Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Radio FM w Polsce jest cały czas popularne

Radio FM w Polsce jest cały czas popularne

orson_dzi 15 Lutego 2018 18:44

9 3

radio

Pomimo rosnącej popularności serwisów streamingowych i rozgłośni internetowych, tradycyjne radio FM od lat cieszy się niesłabnącą popularności.

Według badania KRRiT Udział w rynku i wielkość audytoriów programów radiowych w czwartym kwartale 2017 r., obecnie w Polsce radia słucha 73,7% mieszkańców. W stosunku do poprzedniego kwartału stanowi to wzrost o 1,6 punktu procentowego. Oznacza to, że radio w rankingu popularności w Polsce wciąż jest bardzo wysoko - przegrywa w nim tylko z telewizją. Tak wysoki wskaźnik słuchalności radia utrzymuje się od 2001 roku.

Ale nie tylko w Polsce radio FM jest tak popularne. Jak wynika z danych RAJAR (brytyjska instytucja wyspecjalizowana w badaniach radia), w IV kwartale 2017 roku 90% Brytyjczyków włącza radio przynajmniej raz w tygodniu. W Niemczech radia słucha 78,1% ludności niemieckojęzycznej.




Zapowiadanej od lat transformacji nadawania sygnału z analogowego na cyfrowy ciągle nie widać. Aktualnie w cyfrowym standardzie DAB+ nadają głownie stacje Polskiego Radia i cyfrowe Radio Chopin. Dla porównania w Norwegii radio analogowe całkowicie zniknęło z końcem 2017 roku.

Przyszłość radia FM w Polsce cały czas wygląda bardzo dobrze. Głównie dlatego, że błędny jest stereotyp mówiąc o tym, że słuchają go tylko starzy ludzie. Osoby w wieku 60-75 lat faktycznie słuchają radia ze stałym zainteresowaniem, ale jest ono niższe niż w przypadku innych grup wiekowych. Najchętniej radia słuchają osoby w wielu 18-24 lat.

Zobacz: Radio FM w smartfonie - przeżytek czy kluczowa funkcja?

Czy słuchasz radia FM?

Tak, kilka razy w tygodniu
65.67%
Tak, kilka razy w miesiącu
7.83%
Bardzo rzadko, np. przy słabym zasięgu sieci komórkowej
4.84%
Nie, ale telefon powinien mieć radio
10.14%
Nie, radio jest zbędne w telefonie
9.68%
Nie wiem czym jest radio FM
1.84%

Wszystkich głosujących: 434


Źródło tekstu: BCAST     

Dodaj do:

Tagi: radio | radio fm

w sumie: 38
  • 0

    20. ~CaIm7 (_|_)  2018-02-16 01:56:28  host: user-94-254-240-66.play-internet.pl

    Vox FM:-D

  • 0

    21.  2018-02-16 04:18:45

    Starsi ludzie, a nie starzy ludzie !

  • 2

    22. ~  2018-02-16 05:43:52  host: 89-64-13-205.dynamic.chello.pl

    Radio towarzyszy mi od 15go roku życia. Zaczęło interesować mnie jak to działa i poszedłem do technikum elektronicznego. Niedługo później już sam zrobiłem pierwszy własny odbiornik UKF jeszcze wtedy. Tam pasją rozwinęła się jeszcze bardziej, na warsztatach reperowalismy radia lampowe, piękny dźwięk i duża radość i ożywiania starych odbiorników. Później czasy unitry i przeróżne modele zodiak, tosca, kolumny altus, alton... Cały czas słuchałem rozgłośni radiowych a był to czas, kiedy w trójce była lista przebojow w swoim chyba najbardziej popularnym okresie, notowania zapisywane w zeszycie. Później powstały lokalne rozgłośnie i duży wzrost ich popularności w połowie lat 90tychDzisiaj nadal słucham radia w domu, w pracy i to nie tylko dla muzyki ale dla ciekawych audycji, których niestety coraz mniej. Ciekawe reportaże, bloku muzyczne tematyczne okraszone komentarzami redaktorów.

