Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rosja zmusi do odszyfrowania wiadomości w komunikatorach

Rosja zmusi do odszyfrowania wiadomości w komunikatorach

orson_dzi 21 Czerwca 2016 12:22

12 6

Nowa ustawa antyterrorystyczna budzi emocje nie tylko w Polsce. Rosja również wprowadza nowe porządki w tym zakresie.

Nowy projekt rosyjskiej ustawy antyterrorystycznej zakłada nadanie Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB) możliwości nakazania dowolnym firmom odszyfrowania wiadomości wysłanych za pomocą popularnych komunikatorów. FSB miałaby wtedy pełny dostęp do korespondencji wysyłanych przez np. Facebook Messengera.




Za niestosowanie się do prośby FSB przewidziane zostały kary, które w przeliczeniu na dolary nie są zbyt wysokie. Dla firm jest to kwota 1 mln rubli, czyli ok 15 tys. dolarów, a dla zwykłego obywatela 3 tys. rubli.

Źródło tekstu: theregister; wł     

Dodaj do:

Tagi: rosja

w sumie: 27
  • 0

    8. ~Piotrek  2016-06-21 13:49:05  host: apn-77-114-72-45.dynamic.gprs.plus.pl

    Notariusz wszystko podpisze co mu przezes przedstawi - teoretycznie ma 30 dni ale na 100 % przed szczytem NATO ustawa będzie już obowiązującym prawem - rejestracja SIM nowych 30 dni od daty podpisania przez Prezydenta a starych chyba 6 miesięćy - ale mówi się o 1 lutego 2017.

  • 0

    9. ~Marcin  2016-06-21 14:21:04  host: 178-37-154-181.adsl.inetia.pl

    @7. Ja też nie wchodzę w politykę bo ogólnie to drażnią mnie kłótnie kolegów z pracy o politykach. Tylko zastanawiam się i pytam czy jest jakiś wyznaczony czas na podpisanie ustawy przez Prezydenta ?

  • 1

    10. ~aero666  2016-06-21 15:10:32  host: 188.146.8.234.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @9 Prezydent ma 21 (w szczególnych przypadkach 7) dni od przedstawienia mu ustawy na decyzję i podpisanie. Pozostałe opcje to weto albo wniosek do TK.

  • 1

    11. ~smmog  2016-06-21 15:44:55  host: 4.net.igaz.net

    Najpierw trzeba mieć prezydenta, ten obecny aby ulzyć sobie w pracy zrobił pieczątkę z własnym podpisem teraz już nawet już nie musi byc obecny jego zastępcy sami pobijają tfuu podpisują co tam trzeba - zresztą kto by czytał skoro wyszło spod eki nieomylnego rządu to mozna w ciemno podpisywać

  • 1

    12.  2016-06-21 15:51:22

    9 - Prezydent już podpisuje ustawy uchwalone na posiedzeniu Sejmu, na którym antyterrorystyczną uchwalili ;-)

  • 0

    13.  2016-06-21 16:20:12

    W Rosji mają dowcip. Obywatela zmusić aby wyłączył szyfrowanie w komunikatorze. Gdzie oni poznawali tego się dowiedzieli, przy kartoflach? Prawda taka że 90% komputerów chodzi na Windows gdzie kod mamy zamknięty, zerowy wpływ na działanie, tym bardziej w świecie mobilnym.
    Ustawa antyterrorystyczna i tak wejdzie w życie. Za szyfrować łatwo odszyfrować bez klucza bardzo trudno. Nawet Wi-Fi dobrze zabezpieczone czyli brak możliwości wykorzystania TKIP tylko WPA2, brak zdalnego panelu administracyjnego i inne zabezpieczenia oraz system po łatany i będzie trudno odszyfrować Wi-Fi przy AES-CCMP (powodzenia)

  • 1

    15. ~  2016-06-21 16:46:59  host: 188.146.11.44.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @12. Skąd ta pewność? Pracujesz w kancelarii...

  • 1

    16. ~jan  2016-06-21 17:55:45  host: i123.dbsinternet.pl

    To nic nie zmienia .
    Nakup sobie 20 starterow.
    na rejestracje masz 2 miesiace.
    za 2 miesiace mozesz z tego numeru niezle zaszalec.

  • 0

    17. ~greg  2016-06-21 19:01:59  host: 178235202250.warszawa.vectranet.pl

    wytłumaczcie mi coś bo nie rozumiem: załóżmy że FSB chce wiedzieć co ja piszę w jakimś komunikatorze.Wchodzą do mnie do chaty o 4 nad ranem , stosują znane sobie tortury i po 10 minutach sam otworzę im tą dyskusję.Po co im specjalne uprawnienia? Przecież to Rosja i służby bezpieczeństwa robią tam co chcą.To u nas musi być ustawa...

  • 0

    18. ~Przyszły_Senior  2016-06-21 22:34:01  host: user-164-126-225-213.play-internet.pl

    Ja jestem bardzo ciekaw, jak to będzie z seniorami, którzy mają telefony na kartę, kupione ileś lat temu przez dzieci, które wyemigrowały, a seniorzy schorowani i ciekawe czy numer zarejestrują.

  • 1

    19.  2016-06-21 23:49:03

    Może być ciężko. Ale z drugiej strony ci schorowani seniorzy, korzystając z oferty na kartę, muszą przecież od czasu do czasu jakoś doładowywać swoje konto. A więc i z rejestracją będą musieli sobie poradzić.

  • 1

    20. ~mm  2016-06-22 11:14:33  host: user-94-254-176-19.play-internet.pl

    @19
    I przez pół roku nikt seniorów nie odwiedzi? Nie mają jakichś młodszych ogarnięty znajomych którzy im pomogą? To raczej problem dla ludzi mają pełną szufladę kart na różne okazje a nie seniora który ma jedną kartę

  • 0

    21.  2016-06-22 11:29:52

    15 - pewność mam bo przeczytałem na stronie prezydent.pl , że już 15 czerwca podpisał ustawę uchwaloną 10 czerwca ;-) Fakt, ustawa z Sejmu do niego trafiła bezpośrednio - po powrocie z Senatu...
    Satysfakcjonuje Cię odpowiedź leniwy anonimie?

  • 0

    22.  2016-06-22 11:33:57

    Ja widzę, że Polak tylko by chciał... Ale jak może to ma w [...] ;-) Najgorsze, ze może, nie robi i cwaniakuje. No ale to z głupoty, której narodowi nie brakuje ;-)

  • 0

    23. ~  2016-06-22 11:55:38  host: 188.146.140.99.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl