Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Qualcomm: 2,5 GHz w telefonie jutro, 1,5 GHz dziś

Qualcomm: 2,5 GHz w telefonie jutro, 1,5 GHz dziś

LuiN 14 Września 2011 13:07

0 0

Koncern Qualcomm zaprezentował swoje plany dotyczące rozwoju rodziny procesorów Snapdargon. Chipy podzielone są na cztery klasy, wśród których znaleźć można nawet czterordzeniowe jednostki, które zasilą przyszłe tablety z Windows 8.

htc sensation xe Obecnym liderem na rynku smartfonów jest HTC Sensation XE z dwurdzeniowym procesorem Qualcomm MSM8260 Snapdragon, taktowanym zegarem 1,5 GHz. MSM8260 to już chipset trzeciej klasy (S3 Class), stworzony z myślą o pracy wielozadaniowej i rozbudowanych grach.

HTC Sensation XE wyciska z S3 Class maksimum możliwości, oferując najwyższe dostępne taktowanie i układ graficzny Adreno 220. Wkrótce czeka nas jednak przejście z procesu technologicznego 45 nm na 28 nm.

Wraz z nim (i startem dystrybucji urządzeń S4 Class), spodziewać możemy się taktowania procesorów do nawet 2,5 GHz. Procesory zawierać będą jeden, dwa (MSM8960) lub nawet cztery rdzenie (APQ8064) i znajdą zastosowanie między innymi w tabletach i Ultrabookach z Windows 8. Rzecz jasna nie zabraknie tu pełnego wsparcia dla rosnących w siłę sieci LTE (3G/LTE miltimode).




snapdragon roadmap

Co ciekawe, oprócz większej ilości rdzeni w jednostce centralnej, liczyć możemy też na dwu i czterordzeniowe układy graficzne Adreno, które mają podnieść jakość mobilnych gier do nieosiągalnego do tej pory poziomu.

Źródło tekstu: Qualcomm, HTC, wł     

Dodaj do:
w sumie: 12
  • 0

    1. ~xaos  2011-09-14 13:34:42  host: z37-08.opera-mini.net

    czyzby obok wojny systemow operacyjnych i wojny patentowej zanosilo sie jeszcze na wojne architektur ARM vs. x86 ? Sukces ARM w urzadzeniach mobilnych staje sie sola w oku Intela.

  • 1

    2. ~Drago  2011-09-14 14:17:39  host: 85.219.163.66

    2,5 Ghz, by popracowali nad bateriami... nie mam zamiaru nosić przy sobie dodatkowego zasilania, czy tez masy ładowarek i dodatkowych baterii... Już moja milestone 1ghz wytrzymuje 12-15h a co dopiero tak wydajne 2,5ghz na jakie sie nastawiaja... do tego walną jakiś układ graficzny na miare komputerowego gf 8800 lub 9600 i bedzie komputer stacjonarny a nie smartfon...

  • 1

    3. ~Darkeners  2011-09-14 15:02:42  host: 89-78-255-156.dynamic.chello.pl

    Tylko, że procesory w telefonach mają ciągle niemalże ten sam pobór mocy, albo nawet tendencje spadkową. Wraz ze wzrostem GHZ zmniejsza się proces produkcyjny 90, 65, 45, 40 (tegra, 28nm kolejny... To co pochłania prąd to głównie ekrany i komunikacja 3G/Wi-Fi... jakby Milestone miało AMOLEDA to by dłużej działała :) Poza tym już teraz widać, że producenci dobijają z akumulatorkami do 2000mha... Samsung Note (no ale to ponad 5 cali) ma już akumulatorek 2500mha... HTC ma chyba najgorzej pod tym względem... Motorola z nowymi telefonami stoi dość dobrze.

  • 0

    4. ~zdziwiony  2011-09-14 15:25:32  host: 167.202.201.5

    wow! ja w laptopie mam Athlona 1.6Ghz...a tu taka wartość w komórce...

  • -1

    5.  2011-09-14 15:49:40

    trzeba zaczac odkladac na to cuuudo :D:D:D moge i 4 baterie nosic przy sobie ale kozak caly czas bym na tym rezal :D

  • 1

    6. ~  2011-09-14 16:31:05  host: z37-14.opera-mini.net

    bez sensu, zamiast ładowac coraz lepsze procki do telefonów, niech wykorzystają te co są teraz. Jakoś iphone nie na super bebechów, a chodzi lepiej od zdecydowaniej większości androidów. bez sensu, zamiast ładowac coraz lepsze procki do telefonów, niech wykorzystają te co są teraz. Jakoś iphone nie na super bebechów, a chodzi lepiej od zdecydowaniej większości androidów.

  • 0

    7. ~  2011-09-14 18:05:43  host: z34-13.opera-mini.net

    to ja mam 2,8 GHz w kompie a tu mowa o telefonie do czego to doszło i kto to kupi bo na pewny nie zwykły Kowalski

  • 0

    8. ~  2011-09-14 19:15:27  host: host-89-229-141-237.chelm.mm.pl

    Niedługo skompiluję Gentoo w telefonie na wszystkie moje komputery.

  • 0

    9. ~  2011-09-14 20:24:53  host: z37-03.opera-mini.net

    To ja w swoim komputerze mam procesor 700 (697) MHz...

  • 3

    10.  2011-09-14 20:46:08

    kiedy producenci elektoroniki wpadną na pomysł by w końcu popracować nad bateriami?

  • 0

    11. ~xaos  2011-09-14 21:48:56  host: z15-13.opera-mini.net

    ad 10 na stronach Technology reviev poszukaj info o nanowire battery Prace trwaja ale do komercyjnych zastosowań droga jeszcze daleka

  • 0

    12. ~Zine  2011-09-26 18:10:27  host: 178-36-49-8.adsl.inetia.pl

    No zapotrzebowanie na moc aż tak drastycznie nie skoczy. Bo nie zapominajmy ze telefon nie będzie pracował non stop na tych 4 rdzeniach z max taktowaniem. Tak jak wspomniał Darkeners, technologia idzie do przodu i mamy 28 nm w telefonie(Tegra3), a najbardziej prądożerny jest ekran wraz z WiFi. Moja Motka Defy podkręcona do 1000 MHz trzyma około 3 dni. A w statystykach najwięcej prądu ciągną najbardziej błahe sprawy: Tel Nieaktywny 16% Internet 14% Stan gotowości 14% Połączenia Głosowe 11% System 11% WiFi 8% Wyświetlacz 7% i sterta programów co zasysają mniej niż 5 % baterii. Przy normalnym korzystaniu z telefonu.

Dodaj swoją opinię