Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rozwój usług DSL w Polsce w raporcie UKE

Rozwój usług DSL w Polsce w raporcie UKE

sirmark 23 Października 2008 18:46

0 0

UKE zaprezentował raport dotyczący rozwoju usług DSL w Polsce - Stan i perspektywy rozwoju rynku dostępu szerokopasmowego w Polsce - zagadnienia regulacyjne.

W kontekście omawianych usług dostępu szerokopasmowego do sieci Internet często zadawane jest pytanie, gdzie znajdują się ceny dostępu szerokopasmowego DSL (ang. Digital Subscriber Line) oferowanego w Polsce na tle innych krajów europejskich. Równie często obok tak postawionego pytania pojawia się stwierdzenie, że dostęp do Internetu jest w Polsce ciągle za drogi.

Na potrzeby niniejszej analizy rozwój usług szerokopasmowego dostępu do Internetu w technologii DSL będzie rozumiany jako zwiększenie współczynnika penetracji, czyli liczby łączy z technologią DSL przypadających na liczbę gospodarstw domowych. Można wyróżnić dwa czynniki sprzyjające rozwojowi tych usług. Są to cena dostępu oferowana na rynku detalicznym i poziom konkurencji rozumiany, jako udział alternatywnych operatorów w ogólnej liczbie dostępów DSL w kraju.

uke raport dsl
Powyższy wykres został sporządzony na podstawie prezentacji Analysys Mason "Mobile and fixe broadband: co-habitation or competition?". Przedstawia on ranking krajów ze względu na cenę dostępu szerokopasmowego do Internetu oferowanego przez Incumbenta. Wykres ten pokazuje, że ceny dostępu szerokopasmowego w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Potwierdzają to także dane opracowane na podstawie analiz prowadzonych przez ANACOM.

uke raport dsl uke raport dsl

Pełne opracowanie na ten temat prezentujemy w załączonym dokumencie.

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~darcio  2008-10-23 19:52:27  host: nat-mi3.aster.pl

  aster w warszwie najlepszym dostawcą internetu potwierdzone badaniom www

 • 0

  2.  2008-10-23 20:08:05

  potwierdzam, w aster płaciłem 3 latya 107 PLN za 756kbps

 • 0

  3. ~  2008-10-23 20:09:06  host: oo6.ipartners.pl

  WTF is "rank" & "incumbent". Moze by tak po polsku.... ;-P

 • 0

  4. ~mieeetek  2008-10-24 10:44:12  host: 212.160.172.70

  2 zdania z Raportu - a teraz mnie rozszarpcie :-D "Powyższe dane wskazują, że ceny detaliczne dostępu szerokopasmowego w Polsce oferowane przez TP S.A. są jednymi z najniższych w Europie." "Wniosek: Pomimo stosunkowo niskich cen Internetu w odniesieniu do innych krajów europejskich odczucia Polaków mogą być takie, że Internet jest „cały czas za drogi”. Wynika to jednak nie z ceny samego dostępu szerokopasmowego, ale z zasobności portfeli poszczególnych obywateli."

 • 0

  5. ~Chrome_TP  2008-10-24 14:48:52  host: 212.160.172.70

  Ad 4 nawet jeśli cena byłaby niska to i tak zawsze znajdzie się ktoś kto w imię zasad będzie chciał płacić jeszcze mniej albo wcale taka jest natura klienta po prostu ;] - także argumentacja - drogi, za drogi itp - jest bardzo subiektywna bo z drugiej strony też zawsze trafi się ktoś kto stwierdzi, że dla niego to nie problem nawet gdyby cena była 2x wyższa. Prawda jest na razie taka że internet jest mimo wszystko towarem luksusowym - da się bez niego żyć i bez niego obejść - Niezaprzeczalne natomiast też jest to, iż jest to narzędzie nader użyteczne.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-60-122.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 3000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet