyrostu naturalnego i wewnętrznego popytu. W perspektywie lat importowane koszulki będziesz mógł sobie sam zjeść. Ewentualnie możesz je dać swoim dzieciom do jedzenia, bo wątpię aby znalazły pracę. Chyba, że w chinach.

 • 0

  20. ~mad  2013-11-06 10:09:54  host: acgh160.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @18. Ty sie dopiero wtedy obudzisz z ręką w nocniku, jak nikt tych waszych "zaimportowanych" koszulek z Chin nie będzie chciał kupić nawet po te 9+3.5. Skąd twoi potencjalni klienci będą mieli wziąć te (nawet małe) pieniądze, skoro nie będą mieli pracy. Żadnej pracy. Bo miejsca pracy właśnie wyeksportowaliśmy do Chin. Ale nic to. bawmy się, bawmy się... i podliczajmy kolejne cyferki na telepolis

 • 0

  21. ~mad  2013-11-06 10:12:02  host: acgh160.neoplus.adsl.tpnet.pl

  moj komentarz mial być oczywiscie odpowiedzią do @16 (a nie@18)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-42-8.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet