Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rakowski: NetWorks! na 1800 MHz postawi ogólnopolską sieć HSPA+

Rakowski: NetWorks! na 1800 MHz postawi ogólnopolską sieć HSPA+

WitekT 8 Sierpnia 2011 08:10

0 0
Powstanie sieć, która technologią HSPA+ pokryje 99% ludności w paśmie 1800 MHz. Planowanie radiowe pokazuje, że jest to wykonalne. Potem będzie można myśleć nad LTE, bo stacje, które chcemy kupić, będą w prosty sposób to umożliwiały poprzez aktualizację oprogramowania - mówi w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL Miroslav Rakowski, prezes PTC.

Dalszą część artykułu można przeczytać w dziale Artykuły / Wywiady, bądź klikając tutaj.


Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 47
  • 1

    29. ~  2011-08-08 20:13:15  host: cdl217.neoplus.adsl.tpnet.pl

    tutaj macie telefony UMTS 1800 mhz http://reviews.cnet.com/smartphone-reviews/?filter=1000036_15306 912_1101538_5496854_1105054_15272719_

  • 1

    30. ~QWERTY  2011-08-08 20:36:11  host: abpe202.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niech najpierw zrobią porządny zasięg GSM, samo T-Mobile zanim nie będą mieli anten w tych samych lokalizacjach (czyli jakby "wspólny zasięg") razem z Orange, to nie będą mieli zasięgu (i nie mają) w moim powiecie. Akurat w Lubanicach blisko Żar już nawet Play na swojej infrastrukturze ma lepszy zasięg tam, to samo w Lipsku Dolnym, czasem ciężko jest w Dębince, Drożków, Bieniów i Biedrzychowice Dolne - to tylko niektóre miejscowości, w których złapać T-Mobile jest ciężko - w tych lokalizacjach Orange ma o wiele lepszy zasięg.

  • 1

    31. ~  2011-08-08 21:31:06  host: z37-06.opera-mini.net

    Pokrycie 99% ludności w HSPA+ na częstotliwości 1800MHz to nie takie proste zadanie bo wymaga chyba ponad 12 tys stacji a NetWorkS ma ich posiadać 10 tys chyba że plany się zmieniły. No ale zobaczymy oby im się udało.

  • 0

    32. ~  2011-08-08 21:38:32  host: z37-06.opera-mini.net

    Nie mam pojęcia do ilu swoich stacji T mobile ma podciągnięte światłowody ale pewnie tp im użyczy swoich bo to będzie wspólna inwestycja. Centertel ma właściwie prawie 100 % światłowodów do stacji podpiętych. Nie mam pojęcia do ilu swoich stacji T mobile ma podciągnięte światłowody ale pewnie tp im użyczy swoich bo to będzie wspólna inwestycja. Centertel ma właściwie prawie 100 % światłowodów do stacji podpiętych.

  • 1

    34. ~  2011-08-08 22:13:55  host: 31.41.144.41

    @29. Z tego co wyczytałem to T-Mobile USA (aktualnie część AT&T) wykupił licencje na UMTS 1700 (połowę dostępnego pasma) oraz 2100MHz (również połowę). Czyli o 1800 możesz zapomnieć ;(. Zresztą wejdź na stronę GSM Arena i tam nawet nie ma opcji do wyboru UMTS 1800. Jest tylko 1700, 1900 i oczywiście 2100.

  • 1

    35. ~Pan VAcek  2011-08-08 22:25:08  host: 94.75.112.137

    Jaki sens jest robic UMTS 1800 (nawet nie wiem czy tam jest 5 MHZ jak maja prawie 3 nosne 2100? Z czego uzywaja dwoch.

  • 1

    36. ~  2011-08-08 22:26:25  host: 31.41.144.41

    @29. A i jeszcze doczytałem, że te 1700 i 2100 to są pasma komplementarne. Czyli w jednym następuje pobieranie danych (2110 MHz do 2155 MHz) a w drugim nadawanie (1710 MHz do 1755 MHz). Amerykanie nazywają to 1700/2100 AWS (band IV). U nas UMTS 2100 to 1920 MHz do 1980 MHz "w górę" i 2110 MHz do 2170 MHz "w dół". UMTS 1800 wykorzystuje takie samo pasmo jak telefony DCS (GSM 1800): band III, czyli 1710 MHz do 1785 MHz "góra, 1805 MHz do 1880 MHz "dół", ale to nie oznacza, że telefon/modem obsługujący GSM1800 i UMTS 2100, natychmiast, automatycznie będzie działał w UMTS 1800. Taka sama zależność występuje w przypadku GSM900 i UMTS2100. Musi być wyraźnie napisane, że działa w UMTS 2100 i 900.

  • 1

    37. ~pabloki  2011-08-08 22:29:32  host: apn-95-41-184-96.dynamic.gprs.plus.pl

    Plus nie UMTS900. Były testy i tyle . Jesli WitekT może to niech potwierdzi.

  • -1

    38. ~  2011-08-08 23:16:33  host: bux90.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @36 wszystko tam masz opisane

  • 1

    39. ~  2011-08-08 23:19:24  host: staticline22441.toya.net.pl

    to mam pytanie, dotyczące np. SE X10, jeśli działa w paśmie 850/900/1800/1900 to czy będzie działa w umts 1800? p.s. ktoś orientuje się telefon w jakim paśmie powinienem nabyć jak bym leciał do Japonii? z góry dzięki za odp. na oba pytania:).

  • 1

    40. ~Octopus  2011-08-08 23:35:27  host: ip-195-242-254-202.catv.net.pl

    W marcu chyba czy w lutym 2010 były intensywne beta testy i lipa , UMTS 900 to nie jest to :)

  • 1

    41. ~  2011-08-09 00:05:21  host: 31.41.144.41

    @40. W Japonii to chyba najpowszechniejszy jest UMTS1700. Ale nie myl tego z UMTS AWS 1700/2100 w USA. @39. Ja już więcej nie będę się wysilał i po raz drugi tego samego pisał ;(. Patrz opinia #36.

  • 1

    42. ~  2011-08-09 00:41:11  host: staticline22441.toya.net.pl

    @41 - chciałem tylko prostej odpowiedzi. z tego co napisałeś wnioskuję ze zadziała, ale nie będzie automatycznie korzystał z pasma umts 1800 przy transmisji danych i voicie tylko przy gsm 1800, skoro ma być rozbudowane pasmo umts 1800 to x10 z automatu nie będzie się tam logował tak? trzeba wymusić wcdma? opisz może jaśniej, albo po prostu jak możesz odpisz na pytanie, nie każdy jest technikiem:). w telefonie nie mam wyboru pasma umts, tylko wcdma lub gsm. wiesz, w 25 "900 i 1800 to zazwyczaj tylko GSM" czyli sugerujesz że 1800 to głównie w telefonach gsm, wiesz nie zajmuję się tym codziennie, ani nie jest moją wielką pasją, więc nie dziw się że drążę temat, bo chciałbym wiedzieć czy w grudniu zmieniać x10 czy będzie ok:P. i dzięki za info co do Japonii, bo również ja pytałem :).

  • 1

    43. ~  2011-08-09 03:42:20  host: 83-238-232-234.adsl.inetia.pl

    W Japonii to najpowszechniejszy jest u2100 a nie żaden 1700. Za dużo wikipedii czytacie.

  • 1

    44. ~  2011-08-09 06:42:10  host: z26-08.opera-mini.net

    czyli wytną czesc gsm 1800 dla umts1800, czy ta budowa nie uszczupli zasobow gsm 1800? Pytam poniewaz interesuje mnie czy dostepne obecnie telefony umozliwia korzystanie z nowej sieci? Gsm/dcs to jednak bardzo duze wsparcie w miastach dlatego raczej nie powinno sie tego za bardzo uszczuplac. Prosze fachowcow o wytlumaczenie jak mialoby sie to odbyc tzn jaka czesc zostaje w dcs a jaka idzie dla umts 1800?

  • 1

    45. ~  2011-08-09 07:44:15  host: 31.41.144.41

    @43. Sorki, faktycznie tak może być. Ja koncentrowałem się przede wszystkim na znalezieniu mniej powszechnych w Europie pasm. Oprócz UMTS1700 (nie AWS) w Japonii używają także UMTS800 (band VI i XIX), ale to chyba tylko na potrzeby transmisji danych.

  • 1

    46. ~  2011-08-09 07:56:29  host: 31.41.144.41

    @42. Niestety, niepotrzebnie napisałem o automatycznej obsłudze :(. Teraz każdy będzie myślał, że jak pogrzebie w ustawieniach modemu to mu on UMTS w pasmie 1800MHz obsłuży ;(. Niestety tak nie jest. W tamtej wypowiedzi najważniejsze jest ostatnie zdanie, gdzie napisałem, że w specyfikacji modemu/telefonu musi być wyraźnie zaznaczone, że obsługuje UMTS 1800, aby to było możliwe. Żadne zlepki/potworki typu WCDMA(UMTS)/GSM (i tu dowolna ilość pasm) nie wyjaśniają sprawy nawet często w 50%. Przykładowo w Polsce najpowszechniejsze są modemy często opisane tak: UMTS/GSM 900/1800/2100, ale obsługujące jedynie UMTS2100. Niestety taki sprzęt sprzedają sieci z W3, gdyż w najbliższej przyszłości tylko w takim pasmie planują (-li) używać UMTS. Przecież nie będą ułatwiać zmiany operatora na CP lub Play z ich UMTS900 o dalekim zasięgu. A tym bardziej na Aero2 (hurtownik dla CP) i ich Usługą Bezpłatnego Dostępu do Internetu na UMTS900 i LTE2600 (to ostatnie to chyba jeszcze nie działa).

  • 1

    47.  2011-08-09 10:43:33

    Podejrzewam, ze w Miastach 1800MHz bedzie na 2G a 3G na dane, natomiast poza miastami oga 1800MHz wykorzystac na Dane glos zrzucajac na 900Mhz

  • 1

    48. ~Zulus  2011-08-09 10:57:27  host: public5090.xdsl.centertel.pl

    ~31 początkowo 10tys. nie jest powiedziane, że ta ilość się nie zwiększy także spokojnie :) ~32 dokładnie i dlatego ta współpraca zapowiada się bardzo obiecująco.

  • -1

    49. ~ZNACZY  2011-08-09 18:43:18  host: drt149.neoplus.adsl.tpnet.pl

    PO 8 LATACH STRACIŁEM CIERPLIWŚC I POŻEGNAŁEM SIĘ Z PTC JEDNO Z NALUDNIEJSZYCH MIAST W POLSCE BRAK ZASIĘGU PERMANENTNY CO MNIE OBCHODZI TANIA ROZMOWA JEŻELI TECHNICZNIE NIE DO WYKONANIA CO MNIE OBCHODZI TANIA ROZMOWA Z USA JEŻELI RODZINĘ MAM W POLSCE I BRAK ŁĄCZNOSCI W PTC

Dodaj swoją opinię