Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Roam like at home - wstępna ocena UKE

Roam like at home - wstępna ocena UKE

orson_dzi 5 Lipca 2017 17:54 Aktualizacja: 5 Lipca 2017 20:09

6 1

rlah uke

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaprezentował na Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wstępną ocenę wprowadzenia zasady roam like at home. Zasadę prawidłowo wprowadziło tylko czterech operatorów.

Według wstępnej oceny UKE, zasadę roam like at home wprowadziło tylko czterech operatorów - Orange, Play, Plus i T-Mobile. Pozytywnej oceny nie otrzymał Lycamobile oraz Virgin Mobile.

UKE przyznał, że nie zweryfikował wszystkich kilku tysięcy cenników, które obowiązują obecnie. Urząd zweryfikował materiały, które przysłali operatorzy, oraz informacje ze stron internetowych operatorów. Na podstawie obecnych statystyk z RLAH korzysta obecnie 96% abonentów polskich sieci. 2,12% abonentów nie ma dostępu do RLAH, a w przypadku 1,88% nie zostało to jeszcze zweryfikowane.

Prezes UKE podkreślił, że jeśli klient korzysta więcej z usług w roamingu oraz jest zalogowany do nadajników zagranicznych sieci dłużej niż do Polskich, to operator może mu doliczyć dodatkowe opłaty.

Operatorzy - NC+, Plus i Virgin Mobile złożyli do UKE wnioski o wprowadzenie możliwości stosowania dodatkowych opłat roamingowych.

Aktualizacja




Piotr Mieczkowski z EY napisał na Twitterze, że na podstawie danych od 3 polskich operatorów, można ocenić, że transmisja danych w roamingu "na dziś" wzrosła 19 razy od momentu wprowadzenia RLAH. Z wcześniejszych rozmów TELEPOLIS.PL z operatorami wynikało, że spodziewają się dużego wzrostu, szczególnie w początkowym okresie po wprowadzeniu nowych zasad rozliczeń.

W tym miejscu chciałbym też przypomnieć wykresy z opublikowanego przez UKE "raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2016 roku". Jak wspominał w czerwcu Marcin Cichy, prezes UKE, tylko 10% Polaków korzysta z roamingu. Biorąc pod uwagę dane GUS (na koniec 2016r.) taki osób było 3,84 mln.

uke raport

uke raport

uke raport

Źródło tekstu: UKE, Twitter, wł     

Dodaj do:

Tagi: uke | roam like at home | roaming 2017 | rlah

w sumie: 98
  • 0

    82. ~pabloki  2017-07-06 16:15:33  host: apn-46-76-217-184.dynamic.gprs.plus.pl

    wlo ja wiem o co chodzi z tym plusem , już sie dowiedziałem. to nie tak jak myślisz. ale sam sie dowiedz w tej kwestii.

  • 0

    83. ~pabloki  2017-07-06 16:18:30  host: apn-46-76-217-184.dynamic.gprs.plus.pl

    jak zadasz plsuowi ładne pytanie mailowo to odpowiedzą . to nie tak że wycofują. chodzi o coś innego . ale jeśłi dosłownie brać to tak wycofali z cennika. chocusługa jest i będzie świadczona zgodnie z zasadami rlah. o jej , zaraz za dużo napiszę wiec zachęcam do zapytania ich o co chodzi z tym roamingiem i ja+na kartę I.

  • 0

    84. ~pabloki  2017-07-06 16:20:08  host: apn-46-76-217-184.dynamic.gprs.plus.pl

    81 no sam wysówasz takie twierdzenie . zacytowałem Twoj post . zaprzeczasz ? cały świat to widzi a jeden wlo nie.

  • 0

    85.  2017-07-06 16:21:20

    Panowie spokojnie.... Umówcie się gdzieś na browar/kawę/flaszkę i podyskutujcie :-) @pabloki jeśli coś wiesz podziel sie bo wczoraj rozmawiałem z BOK Plusa i oni nic nie wiedzą o żadnych zmianach. Jak chcesz to napisz na priv.

  • 0

    86. ~pabloki  2017-07-06 16:22:30  host: apn-46-76-217-184.dynamic.gprs.plus.pl

    ok. inaczej . wskaż gdzoe w rozporządzeniu podzielono usługi że pre paid nie mam mieć no limit rlah tylko aboanet. ja rozgraniczenia nie widze . przypominam że abonent t także abonent na kartę, kiedyś zwany użytkownikiem.

  • 0

    87. ~pabloki  2017-07-06 16:26:01  host: apn-46-76-217-184.dynamic.gprs.plus.pl

    85 bo zmian nie ma , chodzło coś innego . nie mogę napisac na priv bo nie mam konta a tu wlo by sie dowiedział. tak, nie ma zmian i bok plus mówi prawde tylko wlo sobie rzeczywistośc nagina bo plus opublikował cennik ja+na kartę I w którym usunięto usługę roamingu co wżadnym zakresie nie oznacza że usługa będzie wycofana lub niezgodna z rlah. ojjjj, zaraz sie wygadam . a nie mogę , przez wlo.
    sam przejżyj posty wlo i zobaczysz że tu wypiera sie tego co pisał wcześniej.

