DAJ CYNK

Rozporządzenie o inwestycjach oddziałujących na środowisko

sirmark

Wydarzenia

21. sierpnia Rada Ministrów przyjęła zmiany do rozporządzenia kwalifikującego do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wszystkie instalacje radiokomunikacyjne, radiolokacyjne i radionawigacyjne, których równoważna moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W.

21. sierpnia Rada Ministrów przyjęła zmiany do rozporządzenia z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, kwalifikującego do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wszystkie instalacje radiokomunikacyjne, radiolokacyjne i radionawigacyjne, których równoważna moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W.

Ustalenie kryterium "15 W równoważnej mocy promieniowanej izotropowo" w dotychczasowej praktyce powodowało konieczność prowadzenia odrębnego postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć dla każdej stacji bazowej czy radiolinii. W skali kraju była to bardzo duża ilość postępowań administracyjnych generujących ogromne koszty po stronie organów administracji publicznej związane z obsługą tych postępowań. Z dotychczasowej praktyki wynika ponadto, że przeprowadzenie postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko planowanego przedsięwzięcia dla jednej instalacji trwało co najmniej kilka miesięcy, co bardzo wydłużało procesy inwestycyjne związane ze stacjami bazowymi telefonii ruchomej, powodując tym samym paraliż w rozwoju infrastruktury bezprzewodowej.

Wobec pilnej potrzeby zmiany kryterium kwalifikowania instalacji radiokomunikacyjnych, radiolokacyjnych i radionawigacyjnych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, przy udziale Prezesa UKE opracowane zostało "Stanowisko Komitetu Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności w sprawie barier procesu inwestycyjnego w telekomunikacji", wskazujące przepisy prawa blokujące inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną, w tym przede wszystkim związane z nieprawidłowo dobranym kryterium "15 W równoważnej mocy promieniowanej izotropowo". W kwietniu został opracowany także projekt rozporządzenia, który ostatecznie 21 sierpnia został przyjęty przez Radę Ministrów.

Przyjęty projekt przewiduje zmianę dotychczasowego kryterium. Zaliczenie danej instalacji radiokomunikacyjnej, radiolokacyjnej i radionawigacyjnej do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko uzależniono z jednej strony od równoważnej mocy promieniowanej izotropowo, a z drugiej strony od odległości występowania miejsc dostępnych dla ludności. Kryterium to stanowi doprecyzowanie obecnie obowiązującego kryterium i pozwoli na lepsze uwzględnienie zjawisk zachodzących w otoczeniu instalacji emitujących pola elektromagnetyczne.

Wejście w życie przyjętego przez Radę Ministrów projektu spowoduje przede wszystkim, iż dla większości instalacji radiokomunikacyjnych, radiolokacyjnych i radionawigacyjnych nie będzie konieczne przeprowadzanie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia. Spowoduje to znaczne skrócenie procesów inwestycyjnych związanych ze stacjami bazowymi, a tym samym przyczyni się do szybszego rozwoju infrastruktury bezprzewodowej w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE