Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Radio w telefonie powoli wypiera tradycyjne odbiorniki

Radio w telefonie powoli wypiera tradycyjne odbiorniki

Q! 4 Listopada 2009 09:57

0 0

Coraz więcej użytkowników telefonów komórkowych zastępuje tradycyjne odbiorniki radiowe tymi wbudowanymi w telefony komórkowe - wynika z informacji podanych przez RAJAR, organizację monitorującą wykorzystanie odbiorników radiowych na Wyspach.

Pomiędzy III kwartałem 2008, a 2009 roku, liczba osób powyżej 15. roku życia słuchających radia poprzez telefon komórkowy wzrosła o 7,5%. Oznacza to przyrost mobilnych słuchaczy o około 500 tys. osób, z 6,4 do 6,9 mln.

Wśród osób pomiędzy 15. a 24. rokiem życia, wzrost ten był jeszcze bardziej widoczny i wyniósł 8,3%. Prawie 33% pytanych w III kwartale 2009 roku stwierdziło, że właśnie w ten sposób słuchało swojej ulubionej stacji radiowej. Rok wcześniej takiej odpowiedzi udzieliło 30,5% badanych.




Spośród pytanych w tym roku 16% ankietowanych stwierdziło, że wykorzystuje radio wbudowane w swój telefon przynajmniej raz w tygodniu. 3,2% wszystkich pytanych zadeklarowało, że czyni to codziennie.

Odsetek osób na Wyspach słuchających radia jest dosyć wysoki i wynosi 89,2% populacji w wieku powyżej 15. roku życia. W liczbach bezwzględnych oznacza to około 45,7 mln słuchaczy, którzy przynajmniej raz w tygodniu włączają swoją ulubioną stację.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5. ~wio  2009-11-04 10:38:22  host: aux62.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a kto wogóle słucha radia ?

  • 0

    6. ~w.p.  2009-11-04 10:56:05  host: chello089078140081.chello.pl

    A ja mam radio lampowe 50 letnie wielkosci małego telewizora. Gra lepiej nie tylko niż komóreczka, ale też niż wieża z niższej półki. No i te lampy... Mierności plastikowej młodzieży made in china mówimy nie.

  • 0

    7. ~e888  2009-11-04 11:00:01  host: v05-16.opera-mini.net

    "...w USA tamtejsze prawo ma zobowiązać producentów i sprzedawców telefonów komórkowych do oferowania odbiorników radiowych we wszystkich komórkach. Uznano bowiem, że system powszechnego powiadamiania o katastrofach i klęskach żywiołowych w USA oraz o innych zagrożeniach bezpieczeństwa państwa wymaga, by najbardziej popularne osobiste urządzenie techniczne, jakim jest przenośny telefon, posiadało możliwość odbioru sygnału nadawcy programu radiowego." Więcej o cyfryzacji radia: tiny.pl/hxx7g

  • 0

    8. ~~~  2009-11-04 11:08:23  host: 212.160.172.70

    Proponuję zmienić tytuł.. w notce nie ma nic o wypieraniu tradycyjnych odbiorników.. tylko o tym, że liczba mobilnych użytkowników wzrasta.. Nie ma porównania z liczbą użytkowników tradycyjnych odbiorników.. a liczba ich użytkowników też może równocześnie wzrastać.

  • 0

    9. ~listoczok  2009-11-04 11:14:04  host: test.zetobi.com.pl

    Kto słucha radia? Myślę, że chociażby te osoby, które cenią sobie jakość muzyki i informacje. W żadnej mp3 czy też mp4, czy jakimkolwiek innym przenośnym urządzeniu nie osiągniemy takiej jakości dźwięku jak w radiu. Po pierwsze radia (mam na myśli te ogólnokrajowe) używają nieskompreoswanego dźwięku typu wav (odzwierciedlenie wszystkich pasm częstotliwości nagranych przez artystę) . Po drugie suma dźwięków wychodzących ze stołu emisyjnego trafia do procesora dźwięku DSP (digital signal procesor), gdzie wszystko jest jeszcze bardziej uwydatniane i poszerzane (nie mam na myśli popmowania dźwigu bo takie stacje znajdziemy które psują dźwięk przekompresowując go) .Najtańsze takie urządzenie to koszt około 50 tys złotych (np. firmy Orban). Osobiście słucham radia na starym walkmanie Sony FX 103. Tak jak wcześniej pisałem żadna mp3 nie dorówna jakości płynącej z porządnego radia. Pozdrawiam słuchaczy stacji radiowych.

  • 0

    10. ~ab  2009-11-04 12:06:34  host: byz162.internetdsl.tpnet.pl

    Ciekawe czy ktos nie używa swojego radia samochodowego a zamiast niego uzywa komórki do słuchania radia chyba się takiego nie znajdzie więc nie mówcie że tradycyjnych radioodbiornikow jest mniej. Druga sprawa to jakosc FM na telefonie GSM jest zatrwazajaca, problemy z szarpaniem sygnalu, zanikami, tego mozna sluchac pod warunkiem ze jest sie kolo nadajnika radiowego a nie daleko od niego - gdzie potrzebny jest normalny odbiornik radiowy z porzadną głowicą.

