Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości PW przeprowadziła audyt badania sieci operatorów - wygrał Polkomtel

PW przeprowadziła audyt badania sieci operatorów - wygrał Polkomtel

WitekT 18 Listopada 2008 12:27

0 0

30. października Instytut Telekomunikacji Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej przyznał Polkomtelowi certyfikat, który potwierdza, że pomiary porównawcze wydajności sieci i jakości świadczonych usług, wykonywane przez operatora sieci Plus, umożliwiają w sposób jednolity i zgodny z międzynarodowymi standardami porównanie z sieciami innych operatorów telefonii komórkowej.

certyfikat polkomtelm

Wykonane w dziewięciu największych miastach Polski pomiary, zrealizowane w oparciu o przyjętą metodologię, o której mowa w Certyfikacie, wykazały, że Polkomtel okazał się najlepszy w kategorii transmisji danych, a w szczególności w przypadku szybkości transmisji HSDPA. Pomiary wykonano w różnych obszarach miast, wewnątrz i na zewnątrz budynków - łącznie w 900 lokalizacjach (po 100 lokalizacji w każdym mieście).

Certyfikat wydany przez Politechnikę Warszawską jest uzupełnieniem certyfikatów w zakresie zarządzania jakością ISO. Decyzja Instytutu Telekomunikacji Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oznacza, że Polkomtel przeprowadzając badania, wykonuje je bardzo rzetelnie, dochowując należytej staranności, a zastosowane przez nią narzędzia mają maksymalnie zobiektywizować wyniki i uczynić je odpowiadającymi stanowi faktycznemu.

KPI (ang. Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki wydajności, to metryki używane w procesie realizacji celów organizacji. Ich rolą jest określanie stanu wybranego elementu lub zjawiska w projekcie, tak aby można było ocenić postęp i podjąć ewentualną korektę, by cel został zrealizowany.

Przeprowadzone pomiary pokazały nam, że osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki w przypadku szybkości transmisji danych z wykorzystaniem technologii HSDPA. Chcemy też zapewnić coraz lepszą jakość transmisji danych EDGE tam, gdzie nie ma sieci UMTS i HSDPA - powiedział Miguel Marin, członek zarządu i dyrektor ds. technicznych Polkomtela.

Uśrednione wyniki (ze 100 lokalizacji) średniej szybkości transferu danych pliku o wielkości 10 MB - z wykorzystaniem protokołu FTP:
predkosc




Czerwona pozioma kreska pokazuje uśredniony wynik ze wszystkich miast poszczególnych operatorów. Średnia szybkość transmisji danych Plusa wynosi 2065 kb/s.

Uśrednione wyniki maksymalnej osiągniętej szybkości transmisji danych pliku o wielkości 10 MB - z wykorzystaniem protokołu FTP:
predkosc

Czerwona pozioma kreska pokazuje uśredniony wynik ze wszystkich miast poszczególnych operatorów. Maksymalna średnia szybkość transmisji danych Plusa wynosi 4851 kb/s.

Z przeprowadzonych badań wynika również, że średnia dostępna szybkość transmisji przypadająca na jednego użytkownika (mieszkającego w jednym z dziewięciu miast, w których wykonane były pomiary) wynosi w przypadku Plusa 1994 kbps i jest to wartość największa wśród wszystkich operatorów.

predkosc sredniam

Polkomtel nie zamierza poprzestawać na wykonanych pomiarach, ale kontynuuje ten proces, jak również planuje rozszerzenie zakresu na kolejne miasta oraz obszary pozamiejskie.

Źródło tekstu: Polkomtel     

Dodaj do:
w sumie: 115
  • 0

    96. ~  2008-11-21 10:20:29  host: f96-013.opera-mini.net

    do 95: kazdy operator ma swoje wady. ale np mixplus III mial fajna oferte. ale plus faktycznie sie psuje. zobaczymy co play bedzie w stanie zaoferować jak bedzie mial swoje nadajniki w całym kraju. zastanawiam sie tez czy mobilne gg wlasnie nie czeka na p4 kiedy beda mieli nadajniki w całym kraju i wtedy zamiast placic np erze dogadają sie z play. w koncu gg najbardziej bedzie zależało na szybkim i tanim internecie i moga liczyć ze play moze to dac. era drogo sie ceni

  • 0

    97. ~  2008-11-21 10:25:45  host: f96-013.opera-mini.net

    a tak apropo nie wiem co sie dzis stalo od 2 tygodni nie zasilalem konta a dzis dodali mi 10zl ze doladowalem. jest jakas promocja w mixplusie o ktorej nic nie wiem?

  • 0

    98. ~juni0r1988  2008-11-21 13:55:31  host: depeq.t17.ds.pwr.wroc.pl

    97 - jest w simplusie premia za częste doładowania. Ale jak przechodziłeś na mixa to tak mi zostało. A w ogóle to ta promocja to coś im kiepsko działa, bo nawet jak raz na miesiąc doładuje to i tak mam ten bonus;) więc się możesz tylko cieszyć

  • 0

    99. ~jls  2008-11-21 15:45:02  host: jsl-catv-user-247-67.streamnet.pl

    A limit predkosci danych w play to 1 mb/s

  • 0

    100.  2008-11-21 16:55:45

    Szukajcie a znajdziecie... http://www.telepolis.pl/news.php/www.tp.pl/news.php?id=7787& limit=1000 "12. Szalony 2007-03-12 16:47 inet20909nb-1.eranet.pl Coś jest faktycznie że Plus w gprs/edge wydziela osobne kanały itp ... i dlatego ma tak dobre prędkości ... Pisałem już o tym ale może część z Was o tym nie słyszała :) w sylwestra po północy sieć była zajęta i nie sposób było się dodzwonic ani odebrać połączenia w mojej okolicy a gprs-edge działał prawidłowo z max prędkościami !!! Hmm więc przynajmiej w Plusie jest to nie prawdą że połączenia głosowe mają absolutny priorytet nad danymi ..."

  • 0

    101.  2008-11-21 16:56:28

    "21. BUCiu 2007-03-12 21:25 public-gprs76433.centertel.pl 17: no ja też w tym roku miałem "innego" sylwestra (dzieciak w tym okresie się nam na świat pchał), wiec siedzieliśmy z żoną w domu. No i sprawdzałem sobie to i owo ;-) I rzeczywiście transmisja danych w Plusie działała jak w normalny "dzień" a ludzie się dodzwonić nie mogli ;-)"

  • 0

    102.  2008-11-21 19:46:49

    Potwierdzam - kto pamieta przez lata "walczylem" o edge u mnie w Aleksandrowie- co nieco na lini Iplusa spedzilem - czasami jak trafilem na konsultanta "obeznanego" i "milego" to sobie "pogadalismy" - tam tak naprawde sie dowiedzialem ze Plus do edge wydziela osobne "pasmo"- za bardzo w to nie wierzylem az sie przekonalem w swieta i sylwestra - powaznie rozmowy glosowe byly "niedostepne" a net dzialal normalnie 20-25kB/s . Innych sieci nie testowalem ale jakos glupio sie czuje jak - "znawcy" na foram i innych serwisach karegorycznie sie wypowiadaja ze glos ma zawsze priorytet itp... Napisze to wyraznie- przynajmniej w Plusie tak nie jest i glos na rowni z danymi jest raktowany... oczywiscie nie moge kategorycznie powiedziec ze jest tak w calym kraju , i ze wszedzie edge Plusa jest ok bo tak jak inny pisali - Plus takze ma miejsca gdzie nie ma zasiegu a jak ma to dane sa slabe... sklada sie na to naprawde wiele czynnikow...Ja przez 10lat jak w "telefonach" siedze - przerobilem wszystkie sieci - Play takze - i powiem tak - kazda siec ma swoje wady,zalety itp... Jednak Plus ma to "cos" co sprawia ze przynajmniej w moim odczuciu jest "najlepsza" siecia... Zaznacze ze z Plusem i innymi sieciami nie mam nic wspolnego i staram sie byc obiektywny... w tej chwili moglbym wymieniac dziesiatki spraw ktore w Plusie mnie "wnerwiaja" ale nie to sensu bo siec stara sie wywazyc zadowolenie klientow i swoj zysk - mysle ze w sklali kraju Plusowi to najlepiej wychodzi... Nigdy nie bedzie sieci "idealnej" bo jakby taka siec byla to wszyscy do niej by przeszli i nie byloby konkurencji...

  • 0

    103.  2008-11-21 20:19:57

    Szalony - obesrwowałem to jeszcze w zeszłym roku, w tym natomiast mogę powiedzieć, ze EDGE jakby nie było ;-) Jest źle... Z rozmów - nie z konsultantami w BOK wcale wynika, że bardzo rośnie ilość rozmów i dlatego zależy im by możliwie szybko na - także rosnące w zakresie transmisji danych, oddawać do użytku stacje UMTS.

  • 0

    104. ~Leonek  2008-11-21 22:17:28  host: 87-205-36-225.adsl.inetia.pl

    w tym roku byłem na wsi pod Skierniewicami, miałem iPlusa, i fruwało mi 150kbit/s. w szkou byłem. lepsze warunki niż w mieście w godzinach wieczornych :-) Nic dziwnego że Plus tak dobrze idzie, skoro członek zarządu Migel Marin jest z ramienia Vodafone. z tego co mi wiadomo, od samego początku była grupa naprawdę mądrych projektantów sieci, i obmyślali jak Plusa zbudować aby był the best. i to się teraz ukazuje czarno na białym kto wygrywa. de facto wystarczy poszukać raportów z pingów, też w Plusie najlepsze wyniki. a to wskazuje że nie tylko zasięg a core, ggsn, to wszystko współgra :)

  • 0

    105. ~Łukasz_W  2008-11-22 01:21:37  host: apn-77-113-8-173.gprs.plus.pl

    Do issy: 1. Odnośnie debila... Zwracam honor, mój błąd - chodziło o innego użytkownika. Nie zmienia to jednak faktu, że Twoje komentarze często są nie fair wobec innych, a zwłaszcza abonentów Plusa. 2. Nie chodzi o PISANIE o dBm, itp. Dobrze wiesz. A na co chciałeś przerabiac rdzeń Javy? 3. O jakie doświadczenie Ci chodzi? Telefonu używam gdzieś od 2000. Na Telepolis jestem gdzieś od końca 2005, także na pewno bijesz mnie w tej kwestii na głowę - tyle mądrych rzeczy już tu napisałeś :-) 4. Mnie awaria nie dotknęła? Hahaha :-) Mam wysłać Ci moją reklamację i odpowiedź na nią? Straciłem jakieś kilkanaście zł, a dostałem 30 - w dodatku w dniu, kiedy kończył mi się darmowy numer (wtedy był za doładowanie w Sim+). Te 3 dychy przedłużyły mi więc darmowy numer o bodajże 14 dni. 5. Używam prepaida. Przede wszystkim Play Online na kartę oraz rewelacyjnych pakietów MixPlusa (tylko 50MB). I nie muszę "żąglować" :-) - wystarczy ostrożniej korzystać pod koniec pakietu. A zaczynałem od Simdaty, którą również mam do dziś. Potem w miarę pogorszenia działania EDGE'a Plusa kupiłem Orange Free, ale było to samo. Jak pojawił się Blueconnect Starter to też kupiłem - działanie podobne do Plusa i orangutana. Obecnie OF i BC nieaktywne - korzystam z MixPlusa, Playa, Simdaty. O jaką wdzięcznośc na forum Ci chodzi? Co to jest iPlus Karta? 6. Nie wiem o co Ci chodzi na początku komentarza #95. Daruj sobie określenia typu "szulerskie ściemnione oferty", "karciana lojalność z piekła rodem", "nie dorobił się uczciwej oferty", "obłąkane zasady". Przecież to do orangutana pasuje! Jego oferty nie są lepsze niż plusa, a orange go jest po prostu drogie. 7. Co za problem doładować dziecku za 25 zł? 8. Dla kogo "pakiecik za 5zł" jest szczytem marzeń? 9. Dot. kom. #100: z całym szacunkiem dla Szalonego, nie może on tu być żadną wyrocznią. Ale nie upieram się, mogę się mylić - zwłaszcza jeśli wyjaśnisz mi to i udowodnisz od strony tech

  • 0

    106. ~Łuakasz_W  2008-11-22 01:26:24  host: apn-77-113-8-173.gprs.plus.pl

    @104: "Nic dziwnego że Plus tak dobrze idzie, skoro członek zarządu Migel Marin jest z ramienia Vodafone" - nic tylko zapłakać nad takimi komentarzami... A że chodzi na wsi dobrze, to nic dziwnego - zdarza się jak nie ma za dużego obciążenia.

  • 0

    107.  2008-11-22 10:10:39

    Czuje sie nieco zbity z tropu iloscia i jakoscia pytan oraz udzielonych odpowiedzi. Uznaje sie za pokonanego w tej dyskusji. Chcialem tylko dodac , coz kazdy ma prawo do ostatniego slowa:) Rdzen Javy przerabia sie oczywiscie na dodatek do ciast i budyni , a Pythona na kielbase , ewentualnie kotlety:)

  • 0

    108.  2008-11-22 12:08:52

    Jakie masz zastrzeżenia do jakości pytań? Wiesz - nie każdy może być krasomówcą.

  • 0

    109. ~mirekb  2008-11-22 15:33:36  host: apn-77-115-81-118.gprs.plus.pl

    umts mam max 250kb/s w nocy kolo300 za to edge jak jestem na daczy max 150 zazwyczaj kolo120 srednio..ale ciekawostka,wkladam do v6 playkarte na roamingu plusa i mam epsze wyniki na edge srenio kolo200kb/s.zawsze jednak wiecej niz na plusie.mysle ze play troszka psuje jakosc polaczen w polkomtelu.przynajmniej w mojej okolicy w miastach juz tak nie ma.plus ma mocniejszy sygnal i czesto loguje sie do roamingu plusa a jak wloze playonline na karte wtej samej lokalizacji jest ze 3 kreski zasiegu hsdpa p4..w skali kraju plus ma najlepszą siec.widac to miedzy 20 a 30 grudnia..oj wtedy sprawdzmy pod tym aktykulem.pasuje wszystkim?milej soboty wszystkim,pozdrawiam

  • 0

    110. ~grzech  2008-11-23 17:22:27  host: 66.230.230.230

    nie podważam zdania PW ale jakoś te wyniki w rzeczywistości trochę się nie sprawdzają. ludzie trochę narzekają, że często zrywa połączenia i na prędkość

  • 0

    111. ~  2008-11-23 17:35:30  host: 87-205-197-188.adsl.inetia.pl

    Łukasz_W: a więc zapłacz nad moimi komentarzami. ŻENADA... Idz Chlopcze na grono.net, tam jest miejsce dla nastolatków.

  • 0

    112. ~Leonek  2008-11-23 17:38:07  host: 87-205-197-188.adsl.inetia.pl

    ~grzech: to podważasz czy nie podważasz? na jakiej podstawie wygłaszasz te osądy. masz jakieś badania zrobione przez firmę, czy ktoś z Twoich znajomych ma neta u opa? konretów potrzeba :) "ludzie narzekają"...

  • 0

    113.  2008-11-24 12:54:18

    A co to jest grono.net? Chyba Leonek sam stamtad sie urwales :-) A tak na powaznie to zastanow sie co piszesz... Dla niektorych wszystko co polskie musi byc tandetne, a gdy tylko uslysza nazwe/nazwisko spoza Polski i juz traktuja to jak Boga. Patrz: Leo Benhakker.

  • 0

    114. ~kwistas  2008-11-24 18:22:15  host: w3cache.wignet.pl

    Pogodzie się z tym że PLUS ma największa sieć 3G w Polsce(większa gęstość BTSów= większa przepustowość łącza) i nic tego nie zmieni nawet wyzwanie się nawzajem niczym dzieci w piaskownicy.

  • 0

    115. ~piteros  2008-12-01 19:10:56  host: apn-77-113-231-215.gprs.plus.pl

    mam od niedawna IPlusa czy ktoś mi może powiedzieć czemu podczas ściągania jakiegokolwiek pliku włącza mi się GPRS?

Dodaj swoją opinię