Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Raport CERT Orange Polska o zagrożeniach w sieci

Raport CERT Orange Polska o zagrożeniach w sieci

orson_dzi 24 Lutego 2015 16:52

3 2

Kilkanaście tysięcy przypadków naruszeń bezpieczeństwa w sieci w ciągu roku, niezliczone ilości zidentyfikowanego i przeanalizowanego złośliwego oprogramowania, ponad 100 tysięcy ostrzeżeń o potencjalnym ataku - to bilans ubiegłorocznej działalności CERT Orange Polska, czuwającego nad bezpieczeństwem sieci internetowej Orange i jej klientów.

Wśród cyberzagrożeń, na które zwracają uwagę specjaliści z CERT Orange Polska oraz eksperci od sieciowego bezpieczeństwa, są tzw. bankery, czyli złośliwe oprogramowanie wykradające dane logowania do systemów e-bankowości oraz malware przeprowadzający ataki APT (Advanced Persistent Threat), które mają na celu przejęcie jak największej liczby elementów organizacji lub sieci. Znacząco wzrasta także zjawisko wykorzystywania legalnych aplikacji w rozprzestrzenianiu mobilnego złośliwego oprogramowania. Nawet popularne, dojrzałe oprogramowanie może zawierać nieodkryte krytyczne luki bezpieczeństwa. Z roku na rok obserwujemy również wzrost siły ataków DDoS. Jest to spowodowane zarówno większą dostępnością szerokopasmowych łączy internetowych oraz większą liczbą urządzeń w sieci, ale też nowymi technikami wzmacniania ataków z jakich korzystają cyberprzestępcy. Z raportu wynika także, że wyzwaniem są urządzenia bezpieczeństwa dla najmniejszych firm, które usiłują pogodzić niską cenę z szerokim zakresem oferowanych funkcjonalności.
Przez sieć Orange Polska przechodzi około 40 procent ruchu polskiego internetu, co pozwala przełożyć zaobserwowane trendy i wnioski na cały krajowy internet. Chcemy się nimi podzielić. Raport CERT Orange Polska pomoże zarówno menedżerom, w zrozumieniu zagrożeń oraz podejmowaniu decyzji biznesowych i inwestycyjnych, jak również internautom - powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska ds. Operacyjnych.
Nie można bagatelizować cyberzagrożeń. Istotna część życia i biznesu przenosi się do sieci, więc siłą rzeczy tam przenosi się także przestępczość. Bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas priorytetem, dlatego zapewniamy narzędzia technologiczne i stały monitoring zagrożeń oraz doradzamy jak z usług naszej firmy korzystać bezpiecznie. Jestem przekonany, że skala tych działań ma realny wpływ na poziom bezpieczeństwa teleinformatycznego w Polsce - dodał Muszyński.

Zobacz: Pełną treść raportu

Źródło tekstu: Orange     

Dodaj do:

Tagi: cert | orange polska

w sumie: 7
 • -1

  1. ~a gdzie  2015-02-24 18:53:45  host: public-gprs516938.centertel.pl

  link do raportu redaktury z bożej łaski.

 • 0

  2. ~Mily  2015-02-24 19:17:57  host: public-gprs516901.centertel.pl

  Z (B)ozej Łaski:))

 • 0

  3.  2015-02-24 21:25:24

  W mojej korpo, najwiekszej w swojej branzy w Polsce, zabezpieczenia, sito jest na zenujacym poziomie. Helpdesk tak na oko mozna wywrocic do gory kolkami w 20min. A wtedy reszta lezy i nie ma kto pomoc.

 • -1

  4. ~hans  2015-02-24 23:24:40  host: 179.43.147.221

  najlepsze firmy mają OS Xy i linuxy . na os x nie ma wirusów (a jeśli są to płatne) a na linuxa to wiadomo - też raczej nie ma.

 • 0

  5.  2015-02-24 23:33:40

  @4 Na OSX są wirusy, a nawet istnieją potężne botnety, bo Apple twierdzi że ich system jest bezpieczny, więc mało który użytkownik instaluje antywirus.
  PS. Na zawodach dla hakerów OSX zawsze pada pierwszy.

 • 0

  6. ~elf  2015-02-25 00:12:18  host: edm178.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Poprzedni komentujący mają dość dziwne podejście do tematu. Niezależnie od OS takie rzeczy jak np. podmiana DNS są do zrobienia i nie trzeba tutaj żadnych wirusów, nie życzę więc żadnej firmie takich administratorów :) A takie artykuły są ciekawe, inni ISP również powinni publikować swoje spostrzeżenia. Uświadamiają na co zwracać uwagę.

 • 0

  7. ~konia  2015-02-25 19:07:21  host: dynamic-78-8-154-91.ssp.dialog.net.pl

  zagrożeń zawsze jest dużo więc trzeba uważać. ale póki co używam bankowości mobilnej getin mobile i nie widzę żadnych problemów, zwłaszcza że ułatwia mi życie na co dzień.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-32-164.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 1000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet