Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Rada reklamy: za dużo krwi w reklamie Orange

Rada reklamy: za dużo krwi w reklamie Orange

orson_dzi 15 Grudnia 2016 07:27

4 7

Rada Reklamy uznała, że spot "Historia na kartę: 6 złotych monet" Orange jest nieodpowiedni dla dzieci, ponieważ jest w nim zbyt dużo krwi.

Treść skargi, która wpłynęła w tej sprawia brzmiała następująco: Reklama przedstawia przemoc - krew tragedia publikowana w kanale YouTube dodatkowo naraża na publikacje dzieciom - Orange przesadził.

Arbiter-referent uznał, że reklama zachęca do stosowania przemocy i jest sprzeczna z dobrymi obyczajami. Do tego spot łamie art. 25 Kodeksu Etyki Rekalamy - reklamy skierowane do dzieci lub młodzieży muszą uwzględniać stopień ich rozwoju oraz nie mogą zagrażać ich fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu dalszemu rozwojowi.

Zobacz: inne filmy z kategorii Reklamy





Zdaniem Komisji spot narusza art. 2 ust. 1 i art. 5 Kodeksu Etyki Reklamy, ponieważ Zawiera elementy przemocy i tym samym może zachęcać do aktów przemocy i wpisywać się w sferę brutalizacji życia społecznego i nie można tego usprawiedliwić konwencją dowcipu/pastiszu. Ponadto, trywializacja aktów przemocy i zabijania w przekazach reklamowych (nawet w konwencji żartu), zaprzecza poczuciu odpowiedzialności społecznej.

Co na to Orange?
Przedmiotowa reklama została stworzona jako nawiązanie do okresu średniowiecza. Obecnie coraz bardziej popularne stają się wszelkiego rodzaju rekonstrukcje nawiązujące do wydarzeń historycznych. Dodatkowo, bardzo popularne są seriale czy filmy nawiązującego do tego okresu, szczególnie wśród młodych odbiorców. Filmy czy seriale nawiązujące do tego okresu w większości epatują brutalnymi scenami i dość realistyczno-naturalistycznym sposobem ukazania danego tematu czy historii. Oferta na kartę Orange Polska kierowana jest do segmentu ludzi młodych jednakże pełnoletnich. To oni w większości są odbiorcami tej oferty. Reklama miała na celu nawiązać 'tematycznie' do okresu średniowiecza jedynie w sposób komediowy. W żadnym momencie reklama nie ukazuje tematu w sposób poważny czy dosłowny.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Źródło tekstu: Rada Reklamy; wł     

Dodaj do:

Tagi: rada reklamy | orange

w sumie: 28
  • 0

    11. ~  2016-12-15 09:40:32  host: aede144.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Za dużo "i" w tytule, niemądry cencjuszu.

  • 1

    12.  2016-12-15 09:53:56

    @11 O! Już ferie?
    Dzięki, poprawione.

  • 0

    13.  2016-12-15 10:24:14

    Przecież to nie krew tylko dżem wiśniowy.

  • 0

    14.  2016-12-15 10:24:37

    Idąc dalej tym torem powinni zakazać większości starych bajek i baśni, gdzie jest pełno śmierci, przemocy i krwi. Zostawić tylko uładzone i mdłe wersje od Disneya, które są tak słodkie, że aż zbiera na mdłości jak się je ogląda.

  • 0

    15. ~M  2016-12-15 10:33:05  host: n26-01-07.opera-mini.net

    To niech rodzice pilnują bachorów, a nie sadzają dzieciaki przed Tv czy komputerem i..to ich cała opieka. Dziecko ma zniknąć z oczu, być cicho, nie zaprzątać uwagi rodziców. Więcej szkody narobi obejrzenie programu z politykami ;)

  • 4

    16. ~Prz  2016-12-15 10:52:10  host: etv188.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jakiś analfabeta pisał to zgłoszenie do rady etyki. Zgłaszam go do rady etyki języka polskiego.

  • 0

    17. ~Piotrek  2016-12-15 10:58:12  host: apn-46-215-126-142.dynamic.gprs.plus.pl

    Wlo kwestia roku - pojawi się lista filmów zakazanych i "cenzura" w mediach - swoją drogą trzeba być ostro **** by po pierwsze oglądać reklamę z własnej woli (bo tej nie puszczano w TV) a potem pisać na to skargę - ludzie leczyć się

  • 0

    18. ~  2016-12-15 11:01:15  host: 168.235.196.63

    @14 mnie sie zbiera na mdlosci na widok bzdur które wypisujesz

  • 0

    19. ~  2016-12-15 11:04:38  host: 168.235.196.63

    a reklama glupkowata

  • 0

    20. ~Piotreg  2016-12-15 11:26:35  host: public-gprs387097.centertel.pl

    A ile maksymalnie mililitrów krwi można użyć w reklamie? Jest jakaś regulamin który to określa?

  • 0

    21.  2016-12-15 12:58:38

    @17 czyli wg Ciebie tę reklamę można było obejrzeć wyłącznie "na własne życzenie"?

  • -2

    22.  2016-12-15 13:16:12

    Rada reklamy wymaga konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Więcej szkody dla zdrowia przynosi oglądanie "polityków" w TVPiS i ich mądrości.

  • 3

    23. ~jedno_prawo_dla_nas_drugie_praw  2016-12-15 13:54:24  host: public-gprs209305.centertel.pl

    A co z historyjką o gościu pobitym batem do krwi, a potem przybitym do dwóch skrzyżowanych desek ?, jakoś nikt nie robi tragedii że dzieci na to patrzą :p

  • 1

    24.  2016-12-15 15:17:47

    @18: Co jest według ciebie bzdurą?
    To, że oryginalne wersje większości starych baśni były bardzo okrutne?
    Czy to, że z wersji ekranizowanych przez Disneya całe to okrucieństwo usunięto?

  • 0

    25.  2016-12-15 21:21:16

    @21, reklama była dostepna w postaci filmy na Youtube, a nie jako reklama w systemie reklam Google.

  • 0

    26. ~Golombo  2016-12-16 04:34:18  host: user-31-174-58-64.play-internet.pl

    Taaa... Bo widok przemocy zachęca do niej.

  • 0

    27. ~Ja  2016-12-16 07:49:55  host: 79.124.119.187.rybnet.pl

    Ludzie, przecież to reklama!!!!!! A reklama plush, co Pani mówi gdzie ma miś metkę?! To ta reklama jest śmieszna?! Żałosne, że ktoś uważa, że w reklamie Orange jest za dużo krwi...buhahahahahahaha

  • 0

    28. ~marcin  2016-12-17 15:14:17  host: 185.81.158.225

    Już pomijam tę krew, ale w ogóle te ich reklamy są po prostu słabe. Dużo bardziej wolę taki typ jak robi a2mobile na przyklad: jest kolorowo z jajem, są śmieszne zwierzaki, nie jest przegadane. Do mnie bardziej trafia coś takiego niż to co pomarańczowi czy różowi dają.

  • 0

    29. ~  2017-02-13 08:11:49  host: user-94-254-176-185.play-internet.pl

    Na takie głupoty to mają pieniądze. Ludzi nazwalniali to przepuszczają.

    Fakt że nieletnie dzieci nie powinny takich rzeczy oglądać. Ale od tego są rodzice żeby to tłumaczyć i chronić, nie ufajmy prawu i powszechnej liberalizacji, że za nas to zrobi. Dziś w internecie jest wszystko. Można obejrzeć nawet realną przemoc ze szczególnym okrucieństwem. Dzieci należy przed tym chronić.

  • 0

    30. ~Sebastian  2017-04-19 12:29:01  host: adhv98.ipv4.supernova.orange.pl

    To jakis koszmar. Tego sie oglada nie da

Dodaj swoją opinię