Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rozwój dostępu do Internetu lekiem na kryzys

Rozwój dostępu do Internetu lekiem na kryzys

WitekT 30 Grudnia 2008 11:41

0 0

Po Nowym Roku ministerialne biurka trafi projekt przygotowywany w UKE, jako część ogłoszonego pod koniec listopada "pakietu antykryzysowego" rządu Donalda Tuska. Ma sprawić, żeby Polska przestała wlec się w ogonie Europy pod względem dostępu do Internetu - pisze Gazeta Wyborcza.

Dziś z szerokopasmowego Internetu może u nas korzystać niecałe 11% gospodarstw domowych. Daleko nam nie tylko do Holandii (niemal 37%), ale i do Estonii, Francji czy Niemiec, gdzie taki dostęp ma sporo ponad 20% gospodarstw. Szerzej o europejskich statystykach w tej kwestii pisaliśmy w tej wiadomości.

Pierwszy raz w jednym z najważniejszych dokumentów rządowych zostało dostrzeżone, że jeżeli jest kryzys, to sektor telekomunikacji może nas z niego wyrwać - mówi Anna Streżyńska, prezes UKE. Pokazują to twarde dane: w państwach unijnych podłączenie firmy do szerokopasmowego Internetu sprawia, że średnio o 40% wzrasta jej wydajność.
Budowa szybkiego internetu ma ruszyć z kopyta głównie dlatego, że ustawa ułatwi inwestowanie na najniższym szczeblu - samorządowym - przy pełnym wsparciu rządu oraz współpracy z inwestorami - małymi i dużymi.

UKE proponuje:
• jasne przepisy określające, jak budować gminną infrastrukturę i na jakich warunkach ją udostępniać operatorom,
• stworzenie ułatwień kredytowych, finansowych, ewentualnych zasad dopłacania do inwestycji prywatnych przez samorządy,
• możliwość finansowania ze strony instytucji państwowej, np. Banku Gospodarstwa Krajowego, np. studiów wykonalności czy pomocy ekspertów. Podobny system działa we Francji, gdzie odpowiednik BGK jest gwarantem, że rząd i instytucje rządowe służą w każdej chwili pomocą. Utworzył on zespół ekspertów, który pomaga samorządom ocenić, czy przedsięwzięcia są opłacalne, na jakich zasadach zawrzeć umowę, od kogo korzystniej kupić sprzęt itp.,
• nałożenie obowiązku okablowania światłowodem nowych budynków oddawanych do użytku,
• wykorzystanie pieniędzy zbieranych przez UKE z częstotliwości i inwestowanie ich w sektorze telekomunikacyjnym - co roku jest to kwota kilkuset milionów złotych i stale rośnie. Te pieniądze mogą stanowić wkład państwa w przedsięwzięcia telekomunikacyjne wspólne z Unią Europejską. Dziś zarobione przez UKE pieniądze trafiają do budżetu.

Rolą rządu byłoby zapewnienie wsparcia i przełamywanie barier, a także zapewnienie koordynacji przedsięwzięć. Dokument UKE tuż po Nowym Roku trafi pod obrady specjalnego międzyresortowego zespołu, którego powstanie zapowiadał "pakiet antykryzysowy". Potem trzeba napisać ustawę, ocenić koszty i przewidzieć zmiany w innych ustawach: samorządowej, telekomunikacyjnej, budowlanej. To są wszystko sprawy pilne, więc ustawa powinna ujrzeć światło dzienne w pierwszej połowie roku.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 14
 • 0

  1. ~Longman  2008-12-30 11:51:13  host: adcw80.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Oczywiście. Obiecywane autostrady też będą łączyły ze sobą każde większe miasta :-E Lekiem na kryzys jest obniżanie podatków, tu jednak należałoby coś zrobić zamiast bicia PRową pianę.

 • 0

  2. ~ttt  2008-12-30 12:07:29  host: ip-89-174-119-176.multimo.gtsenergis.pl

  Po prostu przepięknie. Wejdzie ustawa przygotowywana przez UKE i od razu wszędzie będzie dostępne łącza dostępne na światłowodach. To jest to, na co czekają wszyscy Polacy, szczególnie mieszkańcy miałych miast i wsi. Któżby pomyślał, że brak tej infrastruktury wynika z tego, że takiej ustawy nie ma. A tu raz, dwa ustawa wejdzie i od razu wszędzie będzie taka sieć, że aż zachód nam pozazdrości.

 • 0

  3.  2008-12-30 12:12:07

  ttt: tu raczej chodzi o zniesienie barier - gminy i powiaty najlepiej wiedzą jak i gdzie powinno się inwestować, ale cały proces zabija biurokracja...

 • 0

  4. ~  2008-12-30 12:12:37  host: dnp50.neoplus.adsl.tpnet.pl

  We Francji przyłącze jest już obowiązkowe. Tak samo jak wodociąg czy kanalizacja.

