Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Quick Charge 2.0 w praktyce

Quick Charge 2.0 w praktyce

LuiN 25 Marca 2015 18:10

5 0

motorola nexus 6 Qualcomm przygotował film prezentujący różnicę w szybkości ładowania smartfonowych akumulatorów ładowarkami różnych generacji.

W ruch poszła standardowa ładowarka 1 A (5 W), szybka ładowarka 2 A (10 W) i ładowarka w standardzie Quick Charge 2.0 (15 W) i Motorola Nexus 6 wyposażona w akumulator o pojemności 3220 mAh.

Producent nie deklaruje tutaj 60% naładowania akumulatora w 30 minut jak konkurenci z mniej pojemnymi akumulatorami, obiecuje natomiast 6 dodatkowych godzin działania urządzenia po 15 minutach naładowania. Patrząc na poniższy film, wydaje się, że obietnica została spełniona:




Zobacz: inne filmy z kategorii Telefony



Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: Quaclomm, wł     

Dodaj do:

Tagi: quaclomm | quick charge 2.0

w sumie: 33
  • 0

    14.  2015-03-25 21:33:38

    10, goral2099 - zdecydowanie, ale tutaj Qualcomm opracował standard i teraz tylko zostaje kwestia zapewnienia przez producenta odpowiedniego akumulatora. Patrząc na coraz to nowe telefony obsługujące szybkie ładowanie, dużym problemem najwyraźniej to nie jest.

  • 1

    15.  2015-03-25 21:47:56

    Chodzi mi tylko o to, że ogniwo można ładować określonym maksymalnym napięciem, które przy ogniwach li-ion/po wynosi trochę ponad 4V. A szybkie ładowanie polega na szybszym dostarczeniu do ogniwa elektronów, a więc na większym ich przepływie, czyli większym natężeniu prądu...ufff. :)

  • 1

    16.  2015-03-25 22:08:53

    ...i większej temperaturze :-D

  • 1

    17.  2015-03-25 22:23:04

    Zapominają panowie o pojemności baterii. Baterie o poj. ok. 2000mAh ładowane są się przeważnie prądem 2A i wtedy nazywamy to szybkim ładowaniem. Gdy jednak zastosujemy baterię o poj. ok 3000mAh owe szybkie ładowanie ładowarką 2A przestaje już być takie szybkie, bo mamy do naładowania o połowę więcej . Standardowo szybkim ładowaniem dla baterii 3000mAh będzie więc ładowanie prądem 3A i to bez większej szkody dla ogniwa, bowiem standardowe ładowanie Li-Ion to właśnie prąd 1CA. Dla baterii 4000 mAh będzie to 4A itd. Problem zaczyna stanowić standardowy przewód oraz styki microUSB, które kiepsko znoszą tak duże wartości prądu - pojawia się na nich zbyt duży spadek napięcia i gęstość prądu jest zbyt duża dla cienkich styków. Rozwiązaniem tego problemu jest podniesienie napięcia wychodzącego z ładowarki i dzięki temu obniżenie natężenia. Następnie skonwertowanie go już w urządzeniu na większe natężenie i standardowe dla Li-Ion (niższe) napięcie.

  • 0

    18.  2015-03-25 22:41:28

    15, goral2099 - to skąd od zawsze ładowanie 5V? Akurat natężenie to spadło :) 17, PiotrM - szybkie ładowanie zawsze było określeniem odnoszącym się bardziej do ładowarki, niż do ogniwa. Bo to o szybszych ładowarkach, a nie akumulatorach się mówiło. Nie wiem skąd wziąłeś standardy Amper do mAh dla szybkiego ładowania? Pierwsze słyszę. Z praktyki natomiast powiem, że 90 min ładowania Note'a 4 bardzo mnie cieszy przy 4h Xperii Z3.

  • 1

    19.  2015-03-25 22:51:12

    Luin: Ale przecież to, że ładowarka daje napięcie 5V nie znaczy, że tyle do ogniwa jest przyłożone. To po prostu popularna wartość i tak jest najtaniej chyba. Natężenie spadło, bo wzrosło napięcie (zabieg konieczny, jak również zauważył Piotr, do przesyłu tańszego/bezpieczniejszego), a w urządzeniu przetwornica znów zmniejszy napięcie, a zwiększy natężenie. Moc jest stała.

  • 1

    20.  2015-03-25 22:59:52

    @18 Szybkie ładowanie = ładowanie tak szybkie jak pozwala na to chip baterii, czyli niespowolnione zbyt niską wydajnością ładowarki. Domyślam się, że niektórzy mogą sądzić, że podłączając ładowarkę o wydajności 10A naładują szybciej swój telefon z baterią 2000mAh niż ładowarką 2A. Niestety to nic nie da. Podana przeze mnie zasada 1CA to standardowe ograniczenie dla aku Li-Ion, nie powodujące ich przyspieszonego zużycia. W rzeczywistych warunkach na prędkość ładowania (na spowolnienie) wpływa także wzrost temperatury - steruje tym chip baterii. Nowy standard to próba zachowania szybkiego ładowania przy większych bateriach (powyżej 3000mAh ) - to wymaga wydajniejszych ładowarek, ale i sprawniejszego transportu ładunku, a tutaj nie da się już zwiększać natężenia w standardowym przewodzie. Dlatego żonglerka napięciem i natężeniem. Dopóki rządził standard 5V, dla określenia wydajności ładowarki wystarczyło w uproszczeniu posługiwać się natężeniem (w Amperach). Jeśli różne będą napięcia wyjściowe ładowarek, miarodajną informacją o ich wydajności staje się ich moc (w Watach). Dwukrotne zwiększenie napięcia ładowarki daje możliwość obniżenia natężenia dwukrotnie przy zachowaniu tej samej wydajności przy jednoczesnym czterokrotnym zmniejszeniu strat na przewodzie i stykach.