  • 0

    23. ~  2018-02-16 05:51:17  host: 89-64-13-205.dynamic.chello.pl

    Określenie starzy ludzie rzeczywiście nie jest najlepsze.
    Ja mam 42 lata i słucham codziennie po 8-10h.
    Radio miało duży wpływ na moje życie ponieważ zarówno szkoła średnia jak i później studia też na kierunku elektronika i telekomunikacja wybrane były właśnie z powodu zainteresowania radiem, można powiedzieć że od radia wszystko się zaczęło.
    Dzisiaj napewno rozgłośnie mają inny charakter i przypominają bardziej grająca szafę z reklamami ale na szczęście można jeszcze znaleźć ciekawe rozgłośnie.

  • 1

    24. ~Pablosox123  2018-02-16 06:03:21  host: user-94-254-161-150.play-internet.pl

    Przepraszam a jak nawet to stary człowiek to coś gorszego? Każdy z nas będzie stary jak dozyje.

  • 0

    25. ~  2018-02-16 07:16:38  host: 168.235.196.129

    @18 nie wiem gdzie mieszkasz ani na czym słuchasz ale mnie na telefonie radio fm odbiera bardzo ładnie, w Krakowie słowackie radiostacje, nawet rds sie wczytuje

  • 0

    26.  2018-02-16 08:02:36

    W Bieszczadach też Słowackie stacje elegancko odbiera i Węgierskie też ale bardzo słabo.

  • 0

    27.  2018-02-16 08:20:52

    No cóż DAB+ się nie rozwija bo główni nadawcy FM (jak RMF, Radiozet, ESKA) nie są zainteresowani cyfryzacją bo boją się konkurencji (pojawiłoby się wiele programów konkurencyjnych dostępnych w całym kraju) i dlatego blokują rozwój na wszystkich możliwych szczeblach, kiedyś pisali nawet oficjalne pisma do urzędów regulacyjnych w Polsce argumentując niechęć do DAB+. Gdyby KRRiT i UKE byli jednak bardziej aktywni to zadbaliby o rozwój DAB+, póki co to realizują strategię głównych nadawców komercyjnych. Dobrze że chociaż PR się nie poddaje i dba o rozwój techniczny w Polsce, tak bylibyśmy skansenem na tle Europy Zachodniej gdzie w DAB+ jest już dziś wielokrotnie więcej programów niż na FM.

  • 0

    28. ~  2018-02-16 09:38:04  host: 168.235.196.129

    dab to tylko kiepska jakosc, kompresja dźwięku dziesiątki niewiele wartych radiostacji

  • 0

    29. ~  2018-02-16 09:38:43  host: 168.235.196.129

    @27 a ty idz na spacer,potrzebujesz tego

  • 1

    30. ~jerry  2018-02-16 09:55:48  host: 80.50.127.22

    Polskie Radio Jedynka Hejnał o 12:00 i Hymn Polski o północy to jest klimat.

