Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Radni w Lublinie mogą utrudnić budowę BTS-ów

Radni w Lublinie mogą utrudnić budowę BTS-ów

sirmark 31 Maja 2008 21:12

0 0

Być może w Lublinie zostaną zaostrzone przepisy dotyczące stawiania masztów sieci telefonii komórkowej - pisze Dziennik Wschodni.



Przepisy mogą się zmienić pod warunkiem, że zgodzą się na to radni. Wówczas to sieci telefonii komórkowej, aby postawić maszt, każdorazowo będą musiały prosić o zgodę Radę Miasta. A jej uzyskanie może trwać miesiącami.

Pomysły na ograniczenie swobody w stawianiu masztów telefonii komórkowej zaczęły się pojawiać po słynnych protestach mieszkańców os. Poręba, którzy we wrześniu zablokowali drogę do placu budowy masztu sieci Era. Po tym proteście prezydent miasta zablokował inwestycję, ale jego decyzję unieważnił sąd, który uznał, że Ratusz nie mógł odmówić Erze pozwolenia na budowę, bo firma spełniła wszelkie wymogi. Ratusz szuka teraz innych możliwości.
Myślałem o tym, żeby powołać komisję, która rozpatrywałaby wnioski operatorów -mówi Adam Wasilewski, prezydent Lublina. Ale radni chcą iść o krok dalej.




W planie zagospodarowania przestrzennego powinny się znaleźć tylko te nadajniki, które już fizycznie stoją w Lublinie. A jeśli jakiś inwestor będzie chciał zbudować maszt na innej działce, powinien wcześniej wystąpić do Rady Miasta o zgodę na zmianę planu dla tej nieruchomości - proponuje Krzysztof Podkański, miejski radny PiS. Taki zapis może też skłonić operatorów do tego, by sami wcześniej starali się dogadać z mieszkańcami. Nie może być tak, jak teraz, że operator idzie do miasta po zgodę, dostaje ją, a mieszkańcy z żalami przychodzą do prezydenta -dodaje.

Miasto nie może wydać pozwolenia na budowę obiektu niezgodnego z planem zagospodarowania. A zmiana planu trwa miesiącami. Bo najpierw nad arkuszami muszą zasiąść architekci, a potem projekt planu trzeba dwukrotnie wykładać do wiadomości mieszkańców, którzy mogą zgłaszać swe uwagi i protesty. Dopiero po rozpatrzeniu tych protestów Rada Miasta może uchwalić plan.

Co na to operatorzy? Telefonia cyfrowa, by oferować nowoczesne usługi na terenie miasta, musi mieć nadajniki rozstawione w odległości 200 do 500 metrów od siebie. Taki zakaz spowodowałby, że mieszkańcy Lublina nie mogliby w pełni korzystać z usług - usłyszeliśmy w biurze prasowym sieci Era. Jeżeli takie prawo będzie zatwierdzone, będziemy musieli się do niego zastosować - mówi Izabella Szum z grupy TP, do której należy m.in. sieć Orange. Samego pomysłu komentować nie chce.

Źródło tekstu: Dziennik Wschodni     

Dodaj do:
w sumie: 45
  • 0

    26.  2008-06-01 11:21:23

    Żal... Wystarczy poszperać w internecie za zdjęciami w jakich miejscach buduje się nadajniki. Oby to w Świat nie poszło z tym Lublinem :/

  • 0

    27. ~hehe  2008-06-01 11:45:38  host: ip-84-201-210-79.it-net.pl

    ciekawe czy ci ciemni ludzie wiedza ze nadajniki operatorow komorkowych sa na kosciolach ksieza niezly biznes na tym robia to co ta dzielnica przestanie chodzic do kosciola ciekawe

  • 0

    28. ~dig  2008-06-01 13:11:36  host: 80.244.149.82.ostrow2.tnp.pl

    i prawidłowo kto nie pracował przy polach wcz ten nie wie jaki to syf ,większość głupoty wypisuje,pracowałem przy mikrofalach- nadajniki po dwu latach byłem siwy jak staruszek 60 letni i pozostał problem ze zdrowiem,skróciłem sobie życie przynajmniej 10 lat ,szkodliwe nie przysługuje,jest to skrupulatnie ukrywane przez lobby komórkowe.Mają racje mieszkańcy Lublina -tak trzymać!!!

  • 0

    29.  2008-06-01 14:14:23

    #25 - spojrz w takim razie na tytul tej wiadomosci... to juz nie chodzi o mieszkancow tylko o radnych. chca zmienic tak prawo lokalne, by zaostrzyc mechanizm przyznawania pozwolen na postawienie nadajnika gdziekolwiek w Lublinie, a nie tylko na tym jednym osiedlu.

  • 0

    30. ~mdm150  2008-06-01 15:40:25  host: adum209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ~john-to nie jest pierwszy przypadek rozebrania BTS'a w polsce. W moim sąsiednim miasteczku stał sobie BTS jednego z operatorów na dachu szkoły podstawowej. Zrobił się szum i rozebrano go. Ja mieszkam w pewnej miejscowości gdzie z zasięgiem jest spory problem, przydałyby się BTS'y.

  • 0

    31. ~bonk  2008-06-01 16:17:10  host: quad.internet.radom.pl

    a ja jestem zdania ze nie powinno byc BTS ow na i w bliskiej okolicy budynkow mieszkalnych. To jest szkodliwe promieniowanie (mikrofale) sam mieszkamw takim bloku gdzie sa przekazniki i obserwujac co sie dzieje jestem przeciw.Wszelakie czworonogi dlugo nie zyja zdychaja na RAKA promieniowanie silne takiego przekaznika w dol leci do 7 go pietra.Ci co pochwalaja to zeby miec niby zasieg niech se na balkonie cos takiego postawia albo w pokoju.Nie na darmo robia do aparatow kierunkowe anteny

  • 0

    32. ~kwistas  2008-06-01 16:49:11  host: w3cache.wignet.pl

    ~bonk a może to azbest??? Jeszcze sprawdź czy nie przechodzą obok ciebie linie wysokiego napięcia, sprawdź czy telewizor nie promieniuje. Żal mi takich ludzi co sobie wmawiają że to im szkodzi, teraz wszystko szkodzi, mój znajomy mieszka już w bliku 15lat jest to w Lublinie na ul. Diamentowej są tam BTS-y na 3 blokach Era, Orange, Plus i ludzie nie narzekają. Jedno wiem promieniowanie jest porównywalne z Radiem, a nawet komputerem lecz my o tym nie wiemy. Amen

  • 0

    33.  2008-06-01 17:09:48

    To jest chore, wiecie ile trwa zmiana planu zagospodarowania?

  • 0

    34.  2008-06-01 22:06:41

    ~bonk w której dzielnicy Lublina mieszkasz?:P takie pierdoły opowiadać - przestań pieprzyć gościu! - a ogladasz Tv ? słuchasz radia? masz mikrofalę w domu ? używasz suszarki? Komputera? Laptopa? wszystkie te urządzenia mają wieksze pole promieniowania niż te bogu ducha winne BTSy - więc ucisz się i nie wypowiadaj na tematy o których nie masz najmniejszego pojęcia!!

  • 0

    35.  2008-06-01 22:51:47

    Nie dziwie sie, ze przed wojna to Lwow a nie L-n byl jednym z najwazniejszych miast w owczesnej Polsce. Dziwi mnie za to fakt, ze radni w L-nie siedza w portfelu Palikota, a probuja wprowadzac takie bzdury.Co do tych oponentow, to nie radze im jezdzic na pielgrzymki na Jasna Gore, bo tam na wierzy jest tyle anten, ze ta wierza powinna w nocy wrecz swiecic ;)

  • 0

    36.  2008-06-01 22:53:47

    28 dig - osiwiales z glupoty, no inaczej Twojej siwizny nie da sie wytlumaczyc... No chyba ze uwarunkowaniami genetycznymi, ale do tego jakie kolwiek fale nie maja nic wspolnego.

  • 0

    37.  2008-06-01 22:57:49

    Jesli chodzi o polskie spoleczenstwo, to zdaza sie, ze albo sa jednostki totalnie ciemne, albo jak to u typowego polaka-nie bo nie i kuniec. Niejednokrotnie sie o tym przekonalem, budujac siec WiFi... hehehe najbardziej smieszylo mnie to, ze to wlasnie w grupie "bogaczy" byli najbardziej ciemni. No ale coz-jaki narod taka inteligencja.

  • 0

    38. ~nick2  2008-06-02 01:58:57  host: cql132.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #28 - nie siej zametu. praca przy mikrofalach (antena 0.5m od glowy) to zupelnie co innego niz 150m przed toba, lub 20m nad toba (i przez dach). Ludzie nie badzcie naiwni, tu chodzi WYLACZNIE o KASE i tylko o kase ZA LAPOWKI na wydanie zezwolen. zadne tam niezgodnosci z planem zagospodarowania i psucie widoku. od kiedy to rzadzacy stawiaja dobro poddanych za cel nadrzedny? wylaczac sieci nie trzeba, ale na wiele sposobow mozna ja przekonfigurowac tak aby w dniu protestow na ten przyklad rozmowa przez telefon komorkowy byla meczaca jak senny koszmar.

  • 0

    39.  2008-06-02 02:54:45

    #28 - pisalem pod twoja wypowiedzia w jakiej sie sytuacji znajduje moje odsiedle - maszt ery i orange z tylu i porzodu. plusa tylko brakuje, ale nie nie zgodzili mieszkancy nietylko mojego bloku, ale takze dookola... w mojej okolicy kazdy operator chce miec bo to budynek 8, 10 pieter na skraju miasta czyli zasieg dobry nawet na dalsza odleglosc... nikt nie umarl na raka po za rakiem pluc po kilku latach palenia... wieksze mikrofale wytwarza mikrofalowka u twoich sasiadow dookola niz maszty operatorow...

  • 0

    40. ~pawel  2008-06-02 09:41:05  host: dqm214.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nie sądzę bay taki pomysł był rozsądny. dojdzie do ciągnących się miesiącami dyskusji i narad, a ucierpią natym wszyscy użytkownicy telefonów, którzy będa mieli problemy z zasięgiem. nie dziwię się, że politycy PIS próbują coś ugrac dla siebie, ale wierzę że w Lublinie są rozsądni ludzie , którzy zablokują takie pomysły

  • 0

    41. ~ziom  2008-06-02 09:44:51  host: bus162.internetdsl.tpnet.pl

    Ale obciach dla Lublina;)

  • 0

    42. ~akuni  2008-06-02 10:35:56  host: dpw186.neoplus.adsl.tpnet.pl

    mam sporo znajomych w Lublinie, to wspaniali ludzi ei przyjazne miasto. tym bardziej się dziwię takim działaniom, tego typu mieszkańców - niedouczonych, aroganckich, zaciekłych -na szczęście osobiście nie poznałem. oby ten dziwny pomysł nie został przyjęty, bo zahamuję to skutecznie rozbudowę sieci w tym naprawdę fajnym mieście. pozdrawiam całą Kalinę i Czechów :)

  • 0

    43. ~DZWONEK  2008-06-04 11:02:06  host: x66x17133.jaskom.pl

    Wstyd a pomyśleć że lublin to miasto nauki. Świetną reklamę sobie robią. Monopol TP słabnie to muszą coś wymyślić.

  • 0

    44. ~  2008-06-28 10:43:11  host: 247-tar-6.acn.waw.pl

    ludzie a skąd wiecie że bts-y są nieszkodliwe. sami jesteście niedouczeni, ciekawe czy jakby wam nad głowami coś takiego postawili też byście nie protetowali, wiece że jak komuś z zarządu jedengo z operatorów chcieli postawić nadajnik to zrobił szum i zablokował inwestycję a to coś znaczy. poza tym poczytajcie sobie jak się ludzie blisko nadajników czują http://www.portalgsm.eu/zabojcze-promieniowanie-bts-sieci-komork owych.html

  • 0

    45. ~ciapus  2008-11-30 11:52:22  host: gate.krotoszyn.kaskada.net

    a uzywasz mikrofalówki>>> ? spojzales kiedys w okienko jak sie potrawa obraca - to dopiero zabija!!! milioardy razy wieksze promieniowanie!!

Dodaj swoją opinię