  • 0

    11.  2009-11-04 12:17:27

    @10 jak słuchałem radia na Nokii też miałem takie wrażenia.

  • 0

    12. ~  2009-11-04 12:22:50  host: apn-77-113-233-189.dynamic.gprs.plus.pl

    @4: hahah no właśnie - w duzym mieście, a to się nie liczy. @10: Zgadza się, pod nadajnikiem jest ok. @9:Właśnie radio nie jest już dla audiofili. Pasmo jest okrojone gdzieś do 10 kHz, a te procesory emisyjne tylko wszystko psują, tzn. na ogół pseudo fachowcy źle je ustawiają.

  • 0

    13. ~piessoluffka  2009-11-04 12:27:15  host: unused-077079210222.atman.pl

    jak to są jakieś smiechy :) co Ci powiedzial?

  • 0

    14. ~  2009-11-04 12:28:16  host: unused-077079210222.atman.pl

    ze gada duzo

  • 0

    15. ~  2009-11-04 12:29:06  host: unused-077079210222.atman.pl

    no ale co dokladnie ;>

  • 0

    16. ~  2009-11-04 12:37:11  host: unused-077079210222.atman.pl

    produktywność wiesz o co chodzi

  • 0

    17. ~  2009-11-04 13:21:49  host: v06-08.opera-mini.net

    Tak do konca nie odrzucalbym tych badan bo ludzi zwlaszcza mlodych mozna przyzwyczaic do chaly niestety. Nie mieli kontaktu z niecyfrowym (a wlasciwie z umiarkowanie cyfrowym) zapisem dzwieku i trudno im sobie wyobrazic jak to powinno brzmiec. Przykladowo nawet przesterowanie nie powinno charczec, plywac i terkotac tylko warczec i wibrowac. Poza tym nie zostawia sie zadnego wyboru i jedzie w dol z jakoscia nowych odtwarzaczy i nosnikow CD nagrywanych przeciez na "nowoczesnym" cyfrowym sprzecie studyjnym :-) Niewykluczam, bo od paru lat nie slucham radia ze juz na etapie emisji dzwiek jest cyfrowo zdemolowany i to ze sluchamy na komorce nie robi az tak duzej roznicy. Moim zdaniem to kwestia przetwornikow i dopoki ktos, licze tu troche na Chinczykow, nie przelamie monopolu 2-3 firm nic sie nie zmieni bo decyduje najslabsze ogniwo w torze dzwiekowym. Troche tez licze ze ktos oprzytomnieje na Zachodzie widzac ze ceny markowego dotad sprzetu grajacego obecnie dzwiekiem hipermarketowym rowniez spadaja do poziomu hipermarketu.

  • 0

    18.  2009-11-04 14:58:03

    Zastosowanie radioodbiornikow w sytuacjach o jakich wspomnial *e888 jest mozliwe w kazdej chwili i okazuje sie bardzo przydatne. Tak bylo np.: w tym roku, w czasie pokazow Air Show w Radomiu. Chwile po katastrofie wszystkie sieci komorkowe odmowily posluszenstwa z powodu przeciazenia. Jedynym zrodlem informacji byly wlasnie radioodbiorniki w komorkach.

  • 0

    19. ~  2009-11-04 16:19:36  host: public77864.xdsl.centertel.pl

    Słucham radia przez telefon. Tylko w Nokii E51 miałem tragiczną jakość- ciągle szumiało i słuchać się nie dało, szczególnie stacji, które nadają z mniejsza mocą. Telefonów sporo miałem. Radia w telefonach ma najlepsze wg mnie Samsung. Chodzi mi o jakość muzyki jak i odbiór. Słuchawki do nowszych Samsungów z niższej półki spokojnie da się podłączyć inne, te z przejściówką. Nie mam powodów do narzekań :-)

  • 0

    20. ~  2009-11-04 16:21:26  host: public77864.xdsl.centertel.pl

    13, 14, 15, 16: gratki monologu ;)

  • 0

    21. ~embe  2009-11-04 17:55:13  host: 94.254.143.197

    tytul ewidentnie wprowadza w blad... nikt nie zastepuje telefonem odbiornikow, ktorych uzywa w domu czy samochodzie... po prostu dzieki telefonom ludzie zaczynaja tez sluchac radia tam, gdzie go wczesniej praktycznie nie sluchali - czyli poruszajac sie po miescie, czy miedzy miastami...

  • 0

    22. ~  2009-11-04 18:48:44  host: 80.51.91.245

    A kultura tej grupy wiekowej 15-24 też dużo mówi - chamskie głośne słuchanie muzyki w środkach komunikacji miejskiej. Zobaczymy, kto za dziesięć lat będzie stał w kolejce do laryngologa...

  • 0

    23. ~  2009-11-04 20:14:02  host: dti52.neoplus.adsl.tpnet.pl

    abonament telefono-telewizyjny? ;)

  • 0

    24. ~tomekjot  2010-06-19 21:31:48  host: apn-77-114-162-120.dynamic.gprs.plus.pl

    Radia w telefonach ma najlepsze wg mnie Samsung. Chodzi mi o jakość muzyki jak i odbiór. Śmieszbn jesteś! Najlepsze radio w komórce ma motorola

Dodaj swoją opinię