  • 0

    88.  2017-07-06 16:32:20

    Wasze kłótnie, Wasza sprawa, mnie wystarczą sprzeczki z moją żoną :-) Nie ukrywam że jako mieszkańcowi UK zależy mi jedynie by nikt nie wyłączyli mi numeru lub nie dezaktywowali roamingu, na FUP jestem emocjonalnie i psychicznie gotowy :-) @Pabloki piszesz tu dość dużo sugeruję dokonać męskiej decyzji i założyć sobie konto :-)

  • 0

    89.  2017-07-06 16:33:33

    lord_kr - poznał tajemnicę... Niech ją zachowa dla siebie ;-)

  • 0

    90.  2017-07-06 16:36:38

    Myślę że wkrótce wszyscy ją poznamy. Jeśli Plus coś pokręci po prostu przeniosę numer do Nju :-)

  • 0

    91.  2017-07-06 16:45:45

    lord_kr - a co ma pokręcić? Zasady promocji europejskiej są jasne. Uważam, ze całkowicie zgodne z przepisami. Ładnie i prosto określają zasady korzystania w przypadku posiadania pakietów zamkniętych, czy otwartych - z oddzielnymi pakietami transmisji danych i w ramach pakietów usług.
    W nowej taryfie po prostu nie ma roamingu a promocja roamingowa dla tej taryfy jest tylko do końca lipca. Jeśli gość wie co będzie w sierpniu... To ma potężną wiedzę! I ja mu wierzę, że ją ma ;-)

  • 0

    92.  2017-07-06 16:49:34

    Zgodnie z aktualnymi regulaminami promocji (abonamentowymi) też Plus umożliwia korzystanie z roamingu do 31/07/2017 ;-)
    Jestem pewien, ze Plus mu przekazał informację co później. Ale z klauzulą dotrzymania tajemnicy!!

  • 0

    93. ~pabloki  2017-07-06 18:56:47  host: 188.146.134.201.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @lord konta nie zamierzam.zakładać
    @wlo klauzuli tajności nie ma , każdy może sie dowiedzieć a to co bełkoczesz w 92 nt. umożliwienia korzystać z roamingu to zwykly belkot. ale jak chcesz wiedzieć to wysil się i dowiedzieć się sam

  • 0

    94.  2017-07-06 19:16:38

    93 - ja nie mówię, ze nie będzie możliwości korzystania z roamingu przecież. Ja mówię tylko co podają regulaminy. A co będzie - zobaczę jak będzie. Nie mam z tym problemu bo nie oczekuję na nic. Mam świetne oferty, z których operator się nie wycofa z pewnością. Od ponad roku bezstresowo - także z roamingu - korzystają użytkownicy numerów z taryfami, o których mówię. Już chyba ze 2 numery mam "wolne", jakoś jesienią reszta przejdzie w umowy na czas nieoznaczony... I nie planuję nic zmieniać, bo nie ma w ofertach nic lepszego póki co ;-) I t jest dla mnie najważniejsze a nie to czy ktoś w Skarżysku będzie miał roaming zgodny z RLAH i FUP czy nie ;-)

  • 0

    95.  2017-07-06 19:24:47

    A żeby mój bełkot więcej osób "usłyszało" - np. dosłowny cytat z promocji dla indywidualnych:
    10. Dla Promocyjnych Planów cenowych JA+ 49,99+ oraz JA+ 39,99 Abonent może korzystać z usług w roamingu (Połączenia w roamingu i Pozostałe usługi w roamingu) do 31/07/2017.

    Ciekawe, ze nie piszą o wyższych taryfach w tym planie nie? No ale to pewnie ta słodka tajemnica przekazana przez Plusa ;-)
    BTW - wyższe taryfy mają pakiety międzynarodowo-roamingowe. Małe.

  • 0

    96.  2017-07-06 19:31:15

    93 - Twój błyskotliwy analityczny umysł wspomagany właściwie dobranymi przez żonę prochami wyjaśni przyczynę zmiany regulaminów w ciągu kilku dni właśnie w tym zakresie?

  • 0

    97. ~pabloki  2017-07-06 19:51:14  host: 188.146.134.201.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    96 nie..sam się dowiedz. ja nie ujawnię. wogole nie wiem po co znow sie chwalisz swoją ofertą. ja widzę ze to nie mi prochy sa potrzebne. tak czepiasz się mojej żony bo potrzebujesz specjalisty,ale jestem pewien ze u siebie tez jakiegoś psychiatre znajdziesz...

  • 0

    98.  2017-07-06 19:58:20

    97 - ja się Twojej żony czepiam? No przesadzasz... Ja doceniam Jej fachowość! Jeśli z kilku postów, które Jej pokazałeś doszła do wniosku, ze jestem debilem... Mnie żona do 4 specjalistów prowadzała a oni nawet po konsultacjach nie doszli co ze mną jest ;-)
    No naprawdę doceniać trzeba takiego specjalistę. Dlatego doceniając, myślę, ze wie co Ci polecić, żebyś mógł możliwości i tak specjalnego umysłu jeszcze bardziej zwiększyć.

    Co do mojego pytania o wiedzę nt. regulaminów - było retoryczne ;-)

  • 0

    99.  2017-07-07 08:28:16

    @91: a ja nie wierzę. Bo każdy kto mówi "wiem, ale nie powiem" to w rzeczywistości g... wie

  • 0

    100. ~pabloki  2017-07-07 11:47:39  host: apn-46-169-194-94.dynamic.gprs.plus.pl

    99 ale ja wiem ale nie mogę powiedzieć bo wlo sie dowie . klauzuli tajności nie mam ale że wlo nie rozmawia normalnie piszac wprost to ja nie podam .

  • 0

    101.  2017-07-07 12:13:03

    100 - śmieszny jesteś ;-)
    Wiesz co mnie interesuje w Plusie na kartę - teraz i w przyszłości? Tylko i wyłącznie cena za roczne utrzymanie leżakujących numerów. Nic, kompletnie nic więcej.

Dodaj swoją opinię