Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Roaming w UE - nowe stawki od 1 lipca

Roaming w UE - nowe stawki od 1 lipca

LuiN 8 Maja 2015 08:07

6 3

Wiemy już jakie będą maksymalne stawki za usługi w roamingu na terenie UE. Spadek cen wynika jedynie z różnicy kursów wymiany euro.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 531/2012 z 13 czerwca 2012 roku w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii, 1 lipca 2015 roku wchodzą w życie nowe stawki za korzystanie z usług mobilnych w roamingu. Tym razem różnica w końcowej cenie usług to jedynie efekt ponownego przeliczenia stawek z euro na złotówki - KE nie obniżyła w tym roku cen.

Poziom detaliczny, stawki maksymalne:
w Euro bez VAT w PLN bez VAT w PLN z VAT
połączenia wychodzące (min) 0,19 0,77 0,95
połączenia przychodzące (min) 0,05 0,20 0,25
SMS 0,06 0,24 0,30
MMS 0,20 0,81 1,00
transmisja danych (MB) 0,20 0,81 1,00
1 euro = 4,0889 zł (średnia referencyjnych kursów wymiany opublikowanych 03.03., 01.04., 01.05.2015 r. w Dziennikach Urzędowych Unii Europejskiej)




Maksymalna stawka za minutę połączenia wychodzącego spadła tym samym o 2 gr brutto, cena połączeń przychodzących nie zmieniła się, o 1 gr spadła maksymalna cena SMS-ów, a po 2 gr obniżyły się ceny 1 MB transmisji danych i MMS-a. Zmiana cen odpowiada różnicom w kursie euro, które jest tańsze niż przed rokiem. Operatorzy mogą zaoferować swoim klientom niższe ceny, jednak w ostatnich latach podstawowe stawki roamingowe rzadko były inne niż wartości maksymalne.

Rozliczenia w roamingu regulowanym na poziomie detalicznym powinny odbywać się w następujący sposób:
  • dla połączeń głosowych - opłaty naliczane sekundowo zarówno dla połączeń wykonywanych jak i odebranych. Dla połączeń wykonywanych dostawca usług może określić minimalną długość pierwszego impulsu nieprzekraczającą 30 sekund,
  • dla wiadomości SMS - opłata za każdą wysłaną wiadomość, operatorzy nie pobierają opłat za odebranie wiadomości SMS,
  • transmisja danych - opłata za każdy wykorzystany megabajt danych, naliczanie według kilobajtów, z wyjątkiem MMS, za które może być pobierana opłata jednostkowa. W takim przypadku opłata za przesłanie lub odebranie MMS nie przekracza maksymalnej opłaty detalicznej za transmisję danych.

Operatorzy świadczący usługę roamingu międzynarodowego będą się rozliczać zgodnie z poniższymi średnimi stawkami:
w Euro bez VAT w PLN bez VAT
połączenia wychodzące (min) 0,05 0,201
SMS 0,02 0,080
transmisja danych (MB) 0,05 0,201
1 euro = 4,0889 zł (średnia referencyjnych kursów wymiany opublikowanych 03.03., 01.04., 01.05.2015 r. w Dziennikach Urzędowych Unii Europejskiej)

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:

Tagi: stawki | uke | ke | roaming

w sumie: 32
  • -1

    13.  2015-05-08 10:25:07

    Teraz to już nie ma dużego problemu, nawet wyjeżdżając za granicę niekoniecznie trzeba szukać miejscowej karty (choć oczywiście jak na dłużej - warto). Jak ktoś chce mieć kontakt z rodziną to przełknie te 25 groszy za minutę odebranego połączenia bez większych problemów.
    Myślę, że w kwestii roamingu teraz starania powinny pójść w cywilizowanie poziomu stawek w krajach spoza UE, a popularnych turystycznie, typu Turcja, czy inne Tunezje.

  • 0

    14.  2015-05-08 10:41:32

    @9 w zdecydowanej większości krajów EU możesz obniżyć koszty do zera, ponieważ nie będziesz w stanie skorzystać z żadnej daty. Na razie jest dwóch operatorów którzy świadczą taką usługę (na Litwie i Słowenii)

  • -1

    15.  2015-05-08 11:06:18

    @ 3 Gdzie Cię jakiś operator takimi połączeniami " Wabi " bo ja nic takiego na rynku nie widzę .....

  • 0

    16.  2015-05-08 11:23:52

    @13
    Jak konkretnie widzisz te "starania"? Okupacja Tunezji przez UE?

  • 1

    17. ~Marek36  2015-05-08 11:45:49  host: dmc77.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A ja jestem ciekawy kiedy w końcu będzie obniżka połączeń na numery zagraniczne do krajów UE? Dzwoniąc ze standardowej sieci (nieważne czy to Play czy Plus) na stacjonarkę w Niemczech nadal płacimy ok. 2 zł, raz taktowanych co pół minuty a raz co minutę. To jest bardzo drogo jak na dzisiejsze czasy. Oczywiście są sieci gdzie takie połączenia kosztują kilka groszy (Lycamobile czy Klucz) ale chodzi o to aby te opłaty były niższe u standardowych operatorów. Czy takie połączenia nie będą obniżane na zasadzie jakiegoś zarządzenia ze strony komisarzy UE?

  • -1

    18.  2015-05-08 12:52:44

    @17
    W nowym pakiecie koszt polaczen miedzynarodowych do EEA mial byl w detalu sciety od cen polaczen roamingowych, ale to bylo jeszce porzed propozycja "likwidacji roamingu".