 • 0

  5. ~ttt  2008-12-30 12:19:22  host: ip-89-174-119-176.multimo.gtsenergis.pl

  WitekT - nie obraź się, ale niestety wiem, jak jest z tą wiedzą w gminach i powiatach. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile milionów złotych jest wyrzucanych w błoto właśnie przez lokalne urzędy. Poza tym największą barierą w rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce nie są wbrew pozoru pieniądze (bo one z czasem się znajdą), ale wszelakiej maści głupie urzędasy, którzy chyba postawili sobie jako punkt honoru robienie takich przeszkód, żeby nic nowego nie powstało. Wiesz, ile trwa załatwianie w różnego rodzaju urzędach pozwolenia na przekopanie nawet małego odcinka? Coś około roku. Więc tego typu artykuły mnie po prostu śmieszą. Ale przyznaję, że zapewne te ustawy są pisane pod tzw. dzieci Neostrady, żeby one mogły się nacieszyć, jak to za chwilę będzie idealnie w Polsce. Niech żyje populizm.

 • 0

  6.  2008-12-30 12:22:47

  ttt: po pierwsze, ja się nigdy nie obrażam w merytorycznych dyskusjach. :-) Po drugie - chodzi właśnie o zniesienie takich głupich barier jak podawany przez Ciebie przykład przekopywania. A inwestować mają nie tyle gminy i powiaty same, co raczej w kooperacji z biznesem albo w ogóle sam biznes. Im mniej barier, tym rynek atrakcyjniejszy do inwestycji i bardziej przewidywalne otoczenie biznesowe.

 • 0

  7. ~ttt  2008-12-30 12:28:07  host: ip-89-174-119-176.multimo.gtsenergis.pl

  WitekT: po pierwsze - aby zlikwidować bariery o których piszę konieczne byłoby po prostu zwolnienie wiele tysięcy osób w Polsce i zamknięcie wielu urzędów (wierz mi, nikt na to nie pójdzie); po drugie - urzędy nie chcą tego robić w kooperacji z biznesem mimo iż biznes do nich przychodzi z propozycjami (wiem to na podstawie kilkuletnich doświadczeń w kontaktach z miejscowymi urzędami samorządowymi).

 • 0

  8.  2008-12-30 12:31:03

  ttt: pewnie masz rację... No ale to się musi pomału zmienić i - mam nadzieję - ta ustawa będzie krokiem we właściwym kierunku. Podobnie robili kilka lat temu w podobnie (o ile nie bardziej) zbiurokratyzowanej Francji, co przyniosło bardzo pozytywne efekty.

 • 0

  9. ~nick  2008-12-30 15:12:45  host: 217.116.104.122

  Jak pani Ania taka mundra to niech sama położy druty pod deeselkie. Na razie to tak zrobiła że nikomu sie nowych kabli kłaść nie opłaca. Pozdrowienia dla czołowych strategów z Ukie

 • 0

  10. ~ukenamuniu  2008-12-30 15:15:29  host: 212.160.172.70

  Potem trzeba napisać ustawę...jedną, drugą, trzecia zmienić, itd , ujrzy światło dzienne w pierwszej połowie roku... Cpece od legislacji się znaleźli. Pewnie pierwszej połowie ale 2010.

 • 0

  11. ~s1k0r3k  2008-12-30 15:29:48  host: ip-94-42-57-208.multimo.gtsenergis.pl

  Witam. Pracowałem w nienajbiedniejszej gminie w kraju, pewnie taki środek, i tam była możliwość starania się o środki np. z UE, na telekomunikację, na darmowy internet (w kilku gminach to funkcjonuje), i nikt tam nie był tym zainteresowany. Powiedziano mi, że nie ma co się starać, bo i tak im nie przyznają. Jest kilka gmin które się wyróżnia pozytywnie, ale reszta to takie Misie, których nic nie obchodzi. Tylko żeby mieli spokój i mało pracy.

 • 0

  12. ~AS  2008-12-31 01:31:51  host: inet20907nb-1.eranet.pl

  niektorzy to tylko marudzic potrafią, ale zeby samemu przynajmniej coś wymyslec albo co wiecej - zrobic, to chetnych nie ma. Podziwiam i szanuje te osoby które mają coś pozytywnego do powiedzenia, nawet jesli jest to tylko merytoryczna krytyka. We Francji 10 lat trwało przekonywanie rządu, opinii publicznej, samorządów i przedsiębiorców, szczególnie dominującego, że autorzy koncepcji nie są psychicznie chorzy. Jesli my spedzimy ten czas na jałowych dyskusjach to na pewno nic dobrego z tego nie wyjdzie.

 • 0

  13.  2009-01-02 18:15:40

  Prawda jest taka, że ten słynny "Układ" jest w najniższych szczeblach lokalnych.

 • 0

  14. ~  2009-01-03 00:58:59  host: cbj210.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ale trzeba działać a nie tylko gadać, trzeba wykładać kase, a do tego dochodzi jeszcze papierkowa robota, gdzie sprawy są ciągle odkładane, wiecie co, w polsce ten system jest do dupy!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-153-90.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet