DAJ CYNK

Rośnie sieć szerokopasmowa w Polsce

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Ciepła jesień cieszy władze województw, w których przebiega operacja budowy sieci szerokopasmowych. Do tej pory - pomimo pośpiechu - z zaplanowanych 58 tys km położono tylko 22 tys.

Ciepła jesień cieszy władze województw, w których przebiega operacja budowy sieci szerokopasmowych. Do tej pory - pomimo pośpiechu - z zaplanowanych 58 tys km położono tylko 22 tys.

Pogoda odgrywa bardzo ważną rolę w budowie szkieletowych sieci szerokopasmowych w Polsce. Trwające ciepła jesień sprzyja szybkiej realizacji, ale bez łagodnej zimy, budowa i jej rozliczenie do końca 2015 roku może być trudne do wykonania. Podobnie jak wypełnienie unijnych wymogów Agendy 2020.

W Polsce Wschodniej docelowo ma pojawić się ponad 10 tys km światłowodów. Na chwilę obecną z zaplanowanych 2240 km jest gotowa dokumentacja dla 1725 km, wybudowano 980 km i zainstalowano 111 szaf kablowych. Do końca, wartego ponad 327 mln zł projektu, pozostało 10 miesięcy.

Postępy w innych regionach wyglądają lepiej. W województwie lubuskim ukończono już budowę 1450 km sieci, kilka tygodni temu zakończono realizację jednego z czterech projektów w województwie pomorskim (ponad 1800 km), a pozostałe mają zostać zakończone w 2015 roku. W grudniu budowa ma się zakończyć w woj. wielkopolskim i dolnośląskim, a wiosną w zachodniopomorskim.

Pamiętajmy, że jeśli chodzi o infrastrukturę szerokopasmową, jeszcze niedawno w Polsce była pustynia. W obecnej perspektywie budowaliśmy podwaliny, sieci szkieletowe oraz częściowo ostatnią milę. Pierwsze lata były trudne, bo w województwach nawet nie było inwentaryzacji, kto co buduje i jakie ma plany inwestycyjne. Dopiero wraz z uchwaleniem megaustawy, która pozwoliła interweniować samorządom w budowę sieci, i po tym, jak samorządy przeprowadziły pełną inwentaryzację własnych sieci, prace przyspieszyły - tłumaczy wiceminister Iwona Wendel z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Dziś mamy wybudowane około 22 tys. km światłowodów z zaplanowanych 58 tys. km, czyli zbliżamy się do półmetka. Przy sezonach budowlanych, jakie nam jeszcze zostały, i przy tempie budowy od 30 do 100 km sieci dziennie powinno nam się to udać - zapewnia minister.

Do sprostania wymogów Agendy 2020 potrzebnych będzie 9 mln nowych łączy. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wycenia koszty ich budowy na 25-26 mld zł. Ok 20% tej kwoty pokryją dotacje unijne, a dużą część kwoty muszą zostać pokryte ze środków operatorów. Ze względu na to zostanie do nich skierowanych wiele programów pomocowych. Mówi się o dotacji w wysokości połowy kosztów inwestycji, ale niektóre przypadki zostaną rozpatrzone indywidualnie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna; wł