Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Roszady kadrowe słono kosztują Polkomtela

Roszady kadrowe słono kosztują Polkomtela

WitekT 4 Stycznia 2010 09:49

0 0

W 2008 roku Polkomtel wydał na wynagrodzenia i odszkodowania dla członków zarządu aż 15,82 mln zł. Sporą część tej kwoty stanowić mogą wypłaty dla byłych członków zarządu wynikające z kontraktów lub odpraw - pisze Parkiet.

13. maja 2008 roku stanowisko prezesa po dziewięciomiesięcznej nieobecności ponownie objął Jarosław Bauc, a rada nadzorcza odwołała Adama Glapińskiego oraz Jacka Kuźniecowa i Konrada Kobyleckiego. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Dziennik informował w 2009 roku, że odprawa Glapińskiego z tytułu zakazu o konkurowaniu miała wynieść 1,5 mln zł, 2/3 tej kwoty miał otrzymać jeszcze w 2008 roku, a kolejne 0,5 mln zł do końca maja ubiegłego roku. Można się domyślać, że po odejściu z Polkomtela pieniądze od spółki otrzymywali nadal także Kobylecki i Kuźnieców.




W 2008 roku Polkomtel mógł ponosić też koszty roszad z końca 2007 roku, gdy firmę opuścili Piotr Gaweł oraz wieloletni wiceprezes Plusa Mirosław Bielicki. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Jeśli przyjąć, że prezes zarządu dużej sieci komórkowej zarabia dwa razy więcej niż członek zarządu, a ten około 1,5 mln zł (podobne założenia obowiązują w konkurencyjnych firmach), to Polkomtel mógłby wydawać rocznie na pensje zarządzających około 9 mln zł. Jeśli tak, to odprawy mogły pochłonąć w 2008 roku 6,8 mln zł - pisze Parkiet.

Źródło tekstu: Parkiet     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6.  2010-01-04 10:46:09

    nestor: poprawione, dzięki! :-)

  • 0

    7. ~mila  2010-01-04 10:50:12  host: cyl114.internetdsl.tpnet.pl

    Witek - nie bez przesady: bo gdyby ta spółka byłaby lepjej zarządzana to część tej zmarnowanej kasy na odprawy trafiłaby do budżetu... czyli my wszyscy ponosimy po trosze tego koszty....

  • 0

    8. ~Alek  2010-01-04 10:53:42  host: 87-204-23-227.ip.netia.com.pl

    Budżet-śmudżet. Gdyby nie socjal, to 75% kasy zmarnowanej w budżecie zostałoby w naszych kieszeniach. Wszyscy ponosimy po wielokroć tego koszty...

  • 0

    9.  2010-01-04 10:55:57

    mila: od odpraw też jest podatek - to on bezpośrednio trafia do budżetu. Skarb Państwa ma 0% (słownie: zero) udziałów w Polkomtelu.

  • 0

    10.  2010-01-04 11:00:01

    WitekT - a te podatki od odpraw ? - to nie są w pewnym sensie udzialy ? ;-)

  • 0

    11.  2010-01-04 11:02:50

    olek_skype: więc jakby nie było odpraw, to by nie było podatku...

  • 0

    12.  2010-01-04 11:03:32

    olek_skype: i w ten sposób Skarb Państwa ma też udziały w Twoich przychodach... Nie tędy droga.

  • 0

    13.  2010-01-04 11:37:22

    olek_skype Idąc tym tropem, skarb państwa powinien ustalić Polkomtelowi wysokość przychodów jaką musi uzyskać w danym roku, od których oczywiście ściągnie swoją dolę, w razie gdyby Polkomtel nie osiągnął przychodów oczekiwanych przez skarb państwa wtedy ten nałożyłby karę umowną ;-)

  • 0

    14.  2010-01-04 11:38:48

    #1 mnie zadowoli połowa tej sumy lub nawet 1/3 :P

  • 0

    15. ~  2010-01-04 11:42:44  host: v06-12.opera-mini.net

    niezłe szacuki.moza sie jeszcze pokusic o analizę na jaką prace zmienili po odejsciu z polkomtela.to również ciekawe.mirekb

  • 0

    16.  2010-01-04 11:52:31

    kurka-czy to nie przesada z tymi wynagrodzeniami? 1,5 mln (mam nadzieje ze rocznie)/12 mies=125 tys zl miesiecznie!!!po opodatkowaniiu ok.100tys!!! to wiecej niz prezydent i premier razem wzieci (przynajmniej wg oficjalnych danych;). ja na mieszaknie (a w zasadzie klitke) bede sie musial zadluzyc na cale zycie a ten w 3 miechy..sprawiedliwosc, prawda?