  • 0

    31. ~  2018-02-16 10:01:15  host: public-gprs388885.centertel.pl

    @16 Sloneczny Panie, po twoim komentrzu mozna latwo odgadnac, ze nie masz bladego pojecia o eterze. Wymieniles tylko 2 komercyjne, rzeczywiscie ogolnopolskie stacje, ktorych w ogole nie slucham. Polskie Radio ma wiecej ogolnodostepnych stacji tematycznych. Program I jest misz maszem o wszystkim z wieloma telefonami od sluchaczy. To jest jedyna stacja dostepna w przynajmniej polowie Europy na czestotliwosci chyba 225 kHz. Na dobrym odbiorniku z nirkoniecznie dluga antena w kazdym aucie to odbierzesz poza granicami. Program II to bardzo spokojna klasyka z za mala iloscia jazzu. Sa smyczki, klawisze, eksperymenty, folk, rozne rozmowy i wypowiedzi, ktorych nie uswiadczysz w proponowanym streamingu. Program III to wiadomo, ze rock i niszowe gatunki z odrobina audycji tematycznych. Byl kiedys Program IV czyli Polskie Radio Bis ukierunkowany na mlodziez z halasliwa muzyka, glownie niszowa. Teraz jest jeszcze Polskie Radio 24 z informacjami i rozmowami bez przerwy. Potem sa lokalne stacje PR. W PR jest tyle tresci, ze zastanawiam sie, skad wszyscy kojarza radio z reklamami i dzinglami. Jedynie tego ostatniego jest rzeczywiscie za duzo i zbyt intensywnie dzingluja. Reklamy farmaceutyczne sa rzeczywiscie nieodpowiednie w przestrzeni audio. To jest ogolny temat tyczacy sie wszystkich reklam wymyslanych przez beztalencia. Byle zrobic szybko w dennych agencjach marketingowych, skasowac za fakture. Dziwie sie, ze w radio ktos pozawala puszczac taki syf dla paru zlotych. Cala machina marketingu wmowila i wmawia wszystkim, ze radio nie jet sluchane. Badania pokazuja, ze jest czesto sluchane i wiecej niz tv. Oni, te beztalencia od lansu tylko korzystaja z taniego czasu antenowego bez selekcji jakosci ich byle jakiej tworczosci. Ale ja nie pracuje w PR, zeby z tym zrobic porzadek. Z glupimi, bo halasliwymi dzinglami tez zrobilbym porzadek przynajmniej w PR.

  • 0

    32. ~Norweg  2018-02-16 10:23:56  host: cm-84.211.135.84.getinternet.no

    "Dla porównania w Norwegii radio analogowe całkowicie zniknęło z końcem 2017 roku"-to nie prawda. Do dziś słucham FM "Metro".

  • 0

    33. ~  2018-02-16 10:25:03  host: public-gprs388885.centertel.pl

    @31 Sloneczny, a po cholere mi wciskasz pakiety netu? Radio w fonie wczerpuje mniej akumulator. Stacjonarny odbiornik rowniez zuzywa malo pradu. Pomijam lepsze audiofilskie glosniki.
    Uklady radiowe sa w fonach zablokowane przez producentow, co oni sami przyznaja. To jest dowod na zmowe. Napisalem o fonach, bo to juz nie sa takie calkiem urzadzenia smart. Wlasciwie to producenci milcza w tej sprawie, jakby nie mogli za wiele mowic. Wiec cos jest na rzeczy. Ja specjalnie nie szukalem informacji.

  • 0

    34. ~  2018-02-16 10:41:07  host: public-gprs388885.centertel.pl

    Analogu nie wylacza jeszcze przez lata. Nie ma takiego nasycenia odbiornikow cyfrowych. Wydaje mi sie, ze z analogowym radio bedzie podobnie, jak z plytami winylowymi. Winyl tez ma trzaski, ale glebia nagrania z winylu jest porownywalna tylko do odsluchu na zywo.

  • 0

    35.  2018-02-16 11:14:23

    W prawdziwym polskim domu musi być radio w kuchni!

  • 0

    36.  2018-02-16 11:37:21

    34 - no i pozostaje kwestia strumienia danych, która w najlepszym razie osiąga... 128 kB/s. To jest nędza, proszę państwa. Jak to się ma choćby do standardu CD z przepływnością 1411 kbit/s? Ktoś powie, że w analogu jest maksymalna kompresja. Zgadza się. Jednak można znaleźć takie perełki, jak choćby Program Drugi Polskiego Radia, który nie stosuje kompresji w ogóle.
    Dla mnie radio istnieje od zawsze, czyli prawie pięćdziesięciu lat. Nie wyobrażam sobie życia bez niego, bo to medium które pozwala normalnie żyć, nie absorbując zbytnio uwagi. Z jego powodu wybrałem Technikum Łączności jako cel po podstawówce, osiągnięty bez problemu. Moja Praca Dyplomowa, to stereofoniczne radio Hi-Fi na bazie ówczesnego "Fausta" skrzyżowanego z "Toską" :-). Swój złoty czas miałem w 2000 roku, po zmianie zakresu na 87,5 - 108 MHz. Nie jestem w stanie zliczyć ilości przestrojonych odbiorników na zakres CCIR, bez użycia konwertera, bo to leżało poniżej mojej godności i wymagało przełącznika z powodu prawie trzykrotnie szerszego odbieranego zakresu... Za to mam jeszcze pudełko z kilkoma garściami tranzystorów o dużym wzmocnieniu, które wymieniałem przede wszystkim w głowicy UKF, a jak trzeba było to i w torze pośredniej częstotliwości. Każde radio które przestroiłem, odbierało doskonale w całym zakresie wszystko, co siało w okolicy na kawałku przewodu - tak było czułe. To był mój cel i punt honoru, doprowadzić radio do takiego stanu. Ech, długo mógłbym opowiadać jeszcze...

