Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rosja: Koniec anonimowego dostępu do Wi-Fi

Rosja: Koniec anonimowego dostępu do Wi-Fi

LuiN 8 Sierpnia 2014 10:34

4 9

russian wi fi luin Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w opublikowanym dziś dekrecie poinformował, że od 1. sierpnia zakazany jest w Rosji anonimowy dostęp do publicznych sieci Wi-Fi - czytamy w Rzeczpospolitej.

Od teraz osoby chcące skorzystać z darmowego hotspota będą musiały podać swoje imię, nazwisko oraz numer dowodu osobistego lub paszportu. Natomiast operatorzy sieci Wi-Fi zobowiązani są do przechowywania danych osobowych osób logujących się do ich otwartych (już nie do końca) sieci.




Oprócz danych dotyczących logowania, przechowywane mają być również informacje dotyczące rodzaju i ilości wykorzystywanych przez użytkownika danych - przez co najmniej pół roku.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:

Tagi: dmitrij miedwiediew | rosja | wi-fi

w sumie: 39
  • 3

    20.  2014-08-08 15:06:32

    e tam agenci biorą na wcieczke do rosji burner phone'a czyli jednorazówki z kartą zagraniczną i wlaczają przycisk roaming i tyle

  • 4

    21. ~  2014-08-08 15:14:49  host: host-31-6-146-134.dynamic.mm.pl

    W Rosji nabywając starter trzeba okazać paszport (ichni dowód osobisty), teoretycznie sprzedaż obcokrajowcom jest zabroniona, teoretycznie bo korupcja jest wszechobecna, biorą nawet ryby...

  • 6

    22. ~kleofas  2014-08-08 15:18:55  host: 31.130.108.242

    charakterystyczne dla krajów :"rozwijających się": Premier dziś ogłosił (08.08.2014), że od 01.08.2014 obowiązuje...i to jeszcze dekretem (dawniej ukaz); ten kraj nie zmieni się chyba nigdy...

  • 6

    23.  2014-08-08 15:37:00

    Putinek się boi terrorystów z Ukrainy ;)

  • 5

    24.  2014-08-08 15:57:09

    OJ Puciek się zakałapućkał nie wie co robić i dostał kociokwiku po prostu. Z tego co czytałem to te chore panstwo jest skażone radioaktywnie na 1/6 powierzchni. Cóź 1000 prób nuklaernych zrobiło swoje.

  • 0

    25.  2014-08-08 16:01:15

    nie ważne ile i czy przechowują tylko co z tym robią! bo jeżeli ktoś chce wiedzieć czy korzystam z redtuba czy nie to proszę bardzo mogę się zarejestrować i mam to gdzieś.

    z jednej strony to dobrze bo skończy się chamstwo,bluzgi i groźby...bo przecież jestem anonimowy to mogę kozaczyć i obrażać wszystkich na prawo i lewo.jeśli to jest po to to jak najszybciej powinni to wprowadzić na całym świecie...ale jeśli (i tu w przypadku Rosji opcja bardziej prawdopodobna ) chodzi o ukręcenie głowy "wolności słowa" to jest to karygodne.

    Poza tym czy wszyscy jesteśmy na tyle naiwni aby wierzyć że to już nie jest robione-służby specjalne mogą i robią wszystko(przykład podsłuchiwania kanclerz Niemiec przez NSA)

  • -1

    26.  2014-08-08 16:08:17

    niemców trzeba kontrolowac to taki naród jak rosjanie musi być trzymany za morde, nie dziwie sie amerykanom ze nie ufają Merkelowej, chociaż sam ja lubię

  • 1

    27.  2014-08-08 16:11:41

    trzeba czy nie trzeba to inna kwestia...chodzi mi o to że jak będą chcieli to nawet (w teorii chronione - rządowe) telefony czy laptopy można śledzić a co dopiero urządzenia tych co wierzą w POTĘGĘ antywirusów i firewalli w wersji FREE!

  • 4

    28.  2014-08-08 16:14:10

    Cóż, jak to mówią: "Rosja to stan umysłu"...

