Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rozpoznawanie obrazów nowym sposobem na zakupy?

Rozpoznawanie obrazów nowym sposobem na zakupy?

sirmark 21 Listopada 2013 09:28

5 2

Technologia rozpoznawania obrazów pozwala użytkownikowi w kilka sekund zdobyć informacje na temat produktu. To daje możliwość zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu. Wystarczy wykonać zdjęcie produktu w gazecie, na plakacie czy też ekranie telewizora. Produkt zostaje wyszukany w kilka sekund, a jego zamówienie jest kwestią kilku chwil.

Technologia rozpoznawania obrazów pozwala z dużą precyzją zidentyfikować, co jest na wykonanym przez nas zdjęciu. Dla przykładu: jeżeli sfotografujemy kosmetyk, to z pomocą odpowiedniej aplikacji będziemy mogli zdobyć szczegółowe informacje na temat jego zastosowania. Jeżeli zrobimy zdjęcie butelki wina w restauracji, możemy dowiedzieć się, w jakiej temperaturze powinno być przechowywane, mamy okazję także zamówić je online. Potrzebne nam informacje dostajemy zaraz po wykonaniu zdjęcia - mówi Arek Skuza z portalu recognize.im.

Początkowo technologia ta miała zastosowanie głównie przy odczytywaniu kodów kreskowych. W ostatnim czasie nastąpił jednak gwałtowny rozwój w dziedzinie rozpoznawania zdjęć. Wykorzystywana jest m.in. przy kojarzeniu twarzy przez urządzenia, a także w celach komercyjnych. Przewiduje się, że aplikacje powiązane z tzw. "image recognition" w najbliższym czasie wyprą z rynku technologię QR kodów.

Najnowsze zdobycze techniki mogą mieć poważny wpływ na tradycyjny sposób sprzedaży. Obecnie, robiąc zdjęcie, możemy błyskawicznie znaleźć tańszy produkt w sieci. Taka metoda staje się poważnym zagrożeniem dla tradycyjnych, sklepów powierzchniowych.

Zmienia się sposób myślenia klientów. Odchodzi się powoli od robienia zakupów tylko w tradycyjnych sklepach. Dla przykładu, ktoś na ulicy widzi kogoś w bardzo ładnych butach, podchodzi i robi zdjęcie, aby dowiedzieć się, który sklep je oferuje. Prowadzi to do sytuacji, kiedy klienci mogą wchodzić do sklepu tylko po to, by sfotografować dany produkt, a jego tańszego odpowiednika będą szukać w internecie - stwierdza Skuza w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.

Jedyną radą dla właścicieli tradycyjnych sklepów jest przystosowanie się do nowych reguł gry. Muszą oni być otwarci na nowości i szybko reagować na pojawianie się kolejnych technicznych nowinek.

Dla firmy kluczowy powinien być fakt, że udziela klientowi jak największej ilości informacji. Dzięki temu kupujący skusi się na ich produkt. W polityce dużych sieci handlowych niezwykle ważne wydaje się więc przygotowywanie oferty w taki sposób, aby klient, uzyskując kompleksowe dane, nie chciał nabywać produktów przez internet. Dziś sklepy działają odwrotnie; ograniczają dostęp do wiedzy kupującym, co sprawia, że użytkownicy wolą robić zakupy online - dodaje Skuza.

Specjaliści ds. marketingu uważają, że technologia rozpoznawania obrazów ma przed sobą świetlaną przyszłość. Pozwala ona bowiem tworzyć w pełni interaktywne kampanie reklamowe. Potencjał najnowszych rozwiązań dostrzegły już największe korporacje w Stanach Zjednoczonych. Światowe marki, takie jak Nike oraz Coca-Cola, zapowiedziały zastąpienie stosowanych dotychczas QR kodów systemem rozpoznawania obrazów.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: arek skuza | recognize.im

w sumie: 10
 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  1.  2013-11-21 09:46:04

  Już teraz często chodzi się do sklepów np. z RTV żeby obejrzeć tylko telefon czy inne urządzenie a potem zamówić przez internet taniej.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  2.  2013-11-21 09:46:43

  Taaa i potem będzie: "fajny ma pani biustonosz. Mogę zrobić zdjęcie, bo chciałbym dla żony taki sam kupić..." ;-)

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  3.  2013-11-21 09:51:05

  Specjaliści już wróżą upadek tradycyjnych sklepów? Co za bzdury...może jakiś procent niewielki tzw zapaleńców będzie latał ze smartem/tabletem po mieście. Reszta świata będzie robiła normalne zakupy. :)

 • Ten komentarz został ukryty.

  1

  4.  2013-11-21 09:57:46

  2: Albo: ale fajny biustonosz, da pani przymierzyć. :D

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  5. ~T.Hunter  2013-11-21 10:00:35  host: 212.160.172.70

  W Japonii chyba już takie sklepy bez produktowe istnieją, skanuje się zdjęcie towaru smartfonem i zmówienie leci do domu :-)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  6.  2013-11-21 10:01:07

  2: Swoją drogą może być trochę niezręcznie jak po zrobieniu takiej fotki wyskoczy np oferta silikonowych inplantów...

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  7.  2013-11-21 10:33:30

  @6 gorzej jak po takim pytaniu trzeba będzie sobie implanty zębów robić...

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  8. ~oREO  2013-11-21 11:05:30  host: ip-93-154-196-103.free.aero2.net.pl

  jeszcze kody QR dobrze nie zadomowiły się w Polsce a już będzie je wypierać coś innego? No ne prędko to nastapi

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  9. ~T.Hunter  2013-11-21 12:29:56  host: 212.160.172.70

  @8 Niekoniecznie, zależy od tego jak szybko firmy dostawcze i transportowe będą chciały na tym zarobić. :-)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  10. ~  2013-11-21 13:36:00  host: cpc2-kemp6-2-0-cust122.9-2.cable.virginm.net

  o ile pamietam wprowadzanie tego typu nowych technologii, to upłynie wiele lat zanim bedą prawidłowo działać - przykład chocby to rozpoznawanie mowy - nadal kuleje - lub 'twierdzenie' przez telefon, ze wie lepiej co chciałes napisać w sms...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-145-211-24.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet