Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Radio w każdym urządzeniu mobilnym?

Radio w każdym urządzeniu mobilnym?

Q! 20 Sierpnia 2010 10:45

0 0

Wytwórnie muzyczne oraz organizacje reprezentujące rozgłośnie radiowe chcą, aby odbiorniki radiowe były montowane w każdym urządzeniu mobilnym. Po co? Aby czerpać dodatkowe przychody z tytułu nadawanych utworów muzycznych.

Obowiązkowe odbiorniki radiowe miałyby być montowane nie tylko w telefonach komórkowych, ale również w urządzeniach typu PDA i innych przenośnych. Miałoby to zwiększyć zasięg stacji radiowych. Jaki jest tego cel?

Z jednej strony stacje radiowe mogłyby liczyć na zwiększone wpływy z tytułu reklam, z drugiej - firmy fonograficzne mogłyby czerpać dodatkowe przychody z tytułu nadawanych przez stacje radiowe utworów muzycznych.




O jaką sumę się rozchodzi? Obydwie organizacje liczą na dodatkowe wpływy z tego tytułu w wysokości około 100 mln dolarów rocznie. Walka o nie ociera się o amerykański Kongres, który mógłby wydać sprzyjające obydwu organizacjom rozporządzenie.

Co o tym pomyśle sądzą najbardziej zainteresowani, czyli producenci urządzeń mobilnych? Zrzeszająca ich organizacja The Consumer Electronics Association w rozmowie z serwisem Ars Technica określiła ten pomysł jako wysoce absurdalny.

Warto zauważyć, że obecnie trwa dosyć gorąca dyskusja na ten temat. Jakiekolwiek decyzje w tej sprawie miałyby zostać podjęte nie wcześniej niż pod koniec 2010 lub na początku 2011 roku.

Źródło tekstu: Ars Technica, wł     

Dodaj do:
w sumie: 34
  • 1

    17. ~  2010-08-20 12:55:34  host: 193.104.71.102

    i to jest własnie przykład faszyzmu... w każdym odbiorniku musi byc radio bo tak sobie to wymyślono.. no czysty faszyzm

  • 1

    18.  2010-08-20 13:06:30

    Bzdura, ja chce model bez radia ;]. Co do wytwórni, to ile procent zarabia artysta? Mało.

  • 1

    19.  2010-08-20 14:21:12

    proponuje, zeby do kazdej w kazdej pralce byl wbudowany tv, a w kazdym piekarniku dvd ... co za idioci, podstawą funkcja telefonu sa rozmowy telefoniczne, a reszta to dodatki, po to sa rozne modele, zeby kazdy wybral co mu pasuje, ja np. w zyciu nie bede korzystal z tv, radia czy mp3 w komorce, dla mnie to sa zupelnie zbedne rzeczy

  • 1

    20. ~  2010-08-20 15:23:57  host: 87-205-212-113.adsl.inetia.pl

    Czas powiedzieć dość i zlikwidować prawa autorskie.

  • 0

    21. ~siet!!  2010-08-20 15:31:42  host: chello089079191173.chello.pl

    a ja bede korzystał z tv i radia mysle ze to całkiem przyzwoita bardzo dobra rzecz i przedewsz dobrze przemyslana bynajmiej i przynajmiej jak dle komorkowcow//Jedynie i co to nie lubie zbynio gier w telefonie a tak reszta mi pasi//NAPEWNO PASI A CI KTORZY MYSLA INACZEJ WIDOCZNIE SIE NIE ZNAJA

  • 2

    22.  2010-08-20 16:06:44

    Nie płaci się abonamentu RTV za radio w telefonie komórkowym,jak również za monitor komputerowy z tunerem tv.Dziwne,takie są przepisy,stare i nie przystające do obecnych czasów.

  • 2

    23.  2010-08-20 16:12:38

    Przyznać się a kto teraz płaci abonament od TV i Radia? Bo na pewno nie ja, ani moi sąsiedzi w wiosce daleko poza metropoliami. :-)

  • 1

    24. ~ewqaewqa  2010-08-20 19:21:31  host: t11-08.opera-mini.net

    PLAY moja mama placi, ulgowy, ale placi. A tez mieszka we wiosce daleko poza "metropoliami[w Polsce sa jakies "metropolie?"]. Zalezy od.podejscia, ale znam nie tylko ja. Wiec nie.l generalizuj. A pomysl durnowaty. Raz, dawno temu sprawilam sobie telefoj z radiem, ho chcialam i okazalo sie ze nie sluchalam ani razu. I teraz mam gdzies czy telefon ma radio, obecnie w 2 modelach nie mam i nie chce miec. Nienawidze, gdy ktos decyduje co mi potrzebne.