  • 0

    19. ~  2015-05-08 12:58:06  host: user-94-254-133-21.play-internet.pl

    Najpierw patrzę na te ceny u jakieś takie same jak teraz... Dopiero przeczytałem ze nie zmienili... :( kiepsko

  • 1

    20.  2015-05-08 18:10:46

    Teleplay i świat stoi otworem ;) Ewentualnie dowolny komunikator internetowy. Zawsze można było ten roaming czy połączenia międzynarodowe obejść.

  • 0

    21.  2015-05-08 20:12:07

    17 - widać jesteś jednym z tych, którym się nie chce? Moja teściowa ma do synka w Niemczech cenę 49 gr brutto na stacjonarny i bodaj 99 gr na komórkę ;-)

  • 0

    22. ~mirekb  2015-05-08 22:38:10  host: public-gprs514567.centertel.pl

    marzeniem bylby zapis ze roaming=rozmowy miedzynarodowe w eog i do 200 jednostek-min/sms/mb miesiecznie schodzilo z abo w pl..za rozsądną oplata za pakiet

  • 0

    23.  2015-05-09 11:46:40

    @ 17 ale dowaliłeś ,kto tak dzwoni , do niemiec od zawsze dzwonie albo z domowego z upc połączenia na stacjonarne są za darmo, albo od 8 lat dzwonie przez voip ,połączenie stacjonarny to az 7 gr a komórka 24 gr,doszło ostatnio sieć vectone oni mają połączenia po 5 gr a na komórki 19 gr ,

  • 0

    24.  2015-05-09 12:43:21

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Nasz operator płaci 0.20 zł za minutę (nal. sekundowe), a jednocześnie pobiera 1 zł (sek. od 30 sekundy)? No to ładna marża. Jeszcze lepsza w przypadku krótkich połączeń - za 3 sekundy połączenia zapłacimy 50gr, a operator zapłaci 1 grosz :D

  • 0

    25. ~Calm7  2015-05-09 20:48:57  host: user-94-254-133-129.play-internet.pl

    @21 nie wiedziałem że w Niemczech obowiązuje waluta peeleny;-)

  • 0

    26. ~Marek36  2015-05-10 08:47:02  host: dmc165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @wlo
    Tu nie chodzi o to czy mi się chce czy nie bo ja sobie poradzę ale o sporą ilość osób które nie są tak biegli w nowinkach technicznych. Mam wiele osób starszych w rodzinie którzy korzystają z sieci Plus na kartę a że są w jednej sieci to mają na stałe ustawiony no limit w sieci. Raczej nie wyrażam sobie jakby mogli nagle korzystać z innych "dobrodziejstw telekomunikacji" skoro rzadko korzystają z smsów nie mówiąc już o internecie. Niestety w tej ofercie (najnowsza oferta Plusa) połączenia na stacjonarkę do Niemiec kosztują ok 2 zł. Podobna stawka jest niestety również w Play a w orange strefa (numer stacjonarny!) 1,46 zł i wszystko taktowane od 1 minuty a dopiero potem co pół minuty. W ich przypadku nie ma sensu zmieniać sieci na Lycamobile czy Vectone, skoro korzystają w rodzinie z jednej sieci.
    W tym przypadku operator (Plus, Play, Orange itp) ostro naciąga swoich abonentów bo skoro w UPC czy zwykłej stacjonarce jest no limit na stacjonarki w całej UE a z komórki trzeba płacić nadal ok 2 zł

  • 0

    27.  2015-05-10 10:54:11

    @26 Marek36 sporo operatorów VoIP ma możliwość wdzwaniania się przez numer dostępowy. Wpisujesz babci numer w książce w postaci "numer dostępowy, pauza, numer docelowy" i dzwoni przez VoIPa nawet o tym nie wiedząc. Skype miał kiedyś taką usługę Skype To Go przez którą można się wdzwonić do Skype. Ja czasami wykonuje po prostu połączenie konferencyjne do dwóch numerów które chcą pogadać i sobie gadają. Tak chyba najłatwiej zestawić połączenie dla dwóch mało biegłych osób ;)

  • 0

    28. ~rock  2015-05-10 11:32:43  host: 77-88-177-9.internetia.net.pl

    Witam,
    korzystając z telefonii Voip można zapomnieć o roamingu.
    Do tego nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza.

  • 0

    29. ~Marek36  2015-05-10 15:17:43  host: dmc165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dzięki wielkie za rady, wszystko wygląda fajnie ale jak z takiej opcji skorzystać? Tak dla przykładu jak skorzystać z takiego przekierowania np. z Plusa lub RBM do sieci UPC gdzie mam darmowe minuty na numery zagraniczne? Oczywiście wiem że jest aplikacja na telefon z której można skorzystać ale mnie interesuje to przekierowanie z klasycznego telefonu np. samsunga s5610 do UPC? Może ktoś opisać ze szczegółami jak to zrobić?

  • 0

    30. ~rock  2015-05-10 16:40:14  host: 77-88-177-9.internetia.net.pl

    Do 29.
    Operatorzy VOIP, np. Halonet mają opcję przekierunkowania rozmów.

  • 0

    31. ~  2015-07-13 19:13:14  host: abah3.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak to jest, że my będąc np. w Niemczech i dzwoniąc do Polski płacimy prawie złotówkę za minutę a taki niemiec będąc w Polsce dzwoni do siebie do Niemiec za 9centów za minutę (niecało 40groszy). Wiem bo sam mam taką niemiecką kartę do dzwonienia do D.

  • 0

    32. ~eko  2015-07-28 13:47:34  host: 79.98.107.90

    Najlepszym aktualnie operatorem voip jest easyCALL

Dodaj swoją opinię