Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Również przykładowe zdjęcia z Lumii 920 to fałszywki?

Również przykładowe zdjęcia z Lumii 920 to fałszywki?

LuiN 6 Września 2012 15:13

0 0

nokia lumia 920Nokia, oprócz sfabrykowanego filmu prezentującego OIS (optyczną stabilizację obrazu) w Nokii Lumia 920, udostępniła w sieci też garść przykładowych zdjęć. Wygląda na to, że również one nie pochodzą z telefonu Nokii.

Kolejne już oszustwo dostrzec można na podstawie dyfrakcji, czyli (w tym przypadku) sposobu uginania się fali światła na krawędziach przysłony obiektywu. Przy regulowanej wielkości przysłony, w klasycznych aparatach fotograficznych można uzyskać charakterystyczne gwiazdki wokół świecących punktowo obiektów.

aperture Zjawisko to występuje przy niewielkim otworze przysłony i wymaga tym samym dłuższych czasów ekspozycji. Ramiona gwiazdek wynikają przy tym z niedoskonałości brzegów przysłony. W zależności od ilości listków i stopnia rozwarcia przysłony, jej otwór ma mniej lub bardziej idealny kształt koła. Przy idealnym kole dyfrakcja nie spowoduje już powstania efektownych gwiazdek.

Z racji tego, że w Nokii Lumia 920 liczba przysłony jest stała i do tego jej otwór jest duży (F/2.0), do czynienia mamy właśnie z idealnym kołem (nierównomierne brzegi przysłony negatywnie wpływałyby na ostrość). Niemożliwe jest więc uzyskanie takiego zdjęcia z Lumii 920:

lumia fake lumia fake

Co ciekawsze, Nokia przygotowała też inne zdjęcie przykładowe, wykonane w zbliżonych warunkach oświetleniowych, w którym już ugięcie światła ma bardziej telefoniczny charakter, adekwatny do przysłony F/2:

nokia lumia 920 sample




Wątpliwości wzbudza także porównanie do konkurencyjnego telefonu. Pierwsze zdjęcie jest nie tylko jaśniejsze, ale oprócz tego ma zupełnie inny układ źródeł światła. Widać to po cieniach tuż za widoczną na zdjęciu dziewczyną - tak jakby Nokia postawiła za drzewem dodatkowy reflektor.

lumia fake

Nie umniejszając możliwościom nowej Nokii, podejście producenta jest dość dziwne. Na siłę próbuje prezentować nową funkcję telefonu nie tym właśnie telefonem, lecz profesjonalnym sprzętem.

Nokia już przyznała się, że film promujący jej nowy telefon nie był kręcony Lumią 920. W dalszym ciągu firma utrzymuje jednak, że zaprezentowane przez nią zdjęcia pochodzą z nowej Lumii. Tylko czy Nokii uda się wygrać z fizyką?

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: Nokia, sefsar, GSMArena, wł     

Dodaj do:
w sumie: 68
  • 0

    49.  2012-09-06 18:32:57

    47: no i? Wykupili na określony czas reklamę i mają swój wątek na forum. Co w tym złego, skoro jasno jest to opisane i nikt się nie ukrywa?

  • 0

    50. ~BRENT  2012-09-06 18:35:43  host: apn-37-98-209-219.dynamic.lte.plus.pl

    http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_920_sample_images_found_to_b e_fake_as_well-news-4769.php - na dole jest zdjecie z sesji, na ktorym widac, ze uzyto DSLR (w kadrze jest fragment obiektywu) i dodatkowego oswietlenia. Totalna kompromitacja.

  • 0

    51.  2012-09-06 18:53:19

    @50 to akurat nie musi byc obiektyw choc tam wyglada. niemniej jednak swiatlo dodatkowe jest co calkowicie pozbawia sensu takie chwalenie sie zdjeciami...

  • 0

    52. ~BRENT  2012-09-06 19:02:46  host: apn-37-98-209-219.dynamic.lte.plus.pl

    @51 - widac tez statyw, wszystko sie zgadza. Poza tym po 20 latach fotografowania lustrzankami calkowicie zgadzam sie z opinia, ze "gwiazdka" swiadczy o tym, ze zdjecie zrobiono zupelnie innym obiektywem, niz ten w Lumii. Najprawdopodobniej ktos ustawil bardzo wysoka wartosc przyslony (co oznacza mala "dziurke"), by podbic ISO i poprzez szum uzyskac mniej idealny wyglad zdjecia, bardziej pasujacy do Lumii.

