Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości RIM ugnie się pod żądaniami Indii?

RIM ugnie się pod żądaniami Indii?

Q! 15 Sierpnia 2010 16:42

0 0

Do końca sierpnia rząd Indii dał czas RIM na umożliwienie dostępu do szyfrowanych danych przesyłanych za pomocą usług BlackBerry. Pierwszy etap rozmów w tej sprawie został właśnie zakończony.

Przypomnijmy. Niedawno rząd Indii zażądał od RIM dostępu do danych przesyłanych za pomocą usług BlackBerry. Argumentował to tym, że dane te mogą stanowić niebezpieczeństwo dla kraju. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Jak poinformował jeden z wyższych urzędników indyjskich, RIM zobowiązał się do ustępstw w tej kwestii. Pierwsze rozwiązania mają być dostarczone przez kanadyjską firmę w przyszłym tygodniu. Po ich otrzymaniu indyjscy urzędnicy będą sprawdzać ich skuteczność.




Po pierwszym etapie rozmów wiceszef RIM, Robert Crow, poinformował, że został wykonany pierwszy krok na długiej drodze ku porozumieniu. Z kolei jeden z przedstawicieli indyjskiego operatora stwierdził, że obecnie niewiele wskazuje na to, żeby usługi BlackBerry zostały zablokowane.

Taki obrót sprawy dobrze wróży przyszłości RIM. Zwłaszcza, że producent porozumiał się właśnie w podobnej sprawie z rządem Arabii Saudyjskiej. Szerzej o tym informowaliśmy w tej wiadomości.

Tymczasem rząd Indii nie zamierza na tym poprzestać i już wcześniej zapowiedział, że podobne ultimatum - współpraca albo blokada usług - złożył dwóm innym gigantom telekomunikacyjnym - Google oraz Skype. Szerzej o tym pisaliśmy tutaj.

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:
w sumie: 13
  • 2

    1.  2010-08-15 16:44:20

    Każdy powód jest dobry aby coraz bardziej infiltrować społeczeństwo czy internet. Od 10 lat na topie jest zagrożenie terroryzmem i zastraszanie nim ludzi. A ciemna masa wszystko łyka.

  • 1

    2.  2010-08-15 17:23:17

    Rcicho , w tym wypadku ze wzgledu na liczaca wiele lat wrogosc pomiedzy Pakistanem a Indiami , duzo aktywnoscia fanatykow muzulmanskich , goracym punktem zapalnym jakim jest Kaszmir i w istocie rzeczy zapewne minimalnym procentem uzytkownikow BB w stosunku do ogolu uzytkownikow telefonow komorkowych w tym biednym kraju , jest pewne , ze nie jest to wymowka majaca na celu wieksza infiltracje spoleczenstwa. Przejedz sie na indyjska wiec , do Bombaju , Madrasu , Bangalore , to wiele stanie sie jasne , mozesz nie doszukiwac sie tu spisku. Poza tym dziwia mnie zawsze te forumowe pokrzykiwania o naruszaniu prywatnosci , o czym wy piszecie w tych wiadomosciach , ze macie obawy przed rzadowymi agencjami? Wiecej o Tobie wie pierwsza lepsza Pani ze skarbowego czy pielegniarka majaca pelny wglad do tak delikatnych danych jak historia chorob w karcie w przychodni , tym sie martw. Tym bardziej smieszne sa dywagacje o wolnosci osob szczelnie owinietych na wlasne zyczenie pajeczyna internetu i najnowszych technologii. Co zrobisz jak bankrutujace rzady wprowadza permanentna kontrole przeplywu pieniadza? Zbuntujesz sie i pojdziesz do lasu albo do jaskini? Po 2 dniach bys wrocil z tamtad z placzem , bo jestes niewolnikiem buleczek ze sklepu , samochodu , cieplej wody , telefonu i tysiaca innych rzeczy. Tak - niewolnikiem , jak i reszta spoleczenstwa.

  • 1

    3. ~nony  2010-08-15 17:53:43  host: adte216.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A Ty issa nie jesteś niewolnikiem? ;)

  • 1

    4. ~fism  2010-08-15 17:54:57  host: 81-219-231-54.adsl.inetia.pl

    @3: "niewolnikiem, jak i reszta społeczeńswta" :)

  • 0

    5. ~  2010-08-15 19:51:10  host: t02-14.opera-mini.net

    podstawa to bezpieczenstwo kraju i to ucina wsio..gdy komutacja pakietow zastapi komutacje kanałów bedzie jeszcze prosciej o kontrole obywateli.pytanie ktorym krajom zalezy na tym najbardziej i w jakim celu?surowce,energia atomowa i badania kosmosu to dzis priorytet przyszlych poteg gospodarczych:Chiny i Indie najbardziej to rozwina a inwigilacja byla jest i bedzie-to tylko 0 i 1.mirekb

  • 1

    7. ~PatrykOS  2010-08-15 20:54:53  host: 14.179.wmc.com.pl

    Za niedługo to każdy kraj będzie chciał,żeby RIM umożliwił im dostęp do szyfrowanych danych ... I tak unikalność BB się rozleci.

  • 0

    8.  2010-08-15 21:04:07

    Jestem niewolnikiem , ale nie jestem baranem ze stada ktory mysli , ze glosno beczac zapozuje na tygrysa.

  • -1

    9. ~kubus puchatek  2010-08-15 21:33:27  host: 77-253-4-34.adsl.inetia.pl

    fakt, jesteś niewolnikiem i baranem który nie beczy. masz całkowita rację.

  • 0

    10.  2010-08-15 21:38:26

    Patryk , kiedy padnie ostatni bastion i Matrix przejmie władzę pozostanie już tylko ruch oporu. Fora aż pękają od kandydatów na Neo którzy poświecą swoje e-życie dla idei wolności. Przynajmniej w teorii , bo słowa nic nie kosztują.

  • 0

    11.  2010-08-16 08:38:48

    A co do RIM to ustąpią, skoro u arabów dali sie wydupczyć, to tym bardziej Indianom na to pozwolą

  • 1

    12. ~andrzej  2010-08-16 09:49:41  host: mail.teleksiegarnia.com

    Indianom hahaha

  • 0

    13.  2010-08-16 10:40:08

    issa ma całkowitą rację, dla nas szarych obywateli, którzy używają telefonu do kontaktu z rodziną czy dziewczyną, przyjaciółmi itd. nie ma to najmniejszego znaczenia... Co, szef mnie sprawdzi czy nabluzgałem na niego do kumpla po pracy? Nie... Dziewczyna się dowie, że nie byliśmy z kumplami na piwie, tylko na dyskotece? Nie... chociaż tak... jak przeczyta moje eski o ile je pisałem no i co najważniejsze - dostanie mój telefon do ręki ;D Więc mówienie tutaj o sprawdzaniu społeczeństwa nie ma sensu. Z drugiej strony wywiad czy wszelkiego rodzaju organy ścigania przy udowodnieniu lub próbie udowodnienia przestępstwa muszą mieć dostęp do takich rzeczy, a jeżeli ktoś nie prowadzi czystych interesów, to właśnie najwyższy czas, żeby przestał czuć się bezkarny... bo technologia RIM jednak na to pozwalała.

  • 0

    14. ~Adam  2010-08-16 12:36:42  host: er2-f0-1.dev.euron.pl

    issa ma częściową rację, bo nie do końca jest tak z tą biedą. Owszem wszędzie ją widać, ale potencjał gospodarczy tego państwa liczącego 1,25 miliarda ludzi jest tak duży, że bez trudu ci najbogatsi kupili by sobie cała Polskę jak by tylko była wystawiona na sprzedaż. Ten co kupił polskie huty jest w trzeciej setce.

Dodaj swoją opinię