Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Raport KE oskarża chińskie firmy o dumping

Raport KE oskarża chińskie firmy o dumping

WitekT 10 Grudnia 2012 19:39

0 0

Dwaj chińscy dostawy sprzętu telekomunikacyjnego - Huawei oraz ZTE - uprawiają dumping sprzedając swoje produkty 35% poniżej uczciwych cen rynkowych. Tak wynika z wewnętrznej analizy Komisji Europejskiej, do której dotarł Wall Street Journal.

Z raportu wynika, że proceder ten jest możliwy dzięki wielkiemu wsparciu chińskiego rządu. W ciągu 5 lat udział ZTE i Huawei na rynku rozwiązań sieciowych wzrósł 10-krotnie, a w ostatnim roku udział europejskich dostawców spadł o 15%.

Komisja zastanawia się teraz nad następnymi krokami, które mogą spowodować wojnę handlową z Chinami. Na razie oczekiwana jest odpowiedź strony chińskiej na zarzuty ujawnione w raporcie.




ZTE odmówiło komentarza w tej sprawie, zaś Huawei odpowiedział, że sukces osiągnął dzięki umożliwieniu klientom oszczędności na poziomie operacyjnym poprzez inteligentne i technologiczne innowacje, a nie poprzez cenę.

Huawei i ZTE mają także problemy w USA, jednak nie ze względu na ceny, a kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Wall Street Journal, wł     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 1

    16.  2012-12-10 22:27:40

    15@ upując produkty firmy chińskiej wzbogacacie chiny - to w chinach czy tak czy siak będzie WIECEJ miejsc pracy. Sory za pomyłkę ;)

  • 0

    17.  2012-12-10 23:37:50

    Dzięki tym chińskim firmom mogłem sobie pozwolić na zakup na własność telefonu i modemu 3g, przede wszystkim dzięki ich cenie. Podobne produkty wykonane chociażby w UE były by ze 3 razy droższe, a funkcje taką samą by spełniały. Po prostu firmy zachodnie boją się że chińczycy ich wykoszą. Ale to są prawa rynku przecież.

  • 0

    18.  2012-12-10 23:57:38

    A może reszta jest w zmowie ?

  • 0

    19. ~  2012-12-11 01:14:08  host: ip-94-42-8-31.multimo.pl

    uczciwe ceny rynkowe? hehehe, toż to najlepsze określenie ostatnio jakie przeczytałem :) jeden daje cenę 300 mln w ofercie przetargowej drugi daje ponad 600 mln. Quiz... która oferta to oferta z "uczciwą ceną rynkową" ? Mamy kapitalizm, każdy sprzedaje za tyle ile sklonni są zapłacić konsumenci. Czy nie taka miała być idea całego kapitalistycznego bajzlu?

  • 0

    20. ~sucker killah  2012-12-11 01:19:06  host: 89-77-176-219.dynamic.chello.pl

    buhaha biedna jewropa, za tanio sprzedają, taniej niż jest uczciwie - stwierdził urzędnik który btw ma W CZASIE KRYZYSU zapisane 16% podwyżki tak jak i reszta towarzyszy z KE...

  • -1

    21. ~sucker killa  2012-12-11 01:25:24  host: 89-77-176-219.dynamic.chello.pl

    @15 - u jakich nas? polskie firmy produkują rzeczy tak innowacyjne jak beton, albo druty stalowe, reszta to montownie zachodnich firm z których 100% zysku idzie do ich właścicieli, kupując od firm europejskich zostawiasz kasę w Niemczech, Francji, GB itp. a nie u nas, ogarnij się!

  • 0

    22. ~  2012-12-11 01:43:40  host: v61-02.opera-mini.net

    z chinszczyzny to lubie tylko sajgonki

  • 0

    23. ~  2012-12-11 03:30:50  host: 80.51.106.199

    heh, dac drogo - zle, dac tanio - jeszcze gorzej;)

  • 0

    24. ~telefonistka  2012-12-11 07:54:46  host: mail.cskmswia.pl

    Jak Europa produkuje w chinach tanio i sprzedaje drogo - to fajnie jak Chinole sprzedają bez marży europejskiej - trzeba zniszczyć!

  • 0

    25. ~  2012-12-11 08:00:05  host: chaos.tpnet.pl

    Uczciwe ceny rynkowe? Ha ha ha ha! I niby to Chiny są komunistyczne?

  • 0

    26. ~  2012-12-11 08:10:39  host: v42-13.opera-mini.net

    ceny ustalane odgornie byly charakterystyczna cecha dla socjalizmu a teraz kapitalistyczna europa robi dokladnie to samo. czy cena jest uczciwa beda decydowac urzednicy w KE, pobierajacy gigantyczne wynagrodzenia. Moze niech pochyla sie nad swoimi zarobkami. Czy są napewno uczciwe uwzgledniajac czasy kryzysu i coraz wiekszy odsetek mieszkancow zyjacy ponizej minimum.

  • 0

    27.  2012-12-11 08:41:12

    To zmieniła się definicja dumpingu już?

  • 0

    28.  2012-12-11 08:44:19

    Ja proponuję jeszcze wyższe obciążenia dla firm wprowadzić! Są jeszcze niezagospodarowane działki w tym zakresie przecież. Od razu podskoczy różnica cen do 40 czy 50 procent i tym bardziej wojnę można będzie wypowiedzieć...

  • 0

    29.  2012-12-11 08:47:25

    poczytajcie lepiej o dumpingu - jest on stosowany na całym świecie nie tylko w socjalizmie i jako działanie nieetyczne jest zwalczany. Ale czy ktoś słyszał o etycznych komunistach..??

  • 0

    30. ~hahahaha  2012-12-11 09:02:41  host: 89-70-122-75.dynamic.chello.pl

    Czyli nasz polski operator Play tez jedzie na dumpingu :)))))) super , nie ma to jak strach przed konkurencją :)

  • 0

    31. ~kaz  2012-12-11 09:03:40  host: host-62-141-201-138.swidnica.mm.pl

    No i dobrze że sprzedają taniej, tak trzymać Chiny.

  • 0

    32. ~  2012-12-11 09:17:59  host: bvf113.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To raczej ceny innych są nieuczciwe. Carry on China

  • 0

    33. ~Adam  2012-12-11 09:30:52  host: www2.euron.pl

    @12 - R&D firmy Huawei to myśl i technologia Motoroli z okresu kiedy jeszcze współpracowali. A dziś nie ma komu dziur w sofcie łatać i co niektórzy operatorzy czują że powoli budzą się z ręką w nocniku.

  • 0

    34. ~turysta  2012-12-11 12:58:48  host: exit2.ipredator.se

    W Senegalu też Huawei rządzi i do tego jest 3 x taniej niż w Polasce. Kończę, bo pot zalewa mi oczy tak jest gorąco.

  • 0

    35. ~  2012-12-13 07:31:20  host: v56-07.opera-mini.net

    w takim razie "uczciwe ceny" daje chyba apple. Dobrze że jest tanio źle że jest tandetnie (pamiątny Huawei IDEOS U8500)

Dodaj swoją opinię