Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rozpocznie się potężny lobbing

Rozpocznie się potężny lobbing

WitekT 6 Września 2006 11:19

0 0

Za miesiąc do Sejmu trafią zmiany w Prawie Telekomunikacyjnym. Znów będzie gorąco. Na razie rozpoczynają się konsultacje międzyresortowe.

Projekt nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego wzbudził potężne emocje w Sejmie poprzedniej kadencji i prace nad nim trwały bardzo długo. Prasa ukuła nawet termin "partia TP", określający grupę posłów, którzy próbowali wprowadzić do ustawy zapisy korzystne dla Telekomunikacji Polskiej. Obecna nowelizacja również ma kilka kontrowersyjnych zapisów, m.in. wzmacnia kompetencje prezesa UKE. Dlatego również tym razem atmosfera debaty może być gorąca. Szerzej o porponowanych zmianach pisaliśmy w tej wiadomości.

Przy pracach nad ustawą zmierzą się różne grupy interesów — na pewno znajdą się operatorzy, którym nie spodobają się zapisy. Niekoniecznie będą to duże firmy, bo na przykład obowiązki na rzecz obronności mogą kontestować również mniejsi operatorzy — mówi Jaromir Łaciński, wiceprezes ds. regulacji GTS Energis.

Podczas poprzedniej nowelizacji ustawy ostre kontrowersje wzbudził zapis o retencji danych — posłowie chcieli wydłużyć konieczność ich przechowywania przez operatorów do 10 lat. W obecnym projekcie ustawy największe kontrowersje wzbudzi wzmocnienie kompetencji prezesa UKE.
Unijny regulator, w przeciwieństwie do naszego, stara się zmniejszyć swoje wpływy. Ścieżka unijna nam się podoba, bo teraz jesteśmy uzależnieni od decyzji trzeciej strony, nie do końca ekonomicznie uzasadnionych. Jak firma ma ustalać sobie biznesplan, skoro w ciągu roku zmieniają jej stawki? — pyta Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Można się też spodziewać sporu dotyczącego sposobu ustalania stawek międzyoperatorskich. Nowelizacja ustawy zatwierdza ostatnią praktykę regulatora, który wylicza stawki na podstawie analizy porównawczej z innymi krajami europejskimi. Tego typu operacja była mocno kontestowana przez TP, która uważała, że stawki powinny być oparte na kosztach. Jednak problem leży w tym, że ostatni audyt Ernst & Young nie może być podstawą do wyliczania kosztów, a UKE twierdzi, że koszty wyliczane przez TP są zawyżone.

Co ciekawe — Antoni Mężydło, poseł Prawa i Sprawiedliwości, nie przewiduje większych kontrowersji. Nie ma już w Sejmie "partii TP", a atmosfera dotycząca telekomunikacji jest dość korzystna, więc nie spodziewam się specjalnych opóźnień w pracach nad ustawą — przekonuje.

Ale także on chce włożyć kij w mrowisko. Zapowiada bowiem zgłoszenie kontrowersyjnej poprawki nakazującej operatorom wpłacenie kary na specjalne konto natychmiast po nałożeniu jej przez UKE. Operatorzy, którzy teraz odwołują się od kar i odczuwają ich skutki finansowe dopiero po kilku latach, nie są zadowoleni z tego pomysłu.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1.  2006-09-06 11:26:55

  Oby posłowie nie napiepszyli zabardzo :/ ale zwiększenie wpływu URTiPu na operatorów jest świetnym pomysłem

 • 0

  2.  2006-09-06 11:35:00

  w tytule: Rozpoczynie ????

 • 0

  3. ~PLANET  2006-09-06 11:38:31  host: 217.116.110.188

  poza tym Witku, mimo wszystko chyba "lobbing", mimo ze podstawa slowotworcza tego slowa to "lobby" to jednak ta forme odmienia sie inaczej - "lobbing" wzglednie (z taka forma sie tez spotkalem) - "lobbying" Obydwie formy dopusczalne, ale raczej nie ta, ktora jest w naglowku :) Chyba ze byl to zabieg celowy ;)

 • 0

  4.  2006-09-06 11:53:14

  Dziś mam wyjątkowo słaby dzień... Dzięki wszystkim za zwrócenie uwagi, już poprawione! :)

 • 0

  5.  2006-09-06 12:11:03

  *czyżby jakieś małe przyjątko w PTC z okazji przejęcia pakietu kontrolnego? Jeśli tak to czekamy na relację:)))

 • 0

  6. ~Jurek  2006-09-06 12:32:03  host: bqh127.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A może ktoś mi powiedzieć z jakiej partii wywodzą się posłowie którzy lobbują na rzecz TPSA? SLD, PSL, PO, PIS czy jeszcze ktoś inny.

 • 0

  7. ~xxx  2006-09-06 21:13:22  host: egr254.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Już było ...lub czasopisma a co będzie teraz; komórki lub telefony ?!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-17-157.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 3000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet