Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rozmowa w samochodzie nie do końca bezpieczna

Rozmowa w samochodzie nie do końca bezpieczna

WitekT 23 Czerwca 2005 13:13

0 0

Według amerykańskim naukowców, rozmowa przez komórkę podczas jazdy samochodem, nawet przez zestaw głośnomówiący, rozprasza kierowcę.

Naukowcy dowiedli, że człowiek nie może skupić się równocześnie na rozmowie przez telefon komórkowy oraz prowadzeniu pojazdu. Wszystko przez to, że mózg nie może przetwarzać jednocześnie bodźców wizualnych i dźwiękowych.
Przeprowadzony przez naukowców eksperyment polegał na tym, że grupę ludzi w wieku od 19 do 35 lat posadzono przed komputerami, na których wyświetlały się cyfry. Równocześnie inne liczby podawane były w formie dźwiękowej przez głośniki. Co ciekawe ochotnicy potrafili skupić swoją uwagę albo tylko na tym co widzieli, albo też wyłącznie na tym co słyszeli.

Naukowcy wyciągnęli z eksperymentu prosty wniosek, że człowiek poddany zarówno bodźcom wizualnym jak i dźwiękowym dzieli swoją uwagę pomiędzy oba czynniki. Wobec tego, kierowca odbierając telefon komórkowy, obniża swój poziom koncentracji za kierownicą.

Źródło tekstu: pclab.pl     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~macisz  2005-06-23 13:19:00  host: 81.15.170.21

  Potwierdzam. Jako kierowca, choć wiele zależy z kim się rozmawia ;-))) a i o czym też ważne ...

 • 0

  2. ~polan  2005-06-23 13:19:00  host: proxy.toya.net.pl

  "Wszystko przez to, że mózg nie może przetwarzać jednocześnie bodźców wizualnych i dźwiękowych. " kurcze no to koniec z oglądaniem telewizji ? nie wspominam o wychodzeniu z domu ... LOL

 • 0

  3. ~l_s  2005-06-24 10:26:00  host: mtower2.mlyniec.gda.pl

  Zaraz zaraz... czy człowiek ma działać jak komputer i cyfry zapamiętywać, bo tak wynika z artykułu. Skupienie na drodze na czym innym polega trochę... A rozmowa z pasażerem - może wprowadzimy zakaz ich przewożenia? :P

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet