DAJ CYNK

Reforma rynku telekomunikacyjnego UE: mała rada regulatorów, podział telekomów, przenośność w jeden dzień

WitekT

Wydarzenia

Komisja Europejska opublikowała nowe dokumenty prawne dotyczące unijnej reformy sektora telekomunikacji, których celem byłoby stworzenie jednolitego unijnego rynku telekomunikacyjnego, a tym samym wzmocnienie praw konsumentów i przedsiębiorców, zwiększenie konkurencyjności oraz przyciągnięcie inwestycji z myślą o przyspieszeniu upowszechniania się usług transgranicznych i bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu dla wszystkich.

Komisja Europejska opublikowała nowe dokumenty prawne dotyczące unijnej reformy sektora telekomunikacji, których celem byłoby stworzenie jednolitego unijnego rynku telekomunikacyjnego, a tym samym wzmocnienie praw konsumentów i przedsiębiorców, zwiększenie konkurencyjności oraz przyciągnięcie inwestycji z myślą o przyspieszeniu upowszechniania się usług transgranicznych i bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu dla wszystkich.

Zasadniczy element nowej wizji stanowi utworzenie nowego, małego i niezależnego biura europejskich regulatorów telekomunikacji, którego zadaniem jest wsparcie Komisji przy zwiększaniu spójności środków regulacyjnych na europejskich rynkach telekomunikacji. Oczekuje się, że nowe ramy prawne zaczną obowiązywać we wszystkich 27 państwach członkowskich UE do 2010 roku.

Europejski urząd ds. telekomunikacji, którego stworzenie zaproponowała Komisja, będzie znacznie mniejszy niż początkowo przewidywano, zarówno pod względem rozmiaru, jak i kompetencji. Zgodnie z życzeniem wyrażonym przez Parlament i Radę, będzie to niewielkie i wydajne biuro ukierunkowane na regulowanie telekomunikacji i nie będzie posiadało kompetencji w zakresie widma i bezpieczeństwa sieci.

Niezależne krajowe organy regulacyjne stanowić będą zrąb nowego urzędu pod nazwą Organ Europejskich Regulatorów Telekomunikacji, która to nazwa ma podkreślać tę zmianę podejścia. Szefowie krajowych organów regulacyjnych ds. telekomunikacji będą odgrywać ważną rolę w zarządzaniu nowym urzędem oraz w mianowaniu jego dyrektora zarządzającego, przy czym zagwarantowana zostanie pełna personalna i finansowa niezależność Organu Europejskich Regulatorów Telekomunikacji. Komisja akceptuje także propozycję Parlamentu, by 50% personelu nowego urzędu stanowiły osoby oddelegowane przez krajowe organy regulacyjne. Wniosek Komisji przewiduje, że łącznie z oddelegowanymi pracownikami nowy urząd powinien zatrudniać nie więcej niż dwudziestu ekspertów, tj. dziesięć osób zatrudnionych przez sam urząd i kolejne dziesięć oddelegowanych przez krajowe organy regulacyjne.

Nowy projekt przewiduje również w szczególności, że krajowe organy regulacyjne mogą zostać zobowiązane do zmiany lub wycofania projektu środka regulacyjnego, który, zdaniem zarówno Komisji, jak i nowego organu, stwarza bariery na jednolitym rynku lub jest z innych względów niezgodny z prawem wspólnotowym.

W zmienionym wniosku potwierdza się uprawnienie krajowych organów regulacyjnych do stosowania środka naprawczego w postaci rozdziału funkcjonalnego tam, gdzie jest to konieczne dla usunięcia trwałych utrudnień dla istnienia konkurencji. Środek naprawczy polegałby na nałożeniu na dominującego operatora wymogu rozdzielenia swojej infrastruktury sieciowej od działu usługowego (bez zmiany struktury własności) w celu poprawy konkurencji na rynku. Środek ten może być stosowany przez krajowy organ regulacyjny wyłącznie za zgodą Komisji, która - jako instytucja stojąca na straży Traktatów - musi zapewnić stosowanie tego środka w sposób zgodny z zasadami zawartymi w unijnych przepisach w dziedzinie telekomunikacji.

Parlament potwierdził i wzmocnił istniejące unijne zasady dotyczące inwestycji w szybkie sieci szerokopasmowe, odrzucając wszystkie wnioski o vacatio legis i promując skuteczne inwestycje w nowe sieci światłowodowe, a Komisja z zadowoleniem przyjęła te ważne doprecyzowania. Zgodnie z tym w 2009 roku Komisja przedstawi bardziej szczegółowe wytyczne regulacyjne dotyczące sieci dostępu nowej generacji.

Prawa konsumenta: Główne korzyści dla konsumentów, które zostały zaproponowane przez Komisję i uzyskały mocne poparcie Parlamentu Europejskiego, dotyczą poprawy przejrzystości i jakości informacji, poprawy możliwości dostępu dla niepełnosprawnych użytkowników, prawa konsumentów do zmiany operatora stacjonarnego lub komórkowego w ciągu jednego dnia roboczego z zachowaniem numeru, a także poprawy funkcjonowania europejskiego numeru alarmowego 112.

Bezpieczeństwo danych: Komisja ponownie potwierdza konieczność informowania organów regulacyjnych i ogółu społeczeństwa przez operatorów telekomunikacyjnych o naruszeniach bezpieczeństwa. Komisja podkreśla, że powiadomienia muszą z zasady być przekazywane osobom, których dane naruszenie dotyczy, a procedura powiadomienia musi pozostawać szybka, prosta i skuteczna.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Komisja Europejska