  • 0

    17. ~  2010-01-04 11:57:01  host: ip-89-174-118-236.multimo.pl

    Masakra! Taka kasa... w głowie się nie mieści...

  • 0

    18. ~Alek  2010-01-04 11:57:38  host: 87-204-23-227.ip.netia.com.pl

    freq: Masz rację. W końcu żołądki wszyscy mamy równe. Powinna im wystarczyć miska zupy z brukwi i pajda ciemnego chleba dziennie! Tylko, zaraz-zaraz, czy to już gdzieś kiedyś nie było...?

  • 0

    19.  2010-01-04 12:05:32

    freq - firma prywatna niech płaci nawet 6 mln rocznie, wypracowali zysk, maja z czego płacić. Gdyby ta kasa pochodziła z budżetu państwa (czyli z naszych podatków) wtedy oczywiście że powinny być jakieś granice.

  • 0

    20.  2010-01-04 12:07:07

    @15 Glapinski zaraz przed polkomtelem zarzadzal radami nadzorczymi Centralwings i KGHM wiec smiem podejrzewac, ze wiedzie mu sie nienajgorzej ;) Od lat jest zwiazany z dawnym PC dlatego tez nie zdziwilo mnie, ze prawie rok temu zostal doradca prezydenta (ponoc spolecznie). Kobylecki wczesniej byl w zarzadzie TP i Orange wiec pewnie tez sobie poradzil ;) co ciekawe obaj widnieja jako wykladowcy SGH w Warszawie - spolecznie raczej tego nie robia. Kuzniecow przed polkomtelem byl dyrektorem w germanosie pozniej w centertelu, aktualnie jest dyrektorem ds. sprzedazy i logistyki w canal+ cyfrowym. watpie by taki dyrektor mial zle ;)

  • 0

    21.  2010-01-04 12:18:14

    @19 wszystko fajnie, ale... spolki z udzialem Skarbu Panstwa maja w nim ponad 75% udzialow (SP ma np. w KGHM prawie 42% i jest jedynym akcjonariuszem posiadajacym lacznie powyzej 5% akcji, PGE - 85% to SP, Orlen - 27% to SP, weglokoks - nie mam pojecia nie chce mi sie szukac). Posrednio Polkomtel jest mocno panstwowy...

  • 0

    22.  2010-01-04 12:21:43

    thonka: PGE potrzebuje dużo kasy na inwestycje, Orlen potrzebuje dużo kasy na inwestycje, KGHM też powinien zadbać o nowe złoża i utemperowanie zapędów związkowców, którzy doją go nieźle z kasy. Więc do Skarbu Państwa i tak wiele nie trafiłoby z tych 7 milionów...

  • 0

    23.  2010-01-04 12:35:59

    I kto Panie za to płaci ? Pan płaci, ja płacę, my wszyscy płacimy. Społeczeństwo płaci ;-)) A ja tak myślę,że to taka ich promocja dla członków zarządu. Tak poważnie, jak chce się mieć menagerów najlepszych ale na gruncie mało pewnym, to trzeba im zapewnic odpowiednie odprawy aby ich przyciągnąć i zapewnić im,że nie zostaną po wszystkim na lodzie kiedy jakiś czas będą bez pracy.

  • 0

    24. ~Hose  2010-01-04 13:07:51  host: 194.39.141.10

    @thonka w gruncie rzeczy masz pewną rację, jednak sam Polkomtel nie jest w żadnym razie "państwowy" i nie sądzę by ktoś wyprowadzał z niego w ten sposób pieniądze, jeśli nawet to z całą pewnością nie pieniądze podatników ;-) Pewnie niebawem wymieniani przez Ciebie udziałowcy zgodnie ze swoimi zapowiedziami "pozbedą" się udziału w tej firmie, wtedy zrobi się zupełnie klarownie.

  • 0

    25.  2010-01-04 19:12:28

    do 23: ja nie place;p

Dodaj swoją opinię