  • 0

    37. ~  2018-02-16 11:59:48  host: public-gprs388885.centertel.pl

    @36 Wlasnie w takie szczegoly nie zaglebialem sie jeszcze. Dwojke jakosciowo bardzo dobrze sie odbiera, ale nie kazdy obejmuje tresc tej stacji. Do dwojki trzeba dorosnac. Ewentualnie z nia dorastac.
    Toms, czy slyszales o dosylach PR via sat do nadajnikow, jesli sie nie myle? Nie pamietam ich jakosci. Byc moze jest wyzsza. Musze sobie to kiedys obadac. Mr. Orbita z Satkuriera opisal swoje odkrycie. Wlasciwie i tak niewielu bedzie chcialo ta droga sprobowac odbioru, ktory wymaga ustawienia czaszki. Pamietam, ze opisywal dosyly jako wysokiej lub znosnej jakosci.

  • 0

    38.  2018-02-16 12:28:44

    Radio DAB+ to po pierwsze ZERO SZUMÓW czego na FM nie uświadczysz... Poza tym kodowanie jest AAC+ a nie MP3, 128kb w AAC+ to tyle co 256kb/s w MP3, jakość jest naprawdę dobra, zresztą jak ktoś chce np. dobrej jakości w PR2 lub Radio Chopin to tylko DAB+. Gdyby szeroko rozwinął się DAB+ w Polsce moglibyśmy mieć dedykowane programy OGÓLNOPOLSKIE odbierane w samochodzie wszędzie, np. dla dzieci, muzyka jazzowa, folkowa, country, rock, muzyka sakralna, mecze sportowe i wiele innych. O niszowych grupach informacyjnych i politycznych nie wspominając. Pluralizm mediów i bogactwo treści. Pytanie czy tego ktoś poza monopolistami radiowymi nie chce?

  • 0

    39.  2018-02-16 12:56:08

    38 - oczywiście, masz rację. Posiadam odbiornik DAB+ i mogę porównać spokojnie jakość analogu z cyfrą ( w regionie katowickim ). O ile szum zawsze był utrapieniem w analogu i często jedynym sposobem jego pozbycia się, było przełączanie odbioru na monofoniczny, to w przypadku cyfry jest paradoksalnie gorzej, na zasadzie gra- nie gra. Na posiadanym odbiorniku łatwiej działa analog niż cyfra. Trzeba się dobrze nachodzić, żeby złapać przyzwoity sygnał nie powodujący przerw w odbiorze. Oczywiście, można zastosować zewnętrzną antenę, ale to mało wygodne i niemobilne rozwiązanie. Co do Radia Chopin - trudno w zatłoczonym eterze znaleźć wolne miejsce na ogólnopolskie pokrycie programem w wysokiej jakości, kiedy interferencje sąsiednich stacji skutecznie utrudniają niezakłócony odbiór. Szkoda że ci, którzy decydują o parametrach transmisji cyfrowej ograniczają tak znacznie jakość transmisji, nawet w formacie AAC+, bo nikt mnie nie przekona, że nawet 320 kB/s w MP3, to mistrzostwo świata.
    37 - aż tak bardzo nie zgłębiałem tematu.

Dodaj swoją opinię