  • 0

    53. ~BRENT  2012-09-06 19:29:45  host: apn-37-98-209-219.dynamic.lte.plus.pl

    Mala poprawka: mocno przymknieta przyslona sluzy w tym przypadku na 100% uzyskaniu odpowiedniej glebi ostrosci, czyli po prostu ostrego tla, charakterystycznego dla aparatow z malutki matrycami (takze ludzkich oczu).

  • 0

    54. ~gosc  2012-09-06 20:49:52  host: 159-205-178-44.adsl.inetia.pl

    ciekawy czy będziecie tak krytykować nowego iphona ?

  • 0

    55.  2012-09-06 21:35:11

    Jeszcze raz się przyjrzałem - to zdjęcie z dziewczyną na moście - to mogła być prawdziwa Lumia, zdjęcie najgorszej jakości spośród tych trzech, z użyciem HDR-u. Fotka na tle torów i samochodu w ruchu - tu jakaś niezła była lustrzanka, być może z lekkim doświetleniem "na przednią lamelkę"(zbyt wiele dobrze widocznych szczegółów w tle jak na taki mały obiektyw i słabe światło oraz zbyt stabilna modelka). Ta fotka z drzewem też fałszywa, doświetlana - zbyt wyraźny cień drzewa i struktura kory.

  • 0

    56. ~Roll  2012-09-06 22:04:17  host: 83-238-129-122.ip.netia.com.pl

    Tonacy brzytwy sie chwyta?

  • 0

    57. ~wziuuuu  2012-09-06 22:25:59  host: user-188-33-35-138.play-internet.pl

    @25 - wstawianie reklam to jedno, stronniczość i przychylne opinie w artykułach dla reklamodawców to drugie.

  • 0

    58. ~boo  2012-09-06 23:18:13  host: 188.146.17.239.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Proponuję wszystkim ochłonąć i zaczekać na pierwsze testy egzemplarzy produkcyjnych. Fachowa analiza materiałów reklamowych to nie najlepszy pomysł. Skarpety też nie zawsze się dopierają idealnie i biel nie zawsze jest jeszcze bielsza, ale to wychodzi dopiero w praniu.

  • 0

    59.  2012-09-07 00:46:22

    @58 nikt nie mialby pretensji do reklamy jakby to rzeczywiscie reklama bylo ;) a to sa niby zdjecia przykladowe z porownaniem do konkurencji, ktore niby strzelono przy pomocy nowej lumii i wszystko sie zgadza, tylko czemu aparaty konkurencji nie dostaly takiego "dopalacza" w postaci dodatkowego oswietlenia? ;) bo, ze film promujacy nie byl krecony 920tka to juz wiadomo, a jaka jest pewnosc, ze manipulacji nie bylo w tym przypadku? chodzi o zwykla rzetelnosc...

  • 0

    60.  2012-09-07 08:32:33

    Piszą że cena Lumii 920 w Europie to będzie 600 €. Jeśli to prawda to łatwo przewidzieć nadchodzący "sukces". Może w efekcie przynajmniej Elopa wystrzelą w kosmos...

  • 0

    61. ~gigi  2012-09-07 08:44:33  host: 94.42.242.109

    @36 Witek Przeczytam, ale to nadal nie zmienia mojej opinii. Gdy piszecie o samsungu i nokii mam wrażenie jakbyście byli PRowskim ramieniem jednej firmy. A nie tędy droga. Bez nas, czytających, co wam z Samsunga. Postawcie na obiektywizm.

  • 4

    62.  2012-09-07 10:06:39

    61 - jestem ciekaw na jakiej podstawie oskarżasz Telepolis o brak obiektywizmu - pytam gdyż moje wrażenia są zgoła odmienne. Czy przypadkiem nie wypływają one z Twoich sympatii, których inni ośmielają się nie podzielać?

