Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rakowski: prowadzimy inwestycje na wielką skalę, a 800 MHz nie takie cenne

Rakowski: prowadzimy inwestycje na wielką skalę, a 800 MHz nie takie cenne

WitekT 6 Czerwca 2013 18:03

8 1

T-Mobile wystartuje w aukcji na pasmo 800 i 2600 MHz, ale przychody z niej będą dużo niższe niż planowane 1,4 mld zł - uważa Miroslav Rakowski, prezes telekomu, cytowany przez serwis rpkom.pl.

Ale wszystko będzie zależało od struktury samej aukcji. Nie wiem, czy ktoś może zaproponować za 800 MHz więcej niż my za 1800 MHz. Patrzę na te częstotliwości nieco inaczej niż konkurencja, która mówi, że są strategiczne. Osobiście tak tego nie widzę. Przy obecnych zasobach można zapewnić pokrycie całego kraju szybkim internetem i 800 MHz nie jest do tego konieczne. W przyszłości będzie to zasób potrzebny do tego, aby zwiększyć pojemność sieci - mówi Rakowski.

Jak dodaje, w tym roku T-Mobile zainwestuje około 1 mld zł, podobnie jak w ubiegłym. W przyszłym roku modernizacja sieci w ramach NetWorkS! będzie jeszcze trwała, więc nie będzie powodów do zmniejszenia inwestycji. Przed T-Mobile kwestia LTE, czyli dodatkowy element kosztochłonny.




Myślę, że jesteśmy jedynym telekomem, który ciągle inwestuje. (...) Oprócz nas i Orange nie widziałem aby ktoś prowadził inwestycje na taką skalę i w tak długiej perspektywie czasowej - powiedział Rakowski.

Po 2015 roku, jeżeli nic się nie zmieni, T-Mobile będzie myślał o zmniejszeniu inwestycji. Kolejnym, ważnym obszarem będzie IT i reorganizacja wszystkich systemów uzbieranych przez kilkanaście lat istnienia telekomu.

Źródło tekstu: rpkom.pl     

Dodaj do:

Tagi: aukcja | miroslav rakowski | t-mobile | uke

w sumie: 29
  • -2

    11. ~  2013-06-06 20:43:26  host: v60-11.opera-mini.net

    nieoficjalnie wiem ze ma byc podwyzka oplaty za sprawdzenie konta w prepaidach t-mobile z 4 na 6 groszy

  • 0

    12. ~  2013-06-06 20:59:24  host: 31-41-144-41.net.kth.pl

    @10. Nikt nie powtórzy błędu Play, kto ma kasę. Ale w 2007 roku spółka P4 nie posiadał zbyt wiele wolnych środków, więc i koncesji na GSM 1800 nie zakupiła. Zresztą samo DCS wtedy nie było im niezbędnie potrzebne i dopiero po zakupie GSM 900 w 2009 roku coś się w tym temacie ruszyło. A już w ogóle częstotliwości z tego pasma stały się "gorące" po ukazaniu się w 2010 roku urządzeń LTE 1800. Tylko teraz z perspektywy czasu wydaje się, że P4 mogło sprawę tego pasma "rozegrać" lepiej.

  • 0

    13. ~Brk!  2013-06-06 22:20:02  host: ip52-2.devices.net.pl

    Ci co zapłacą miliardy za 800MHZ pod LTE obejdą się smakiem bo kanały będą bardzo wąskie więc nici z szybkiego mobilnego internetu - wydajnie miliardów i kolejnych funduszy na marketing gdzie to pasmo poza większym zasięgiem będzie miało niewielką pojemność raczej nikomu nie będzie na rękę. Plus nawet jeśli by zgarnął pasmo 800MHZ to i tak utopi się bo póki co LTE kiepsko się sprzedaje - ludzie nie lecą i nie są tak naiwni. Spora zasługa w tym, że klienci doskonale zdają sobie często sprawę jak działa "internet mobilny" po ekspansji BlueConnecta i iPLUSa. Poza tym LTE wciąż się rozwija i póki co nadaje się tylko do transmisji danych - usługi głosowe wciąż wymagają korzystania ze struktury sieci 3G/GSM.

  • 0

    14. ~Grek Zorba  2013-06-06 22:23:31  host: 37.30.25.194.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Inwestycje? Zmodernizowana sieć T-Mobile zapewnia mi transfer ok. 5Mb\s (modem HSPA + DC Huawei E372) podczas gdy PLUS na zwykłym HSPA+ (Huawei E3131) wyciąga 13,5 Mb\s.

  • 0

    15. ~  2013-06-06 22:30:20  host: v40-15.opera-mini.net

    @7 - Jak nie wiesz to się nie wypowiadaj, na Litwie Omnitel w 3g pokrywa cały kraj.

  • 0

    16.  2013-06-06 22:32:18

    14 - to może napisz teraz coś o uploadzie w LTE Plusa.... 200-300 kbit/s - kpina!!! W 3G dzisiaj wyciągnąłem 1,3 Mbit/s. Co to ma być???

  • 0

    18.  2013-06-06 22:38:58

    Jak Pan Rakowski nie jest zainteresowany częstotliwościami 800 MHz to wykupi je Pan Witucki i może w koncu zwiększy pojemność źle zorganizowanej pod względem transferu sieci Orange - 800 idealnie nadaje się tez do obszarów mniej zabudowanych poza największymi miastami więc Pan Rakowski wysyła jasny sygnał - wystarczą nam w pełni usatysfakcjonowani abonenci w miastach

  • 0

    19. ~  2013-06-07 00:02:56  host: 89-71-52-196.dynamic.chello.pl

    A mi to daje jednoznaczną informację. My mamy 1800Mhz, Orange kupi 800 Mhz i w ramach NetWorsk podzielimy się. To jest najlepsze rozwiązanie dla TM i Orange w rozwijaniu czy też posiadania LTE w tych sieciach.

  • 0

    20. ~expert łączności kryzysowej  2013-06-07 00:23:25  host: 93.154.180.108

    O czym Wy tu piszecie z walki o 800Mhz wycofało się już dawno Orange, oni chcą przejąć Nordiska i Sferię by mieć w garści pasmo 400Mhz i je ucyfryzować zrobić z CDMA coś na wzór LTE a wówczas Plus,T-Mobile i Play leżą z netem.

  • 0

    21. ~  2013-06-07 00:48:52  host: apn-77-112-10-174.dynamic.gprs.plus.pl

    @20 o czym ty piszesz ? orange łyknie 800Mhz. apetyt też ma t mobile. polomtel ma za duzo częstotliwości to nic nie zdziała-takie prawo. a play już nie ma kasy na zakup 800Mhz.

  • 0

    22. ~  2013-06-07 06:22:00  host: v52-10.opera-mini.net

    Play sobie poradzi a Rakowski bredzi, ot co!

  • 0

    23. ~z  2013-06-07 06:38:45  host: route-bonin.komster.pl

    z tego co widzę na własnym podwórku zasięg t 100% p4 80% i plus i orange 20-40 % po likwidacji nadajnika lokalizacja WZM NR5.

  • 0

    24. ~  2013-06-07 07:30:04  host: public-gprs94332.centertel.pl

    Pojeździłem trochę z włączonym celltrackiem i Networks to na razie fikcja. Tak samo jak LTE.

  • 0

    25. ~  2013-06-07 07:49:11  host: afoc189.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wątpię żeby ktoś przelicytował orange za 800. Chyba, że wejdzie ktoś z kasą.

  • 0

    26.  2013-06-07 09:14:36

    Myślę, że jesteśmy jedynym telekomem, który ciągle inwestuje. (...) Oprócz nas i Orange nie widziałem aby ktoś prowadził inwestycje na taką skalę i w tak długiej perspektywie czasowej - powiedział Rakowski. Co on gada? A grupa Polkomtela?

  • 0

    27. ~Crusher  2013-06-07 10:30:27  host: 77-255-246-46.adsl.inetia.pl

    ~24 trudno, żeby było LTE jak jeszcze nie mogą dysponować wygranymi częstotliwościami zresztą było o tym kilka newsów niżej odnośne UKE i opóźnianiem rezerwacji.

  • 0

    28. ~z  2013-06-07 10:42:52  host: route-bonin.komster.pl

    w najbliższej licytacji na 800 i 2600 faworytami są orange i play faktycznie pozostałej dwójce maja już dość należy podnieść poprzeczkę Moim czarnym koniem na 800 jest emitel hurtem zadowoli wszystkich .

  • 0

    29. ~Marcel  2013-06-07 12:14:50  host: 213.146.51.100

    "Myślę, że jesteśmy jedynym telekomem, który ciągle inwestuje." A to ciekawe, bo jak złożyłem ofertę dzierżawy działki, w okolicach gdzie będą przecinać się drogi S8 i A1, to jakoś T-Mobile nie jest zainteresowany:(

  • 0