Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Regulator ściąga do Polski inwestorów

Regulator ściąga do Polski inwestorów

sirmark 12 Lutego 2008 21:53

0 0

Zagraniczne telekomy chcą inwestować w Polsce. Najbardziej zainteresowani są Hindusi, Skandynawowie, Chińczycy i Amerykanie - pisze Puls Biznesu.

Szczególne zainteresowanie wykazują Indie, której ambasada przyglądała się przetargowi na częstotliwości mobilne GSM 1800, ale zbyt późno, by firmy mogły w nim wystartować. O Polsce myślą także Chiny, ale głównie jako o odbiorcy sprzętu. Przykładem są tutaj umowy z Huawei. Szwedzi za to są zainteresowani budową sieci ratunkowej 112.

Najbardziej realne możliwości inwestycyjne to udział w przetargach na częstotliwości WiMAX czy telewizji mobilnej. W dalszym terminie inwestorzy będą mogli też liczyć na częstotliwości trzeciej generacji w paśmie 2,6 GHz, a w przyszłości naziemnej telewizji cyfrowej czy 900 MHz.




Urząd postanowił wziąć sprawy we własne ręce i nie czekać, aż inwestorzy sami się zjawią. Poszukiwane są firmy, które nie będą się skupiały na wykorzystaniu infrastruktury Telekomunikacji Polskiej, ale zbudują własną infrastrukturę.

Jak wyjaśnia Krzysztof Dyl, wiceprezes UKE, do tej pory Polska była postrzegana jako rynek zmonopolizowany, na którym nic się nie dzieje. Działania urzędu otwierają rynek na nowe inwestycje.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1. ~Templariusz  2008-02-12 22:12:54  host: staticline23090.toya.net.pl

    Miło :) Zapraszam do Łodzi :D

  • 0

    2. ~1  2008-02-12 22:23:39  host: 77-253-106-32.adsl.inetia.pl

    Chociaż zamiary dobre :)

  • 0

    3. ~poznaniak  2008-02-12 22:41:28  host: 77-253-24-170.adsl.inetia.pl

    I kto mówił, że UKE koncentruje się na pomocy "pasożytom". To mi się bardzo podoba: "Poszukiwane są firmy, które nie będą się skupiały na wykorzystaniu infrastruktury TPSA, ale zbudują własną infrastrukturę." :-)

  • 0

    4. ~ukenamuniu  2008-02-12 22:41:59  host: nat-go2-1.aster.pl

    sirmark: Chiny raczej może jako dostawcy a nie odbiorcy sprzętu?

  • 0

    5.  2008-02-12 22:50:31

    #4. no dokladnie tak to jest, Polska jako odbiorca sprzetu

  • 0

    6. ~boy  2008-02-12 22:51:06  host: xdsl-16360.lubin.dialog.net.pl

    niedługo i tak wszystkie te starania zostaną zamrożone bo kierownictwo UKE zostanie wymienione na takie które utrzymywać będzie monopol TPsa a nie umożliwiać wejście innym, także nie ma co się napalać ;)

  • 0

    7. ~ukenamuniu  2008-02-12 23:26:11  host: nat-go2-1.aster.pl

    sirmark: albo dopisałeś "o" albo mrugnąłem i nie dostrzegłem "o". ~poznaniak: coś się Prezesowi pomyliło. Dostawcy sprzętu nie są inwestorami. Jakie to działania Urzędu otwierają rynek na nowe inwestycje?

  • 0

    8. ~misiek  2008-02-12 23:35:46  host: 87-194-16-130.bethere.co.uk

    Jezu nie wiem o czym wy piszecie chcecie drugi LONDYN z Warszawy zrobic i wpuścić brudasów z Indii ?? Za nimi się przypałętaja kolejno Pakistańce i uj wie co jeszcze.... Zapraszajcie €OPEJCZYKÓW !!!!

  • 0

    9. ~  2008-02-12 23:37:39  host: inet20908nb-1.eranet.pl

    Jak tusk zdejmie Strezynska to moze sie juz pakowac...., od dawna zreszta powinien...

  • 0

    10. ~ukenamuniu  2008-02-12 23:47:03  host: nat-go2-1.aster.pl

    ~misiek: w Silicon Valley i w osrodkach badawczych w USA najzdolniejsi faceci (chociaż silikon mozesz inaczej kojarzyć)to Hindusi i Chińczycy (no i Polacy, rzecz jasna). Kiedy się ostatnio kąpałeś, czyścioszku?

  • 0

    11. ~gigi  2008-02-13 09:11:04  host: 195.117.208.112

    ~misiek - jak sie czyta takie komentarze jak twoje to wstyd się europie pokazywać.

  • 0

    12. ~Greg  2008-02-13 09:32:34  host: 212.160.172.70

    Przy obecnym poziomie stawek hurtowych nie opłaca się inwestować :). Jak napisał Ukenamuniu, firmy wymienione przez Streżyńską to dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego a nie operatorzy jak np. Huawei, więc to nie ma nic wspólnego z inwestycjami. Słyszałem, że Chińczycy słyną z bardzo nskiej ceny i wysokiej awaryjności swojego sprzętu. W takim razie nie wiem jak to się przysłuży telekomunikacji.

  • 0

    13. ~Tymon  2008-02-13 11:24:55  host: 212.160.172.70

    Ojej, nie jest tak bardzo ważne kto wejdzie na ten "nasz rynek" :) Ważne, że REGULATOR zaczyna się zabierać za swoje konstytucyjne obowiązki. Od walki z monopolem, oligopolem i innym *polem są jeszcze inne instytucje. :))))

  • 0

    14.  2008-02-13 15:36:08

    Mówi się o zainteresowaniu zagranicznych firm polskim rynkiem, ale to nic nowego. Z artykułu nie wynika aby UKE rzeczywiście zrobiło coś kokretnego.

  • 0

    15. ~ttt  2008-02-13 18:55:57  host: ip-89-174-122-58.multimo.gtsenergis.pl

    Relewan - bo UKE rzeczywiście nie zrobiło nic konkretnego w tym temacie. Prezes UKE chce być medialna więc co chwilę można przeczytać, czego to ona nie robi. Prawda jest taka, że część firm zagranicznych już od dawna bezpośrednio kontaktuje się z polskimi telekomami w sprawach zakupów sprzętu bo wynika to z prostej analizy kosztów.

Dodaj swoją opinię