  • 0

    63.  2012-09-07 10:13:18

    Jak okazalo sie, ze film byl fakiem, to zdjecia takze sie okaza. Nie zdziwi mnie jezeli wszystkie zdjecia beda falszywe. Pie^%*%^% marketing. Jezeli cena 600 euro sie potwierdzi to bedzie telefon dla entuzjastow, a ten odlam rynku jest juz bardzo nasycony przez topowe wersje aparatow z Androidem. Niestety cena jest prawdopodobna ze wzgledu na jakosc wykonania, promowany PureView oraz WP8. Watpie aby MS za darmo dorzucal system do Lumii. Gwozdz do trumny Nokii. Jestem w coraz wiekszym przekonaniu, ze Elop ma cel w obnizeniu wartosci Nokii, aby firma zostala przejeta przez Microsoft. Mam swoisty rodzaj Deja Vu. Ja osobiscie liczylem na Lumie 820, ale sie bardzo zawiodlem. Czekam na update do 7.8 na 800 i zobaczymy czy wprowadza te pare funkcji na ktorych mi zalezy. Jak nie to powrot do Androida (Razr M), N9 lub iP5. Do tej pory jednak nadal bede uzywal swojej E52.

  • 0

    64. ~klimass  2012-09-07 13:39:24  host: 91.199.239.180

    Aha, czyli dołożenie lampy powoduje uzyskanie lepszych efektów, a nie sama Nokia? Oj, nie popisują się, marketingowcy przegieli pałę, ktoś powinien za takie matactwa polecieć...

  • 0

    65.  2012-09-07 23:30:38

    hmm... zdaje się że fa fotka z dziewczyną opartą o drzewo może być autentyczna: http://assets.sbnation.com/assets/1345085/lumia-920-original.jpg Ale wówczas EXIF wskazuje że była wykonana z do świetleniem przez flesz... dziwne to jest.

  • 0

    66. ~  2012-09-08 12:59:10  host: z31-15.opera-mini.net

    Czy fota prawdziwa czy nie to mi wisi. Przy zdjęciach przed premierowych n86,n8 też były wpadki i teraz tez mogą być, ale dla rozumnych istot nie zmienia to faktu, że Nokia i tak będzie klasą w tej kategorii w porównaniu do reszty producentów.Mam n8 i nigdy nie udało mi się uzyskać na manualnych ustawieniach fot jak pierwsze pokazane przez nokie dwa lata temu, ale po obejrzeniu fot z wakacji jestem pełen podziwu co potrafi n8, czy jej filmy hd macro z bez stratnym zoomem. Gdyby każdy producent wkładał tyle serca w opracowanie nowych źródeł zasilania co zrobiła Nokia z foto w tel to dziś topowe smartphony trzymały by tydzień przy intensywnym użytkowaniu...

  • 0

    67. ~  2012-09-08 13:05:51  host: z31-15.opera-mini.net

    Prowadzącym testy redaktorom Telepolis proponuje w testach baterii oprócz czasu rozmowy 3g dodać test czytelnika stron www w opera mini , bo sądzę, że było by to bardzo ciekawe dla wielu bywalców tej strony. Ciekawi mnie jeszcze dlaczego SGS2 I NOTE nie ma w tabelce z testami baterii?

  • 0

    68. ~  2012-09-09 11:15:10  host: 87-205-136-144.adsl.inetia.pl

    http://www.theverge.com/2012/9/7/3299784/nokia-lumia-920-purevie w-camera-hi-res-photos

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-90-112.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~ | 2017-07-21 18:57:39

Chińczyk potrafi?


~ | 2017-07-21 18:57:09

Teraz firemki typu Telekogucik będą miały kasę na udostępnianie na udostępnianie dla całej wsi jednego biednego internetu z Neostrady ;)


~Szwagier wlo | 2017-07-21 18:51:36

Szwagier obiecał że kupi taką


~Vences | 2017-07-21 18:50:05

http://tlp.is/e9p Galaxy s5 Neo też ;o


~ | 2017-07-21 18:47:17

ostatnie zdanie "Masz Ci los"!

Ankieta

Najlepszy smartfon w cenie do 1500 zł to:

10 najlepszych smartfonów do 1500 zł (lipiec 2017)

 

Zobacz wynik | Opinie (11)

Archiwum Ankiet