  • 1

    25.  2010-08-20 19:31:45

    @24: Też mam radio w moim Lgiku + RDS i myślisz że korzystam? Coś ty ;) wolałbym na to miejsce moduł WiFi.

  • 1

    26.  2010-08-20 20:56:27

    Oooo, za moduł WiFi też niedługo będziesz musiał zapłacić Organizacjom Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi, bo na pewno piracisz bardzo cenne i wartościowe Dzieła Twórców :-) I za aparat fotograficzny, bo na pewno focisz książki żeby później je czytać na ekraniku. :-D

  • 0

    28. ~oy'nelly  2010-08-20 22:20:26  host: 89.204.153.198

    W Niemczech abonament radiowy (min. 5 €/m-c) musi płacić każdy kto ma internet! Nie ważne, że nie masz np. radia. Płać i płacz!

  • 0

    29. ~dżolo  2010-08-20 23:55:27  host: awu16.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @10"Podobnie nie płacimy abonamentu RTV jeśli słuchamy radia przez Internet :-)." Znaczy przez internet mogę oglądać też telewizor bez abonamentu?

  • 0

    30. ~prof. Miodek  2010-08-23 17:21:19  host: user-188-33-231-148.play-internet.pl

    że się tak zapytam: łatwiej skasować komentarz niż poprawić błąd ? "O jaką sumę się ROZCHODZI?"

  • 0

    31.  2010-08-24 19:03:17

    ja bardzo często korzystam z radia w telefonie i uważam, że to powinien być standard. Podobnie zresztą jak gps. Przy zakupie nowego telefonu, to było jedno z głównych kryteriów. Teraz tylko aktywuje sobie odpowiedni pakiet nawigacji w Orange i bez problemu trafiam do celu. A tak bym się tylko męczył. Takie radio w komórce, też przecież potrafi umilić życie.

  • 0

    32. ~Golem  2010-09-08 02:27:54  host: w3cache.coi.pw.edu.pl

    Podatku i tak by za to(za wszystkie telefony) nie wprowadzili, bo by się bali. A ja tam korzystam z radia na kom. korzystającego z internetu i przynajmniej słucham na co mam ochotę.

  • 0

    33. ~W Nokii E61 nie ma Radia!!!  2010-09-11 20:20:28  host: user-109-243-93-95.play-internet.pl

    Hmm, calkiem niezly pomysl. Tylko byloby dobrze gdyby w kazdym urzadzeniu mobilnym bylo Radio ktore dziala bez podlaczania sluchawek, wtedy byloby super. Ja mam Nokie E61 ktora nie ma Radia, a sa czasem takie chwile ze chce mi sie posluchac Radia, a w mojej ulubionej Nokii jego nie ma! Radio dobra rzecz, tylko niech dziala bez podlaczania sluchawek, bo kto specjalnie bedzie zabieral sluchawki, jesli idzie np. Na plaze i bedzie sluchal na glosniku? Podsumowujac dobry pomysl.

  • 0

    34. ~Golem  2010-09-15 03:49:25  host: w3cache.coi.pw.edu.pl

    Jeżeli to jest Nokia E61i to możesz sobie zainstalować np: gagabox. Telefony są teraz na tyle "elastyczne", że nawet jeżeli producent czegoś nie przewidział, to nie znaczy, że nie da się tego znaleźć w sieci ;)

  • 0

    35. ~docha  2010-09-21 19:32:55  host: host-89-191-160-80.tvteletronik.pl

    dokładnie, gagabox daje takie możliwości, że nawet "błąd" producentów ;) ogólnie bardzo fajna, przydatna aplikacja, nie tracę zasięgu i mam sporo stacji do wyboru

  • 0

    36. ~Golem  2010-09-27 00:27:58  host: user-109-243-248-143.play-internet.pl

    Ostatnio dodali nowe stacje, program często aktualizują. Nic tylko czekać na nowe opcje.

  • 0

    37. ~Pure  2010-12-22 21:22:13  host: dee56.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zamiast cofać się w rozwoju technologicznym i wciskać przymusowe radia FM w telefonie, lepiej byłoby zadbać o rozwój zgodny z rozwojem technologicznym. Teraz standardem staje się dostęp do internetu nawet przez telefon. Lepiej byłoby zadbać o poszanowanie kieszeni polskich konsumentów. Operatorzy wciąż traktują transmisję danych jako coś luksusowego. A jeśli o samo radio chodzi, to zdecydowanie wolę słuchać radia internetowego np. przez Gagabox. Przynajmniej wszędzie odbiera i jest o wiele większy wybór różnych stacji.

Dodaj swoją opinię