  • 1

    29. ~Ktoś  2014-08-08 16:54:05  host: 37.31.24.131.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    A czy jest jakiś obowiązek korzystania z darmowych kostpotów wifi? chyba nie:) Więc w czym problem w ogóle? Jakby w USA wprowadzili to na okoliczność walki z "terroryzmem" to każdy by chwalił hehe

  • 1

    30.  2014-08-08 17:10:44

    Przy okzaji polecam bardzo dobr serial "Person of Interest" [poczatkowe odcinki nie sa najlepsze ale potem jest swietnie

  • 1

    31. ~  2014-08-08 17:49:44  host: abtn186.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Przecież ktoś może podać fałszywe dane - inne imię i nazwisko i inny numer dowodu.

  • 1

    32. ~JustMe  2014-08-08 20:58:19  host: cpc43-wolv14-2-0-cust146.16-1.cable.virginm.net

    Przygotowania znaczy się... Starają się oddzielić resztę świata od Rosji czy Rosję od reszty świata.

  • 2

    33. ~Calm7 * Jumpnijta się z EryTM  2014-08-08 21:05:51  host: n06-10-03.opera-mini.net

    31). Pewnie, że może. Możesz podać. A później Nam napisz, ile czasu przesiedziałeś - jak Cię namierzą. (pod warunkiem, że przeżyjesz). * 32). A Ty nie myśl, że jak smsa nie mogę wysłać, to możesz czuć się swobodnie! ;-) Ć! Ć! Ć!

  • 0

    34. ~encyklopedia PWN  2014-08-09 08:21:39  host: host-89-230-67-160.rzeszow.mm.pl

    hahaha dobrze tak ruskim:))

  • 1

    35.  2014-08-09 15:07:11

    @1&31. Przypuszczalnie będzie podobnie jak przy zakupie starterów z numerami komórkowymi. Teraz trzeba będzie udać się do zarządcy danego punktu WiFi, okazać mu stosowne dokumenty a w zamian otrzyma się przypisane danej osobie hasło dostępu. Na tej podstawie już można gromadzić dane o poczynaniach danego użytkownika w sieci.

  • 2

    36.  2014-08-09 15:15:13

    Generalnie ja nie mam szczególnego problemu z zakceptowaniem obowiązku rejestracji kart SIM oraz ewentualnie dostępu do otwartych punktów WiFi, ale tutaj trzeba sobie zdawać sprawę z kim ma się do czynienia. Jest to państwo, gdzie nie ma silnej kontrolującej opozycji, gdyż jest ona aktywnie niszczona przez aktualną władzę. Chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości, że tak duża gorliwość we wprowadzaniu powyższych rozwiązań nie służy przede wszystkim zwalczaniu terroryzmu. Co prawda ruskie sobie nieźle nabruździli z czeczenami oraz aktualnie ukraińcami, ale potencjalni terroryści powinni sobie zdawać sprawę, że w państwach totalitarnych przemoc wobec mieszkańców nie ma sensu, gdyż nie spowoduje ugięcia się władzy a tym bardziej jej zmiany. Ba, może mieć nawet przeciwny skutek i taka władza otrzyma większe poparcie społeczeństwa na różnego rodzaju akcje odwetowe i to nie zależnie czy ataki były sfabrykowane/sprowokowane czy też nie.

  • -1

    37. ~Ktoś  2014-08-09 21:35:44  host: nyl9.internetdsl.tpnet.pl

    Gormar: wszędzie niszczy się opozycję. W Pl PO też chętnie zniszczyłoby opozycję. W Rosji po prostu zrealizowano dążenia PO :)

  • 1

    38. ~unkn_own  2014-08-11 10:39:34  host: 195.117.147.146

    To może dowcip w temacie:
    Z kim graniczy Rosja?
    - Z kim chce.
    A z kim chce?
    - Z nikim.

  • 1

    39. ~GMOzabija  2014-08-12 00:40:34  host: 031011154083.warszawa.vectranet.pl

    no ladnie robia kolejne chiny

Dodaj swoją opinię