  • 0

    21. ~ja  2015-03-25 22:59:54  host: public-gprs514679.centertel.pl

    LuiN - po całości - do Twoich postów - mylisz zasilacz z ładowarką a właściwie to zasilanie ładowarki z procesem ładowania i dlatego piszesz bzdury o ładowarkach(!) 9V a nawet 12V. Brawo, a podobno to portal techniczny jest :-)

  • 1

    22. ~ja  2015-03-25 23:15:51  host: public-gprs514679.centertel.pl

    goral2099 i PiotrM - dzisaj max. prąd ładowania współczesnych ogniw sięga w impulsie 3C(chwilowo) przy czym wypełnienie to 15-20%. W całym okresie niby się zgadza - nawet dla akumulatora 3000mAh - wystarczyłoby 1-1,5A(uwzględniając sprawność) ale chwilowo w impulsie potrzebne jest do 4-6A przy .. no tak do ilu volt dla ogniwa nawet ... do 4,5-5V (w impulsie) I STĄD 15-20W ZASILACZA -nie ładowarki! Ogniwa litowe najnowsze to max 4.35V ale ładuje się je impulsowo wyższymi nieco napięciami dla osiągnięcia szybszego ładowania (większego prądu ładowania bez znacznego wzrostu temperatury) a napięcie osiągane przez ogniwo mierzy kontroler - pomiędzy impulsami(!) - aż do osiągnięcia max dopuszczalnego napięcia na takim akumulatorze.

  • 1

    23.  2015-03-25 23:35:36

    21, wiem czym różni się od strony fizyki zasilacz od ładowarki, ale tych woltarzy nie wymyśliłem - ot specyfikacja Quick Charge 2.0.

  • 0

    24.  2015-03-25 23:45:06

    No, no...dawno nie widziałem tu takiej dyskusji. Na temat i nawet można się czegoś ciekawego dowiedzieć. Oby więcej takich. :)

  • 1

    25.  2015-03-25 23:47:24

    To poprostu problem z potocznym nazewnictwem...bateria, ogniwo, akumulator, zasilacz, ładowarka...

  • 0

    26. ~ja  2015-03-25 23:58:26  host: public-gprs514679.centertel.pl

    Najwyraźniej nie rozumiesz znaczenia specyfikacji ZASILACZA a ładowania. Jakbyś się przykładał jednak do fizyki to byś się tym nie chwalił tylko wiedział ze "szkoły średniej" że w duuu..p..ie ,że w nosie, przepraszam, z tymi woltami i amperami i nie powielał więcej tutaj prostych równań. Liczy się wyłącznie zachowanie energii w układzie (odejmij od tego jeszcze, proszę, sprawność przetwarzania i ciepło). Skup się na na energii (Wh) - nawet bez strat. Nie wiem czy rozumiesz? Czy nie za trudne? Ty chociaż nie ciągniesz ten portal w dół przez błędy ortograficzne jak orson.

  • 0

    27. ~ja  2015-03-26 00:15:26  host: public-gprs514679.centertel.pl

    @25 goral2099 i PiotrM macie rację i stąd podważacie głupstwa Luina kiedy to LuiN napisał: "szybkie ładowanie zawsze było określeniem odnoszącym się bardziej do ładowarki, niż do ogniwa" (źródło LuiN;post18). Panie LuiN to nie wystarczy. I tak go lubię, chociaż nie wali takich byków jak Orson... chociaż nie wiem co gorsze na portalu tele-cos=tam.

  • -1

    28. ~NICK  2015-03-26 03:32:11  host: user-164-127-88-169.play-internet.pl

    Najlepszy prąd do ładowania to 1/10 Pojemności bateri czy to akumulator ołowiowy czy też li-pol... Wiele telefonów z dobrymi bateriami posaiada zabezpieczenia i podłączając niestandardową ładowarkę o większej mocy poprostu nie ładuje bateri :)
    G.owniany LG L9 ładuję ładowarką 5V 3,5A ta sama ładowarka podpięta do sony 0 reakcji ;)

  • 0

    29. ~AAA  2015-03-26 08:16:14  host: dynamic-78-8-227-205.ssp.dialog.net.pl

    A po co tel 3 ma kabelek? :)

  • 0

    30. ~ja  2015-03-26 08:22:55  host: public-gprs514609.centertel.pl

    @28 Niby tak, niby nie ... bo: im mniejszy prąd ładowania tym lepiej dla ogniwa to prawda ale już dawno ni-mh ładuje się 0.3C bo przy 0.1C coraz trudniej wykryć -(minus)deltaV co jest wyznacznikiem osiągnięcia stopnia max. naładowania a to dlatego, że wystarczy dosłownie otworzyć okno w pokoju i "schłodzić" przypadkowo ogniwo o 1-1,5st. - to dla ni-mh. Dla współczesnych li-onów i ich zastosowań np. w telefonach nikt nie wyobraża sobie ładowania 0.1C bo z uwzględniem strat nie jesteś w stanie czekać na naładowanie 1

  • 0

    31. ~ja  2015-03-26 08:32:11  host: public-gprs514609.centertel.pl

    Dla współczesnych li-onów i ich zastosowań np. w telefonach nikt nie wyobraża sobie ładowania 0.1C bo z uwzględnieniem strat nie jesteś w stanie czekać na naładowanie 12-15 godzin a do tego różnice żywotności ogniwa pomiędzy 0.1C a 1C nie przekraczają 10% cykli (przy liczbie 1000-1200 cykli) - tak jest u przodujących producentów ogniw: Panasonic(Sanyo), LG, Samsung.